یکشنبه 29 مهر 1397

هانی زاده، حسن

متولد 1331 اهواز، فوق لیسانس در رشتۀ ادبیات عرب، آثار: تاریخ یهود، ترجمۀ نور و نگار، مقاله هایی در حدود 15000 فارسی عربی انگلیسی در 54 کشور جهان منتشر شده است، 36 سال فعالیت روزنامه نگاری و خبرنگاری، 33 سال در خبرگزاری جمهوری اسلامی در سطح مدیریت. سردبیر فعلی خبرگزاری مهر
 • فلسطین و کج‌راهه سیاسی

  - تشکیلات خود گردان فلسطین به رهبری محمود عباس " ابو مازن" اخیرا مجسمه صدام حسین را درشهر قلقیلیه پرجمعیت ترین نقاط کرانه غربی نصب کرده است واز دیکتاتور معدوم عراق به عنوان "سید الشهداء روزگار" نام برده است.

 • مسئله خاورمیانه برای اسرائیل، آمریکا و کشورهای غربی

  - یکی از سؤال‌هایی که همواره در میان ملت‌های خاورمیانه مطرح می‌شود این است که چرا خاورمیانه برای آمریکا و غرب این قدر مهم است؟

 • طرح آمریکا برای حذف محور مقاومت

  - طرح چهار مرحله‌ای آمریکا برای برون رفت سوریه از بحران فعلی نه‌تنها اوضاع سوریه را پیچیده‌تر خواهد کرد بلکه یک نسخه براندازی برای حذف محور مقاومت تلقی می‌شود. به موجب این طرح مقابله با گروهک‌های تروریستی از رهگذر اعزام نیروهای آمریکایی به سوریه، برقراری ثبات و ایجاد منطقه امن، تشکیل دولت انتقالی بدون حضور بشار اسد و دادن تضمین‌های لازم به روسیه برای حفظ منافع این کشور پس از دوره انتقالی در دستور کار قرار می‌گیرد.

 • آغاز جنگ جهانی سوم

  - حمله موشکی اخیر به پایگاه هوایی الشعیرات حمص سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، به‌اعتبار اینکه بعد از شکست گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق اکنون آمریکا درتلاش است تا با ورود مستقیم به بحران سوریه وضعیت میدانی را به نفع گروهک‌های تروریستی تغییردهد.

 • گروه‌های مخالف دولت سوریه در تهران

  - نشست کارشناسی آستانه که در اواخر فرودین ماه میان گروه‌های مخالف دولت سوریه در تهران برگزار می‌شود، بیش از هرچیز نشانه امیدوارکننده‌ای از پیشرفت روند مذاکرات آستانه و ژنو تلقی می‌شود.

 • شیوه برخورد با عربستان

  - سیاست خارجی دولت یازدهم همواره طی چهار سال گذشته سیاست تنش زدایی و رفع ابهام در برابر کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بوده است.

 • تغییر موازنه قدرت

  - آزادی شهر استراتژیک حلب و اخراج بیش از 14 هزار تن از گروهک های تروریستی از این شهر موازنه قدرت را پس از 4 سال به سود محور مقاومت تغییر داد.

 • آمریکا در برابر یک آزمون دشوار تاریخی

  - کنگره آمریکا اخیرا در میان شگفتی ناظران بین‌المللی طرح تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران را تصویب کرد تا درآینده از اجرایی شدن تعهدات آمریکا در برابر ایران جلوگیری کند.

 • ‌مقاومت اسلامی و محدودیت‌های رژیم صهیونیستی

  - جنگ 33 روزه سال 2006 ارتش رژیم صهیونیستی علیه مقاومت اسلامی لبنان که با هدف تغییر ساختار خاورمیانه صورت گرفت، نه تنها به شکست اسراییل منجر شد بلکه توان نظامی حزب الله را افزایش داد و معادلات جدیدی را در منطقه غرب آسیا رقم زد.

 • حلب و سرنوشت بحران سوریه

  - پیشروی اخیر نیروهای مسلح و مقاومت اسلامی در شرق حلب و فرارگروهک‌های تروریستی از این شهر نشان می‌دهد که بحران سوریه به یک نقطه پایانی رسیده است. حلب نقش مهمی در موازنه قوا در بحران 65 ماهه این کشور ایفا می‌کند زیرا به نظر می‌رسد آخرین رویارویی میان دولت بشار اسد و گروهک‌های تروریستی در این شهر خواهد بود.