شنبه 28 مهر 1397

ایرانی، محمد

متولد 1336 قم، دانشجوی دکترای علوم سیاسی، کارشناس ارشد در مطالعات خاورمیانه، سفیر اسبق ایران در اردن، آثار: کنفرانس بین المللی صلح اعراب و اسراییل، مسیحیان مارونی در لبنان و تألیف چندین مقاله در حوزۀ خاورمیانه.
 • آزادسازی «حلب » و توازن قدرت درخاورمیانه

  - سرانجام نیروهای سوریه و همپیمانان آنها پس از گذشت حدود سه هفته توانستند بر همه شهر حلب تسلط یابند؛ نکته حائز اهمیت در این مرحله به موضوع سرعت در پایان یافتن عملیات باز می‌گردد؛ زیرا کمتر کسی تصور می‌کرد پس از پیروزی‌های روزهای ابتدایی بسرعت سایر مراکز شرق حلب فرو ریخته و در اختیار نیروهای ارتش سوریه قرار گیرد.

 • آنچه را که نتانیاهو نمی‌بیند

  - پس از مدت زمانی که از هتک حرمت خاخام های یهودی اسرائیل به حرم مسجد الاقصی و در پی آن تجاوز نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی به داخل مسجد مذکور، اولین قبله گاه مسلمانان می گذرد بالاخره خشم مردم فلسطین برانگیخته شد و به نمایندگی از کل امت اسلامی برای دفاع از سومین حرم شریف وارد معرکه نزاع و درگیری با عناصر فرصت طلب اسرائیلی شدند و در خلال چند روز گذشته ده ها کشته و زخمی تقدیم نهضت فلسطین کردند.

 • بهره گیری گروه ها و کشورها از پناهندگان سوری

  - معمولا آوارگان در هر کشوری به ویژه در شرایط جنگی مورد بهره برداری کشورهای میزبان قرار می‌گیرند. یعنی در خوش بینانه‌ترین حدس این است که کشورهای میزبان در بهره برداری سیاسی آوارگان را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 • زباله‌هایی که سیاسی شدند

  - بحران زباله در لبنان امروز به بحران سیاسی جدیدی تبدیل شده است. گرچه در درون خود حکایت از فساد مالی گسترده دارد، اما پیام اعتراض کنندگان علیه دولت پیامی سیاسی است. چه آن دسته که مطالبات حزبی و گروهی و طائفه ای خود را مطرح می کنند (احیانا حامیان میشل عون) و چه طبقات دیگر اجتماعی که سخن از تغییر طائفه گرایی و تغییر طبقه بندی های سیاسی موجود را سر می دهند. این شرایط در صورت استمرار لبنان را در وضعیت بسیار پیچیده ای قرار خواهد داد.

 • نقش و نوع تعامل دروزی ها با دولت در سوریه

  - به لحاظ اصولی این گروه همیشه سعی کرده است که با دولت مرکزی همکاری داشته باشد. در حال حاضر به نظر می رسد که تعامل آن ها بر این است که در کنار دولت باشند و از امنیتی که دولت برای آن ها ایجاد می کند، بیشتر برخوردار باشند. آن ها نگران توسعه نفوذ تکفیری ها هستند.

 • هوشمندی انصارالله در مذاکرات

  - انصارالله زمین را دراختیار دارد واین برگ برنده را از دست نداد و طرف را ناگزیر کرد که بدون هرگونه پیش شرطی در مذاکرات ژنو حاضر شود. در این مدت انصارالله بسیار هوشمندانه عمل کرد. با نشست بین المللی مخالفتی نکرد و حتی آگاهانه در برابر قطعنامه شورای امنیت مقاومت نکرد. انصارالله به دنبال خرید زمان است چرا که دریافته است عربستان توان کار زمینی چندانی ندارد. در نتیجه زمان می تواند برگ برنده ای برای انصارالله باشد.

 • موانع ساختاری تحقق دموکراسی در خاورمیانه و شمال آفریقا

  - تزریق دموکراسی عصر روشنگری به کشورهای اسلامی، عامل شکل‌گیری گروه‌های افراطی می‌شود؛ یعنی هرچه فشار دموکراسی وارداتی و دموکراسی‌سازی روی این کشورها بیشتر شود، گروه‌های افراطی بیشتر تشویق می‌شوند تا مذهب را به‌عنوان نماد مخالفت معرفی کنند. سه مانع اصلی تحقق مردم‌سالاری فقر، فساد و استبداد هستند.

 • مسیرهای بازگشت داعش

  - شرایط عراق امروز اگرچه به لحاظ ثبات، نسبت به گذشته در وضعیت مناسب تری قرار دارد اما مناطقی که با تلاش بسیار ارتش، عشایر، نیروهای مردمی و پیشمرگه ها از دست تکفیری های داعش خارج شده، همچنان در معرض تهدید اشغال دوباره توسط تروریست ها قرار دارد.

 • هزینه - فایده عربستان در حمله به یمن

  - آیا عربستان سعودی با این شیوه بر اوضاع یمن مسلط خواهد شد؟ آیا امور به قبل باز خواهد گشت؟ با این وضعیت که انصارالله و ارتش یمن توانسته اند تقریبا کشور را کامل در اختیار بگیرند آیا منصور هادی می تواند برگردد و زمام امور کشور را برعهده گیرد؟ سرمایه گذاری سعودی ها بر روی مهره سوخته ای مانند منصور هادی ضعیف که عقبه سیاسی و حزبی و قبیله ای و مردمی ندارد تا چه حد کارساز است؟

 • یمن، بهانه عربستان برای ابراز رهبری جهان عرب

  - نزاع بر سر رهبری جهان عرب موضوع تازه ای در مناسبات عربستان و مصر نیست. اختلاف دیدگاه دو طرف پیرامون موضوعات اساسی منطقه از جمله بحران سوریه، دولت عراق، تروریسم و داعش و اخیراً اخوان المسلمین کاملا آشکار است.