شنبه 28 مهر 1397

شاه‌محمدی، حمیدرضا

استادیار پژوهشی و مدرس دانشگاه، متولد 1341، دکترای صنایع غذایی دانشگاه پوترا مالزی، فوق لیسانس مهندسی شیمی دانشگاه تهران، لیسانس مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف، عضو بنیاد ملی نخبگان، دارای چندین عنوان اختراع ثبت شده و چندین عنوان تالیف در قالب کتاب و مقاله منتشره در مجلات علمی داخل و خارج کشور
 • ایران، بهشت ثروتمندان؟!

  - داشتن خانه در ایران رویای هر خانواده‌ای است؛ رویایی که هر روز برای اقشار بیشتری دورتر و دست‌نیافتنی‌تر به نظر م‌یرسد. امسال برخی مستاجرین با درخواست افزایش اجاره بها تا ۵۰ درصد مواجه شده‌اند. این در حالی است که آمار مسکن‌های خالی و خانه دوم بیش از ۶ میلیون تخمین زده می‌شود. یعنی علاوه بر خانه‌های خالی، اقشار پردرآمد، آپارتمان‌ها، ویلاها و بعضا کاخ‌هایی را نیز در خارج از محل دائم سکونت (به عنوان خانه دوم) خود در اختیار دارند که فقط چند روز در سال از آن استفاده می‌کنند بدون داشتن دغدغه از پرداخت هر نوع مالیاتی.

 • لطفاً حقوق مسئولان را افزایش دهید

  - اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ که شعله‌هایی از آتش زیر خاکستر کشور را در کمال ناباوری برای همگان عیان نمود. هر چه بود و هر تحلیلی که داشت حداقل یک نتیجه ارزشمند داشت: «لزوم توجه به مطالبات اقشار ضعیف». اقشاری که ضعیف‌تر از آن هستند که تریبونی داشته باشند، حزبی داشته باشند رسانه‌ای داشته باشند یا تشکلی.

 • قانون بقای مدیران

  - مدیران خلق نمی‌شوند و از بین نمی‌روند بلکه از سازمانی به سازمان دیگر منتقل می‌شوند.

 • انتخابات، تفریحات و ثروت ملوکانه شاه

  - در تشریح دلائل و توضیح یک پرسش در یادداشت: فرزندانم، چرا انقلاب کردیم؟

 • فرزندانم، چرا انقلاب کردیم؟

  - سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی 57 در حالی برگزار میشود که نسل انقلاب با سوالات متعددی روبرو هستند.

 • میراث اوباما

  - کمتر از 18 روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود. به‌خاطر می‌آورم 8 سال پیش در چنین روزهایی پرواز پاریس - فرانکفورت در حال نشستن به زمین است. کاپیتان خبر پیروزی باراک اوباما را اعلام می‌کند و ناگهان مسافران از اوج هیجان و خوشحالی دست زده و شادی می‌کنند. مسافرانی که عمدتا اروپایی هستند از رفتن یک کدخدای جنگ‌طلب و آمدن یک کدخدای ضدجنگ در دهکده جهانی اظهار شادمانی می‌کنند.

 • تقابل یا تعامل روحانیت و مداحان

  - انتقاد از مداحان و تقابل شور و شعور در سوگواری ها در دهه های محرم نقل امروز و دیروز نیست.

 • خاطراتی برای فرزندان آینده

  - بمناسبت هفته دفاع مقدس این یاد داشت را که خاطرات نگارنده از شهید مهدی باکری در آخرین عملیات منجر به شهادت وی در عملیات بدراست، به خانواده محترم برادران باکری و ملت عزیز ایران و همرزمان واقعی آن شهید تقدیم مینمایم. باز خوانی این وقایع و ثبت و ضبط آنها میتواند تصویر شفاف تری را برای فرزندان آینده این مرز و بوم ارائه نموده و مرز بین حقایق و داستان سرائیهای احتمالی را مشخص نماید. لازم به ذکر است که این یادداشتها را در فروردین ماه 1364بلا فاصله پس از فروکش کردن طوفان عملیات در خط جزایر مجنون نوشته ام و پس از 30 سال بطور اتفاقی در حال جابجایی وسایل منزل یافتم و اینک با اندک تلخیص و با همان ادبیات دهه 60 منتشر میشود.

 • فضای واقعی پساتحریم

  - پس از مناظره دکتر خرازی و حسین شریعتمداری لازم دیدم تا مجددا به برخی از موارد یکی از مقالات گذشته ام اشاره کنم.

 • تهران کی منفجر میشود؟

  - حدود 15 میلیون نفر یعنی نزدیک به یک پنجم جمعیت کشور در محدوه استان تهران و البرز زندگی میکنند. این در حالی است که 230 سال پیش وقتی تهران پایتخت شد تنها 15 هزار نفر در آن ساکن بودند. هم اینک از 17 میلیون خودرو موجود کشور (در سال 1394) حدود یک سوم در این محدوده تردد میکنند. معضل ترافیک و آلودگی تهران و کلان شهرهای کشور و معضل تامین آب این شهر ها موضوعی نیست که بر کسی پوشیده باشد. در گیری بر سر محل پارک اتومبیل بین شهروندان حتی بین همسایه هایی که در یک مجتمع زندگی میکنند اتفاقی روزمره محسوب میشود. تا آنجا که صفحه حوادث روزنامه ها یادآور وقایع تلخی چون کشته شدن همسایه بدست همسایه بدلایل درگیری بر سر پارکینگ هست. دیر بازی است که دیدن آسمان آبی در این شهر ها رویای ساکنان آن است.