یکشنبه 29 مهر 1397

جودکی، حجت الله

.
 • خودشیفتگان دوران اخیر

  - در اوایل انقلاب اسلامی که شور و هیجان بر کشور حاکم بود، خواسته یا ناخواسته همه نیروهای ضد امپریالیست با اختلاف در اندیشه و رفتار در یک جبهه قرار داشتند. در آن زمان بسیاری سرهنگ معمر قذافی را انقلابی می­پنداشتند، بویژه که با شروع جنگ تحمیلی از انقلاب اسلامی ایران حمایت کرد و در مخالفت با قرارداد کمپ دیوید نیز عضو جبهه پایداری به حساب بود. با گذشت زمان ماهیت ایشان روز بروز آشکارتر شد و شد آنچه شد!

 • مناسک عاشورا در آغاز چگونه بود؟

  - برای پی بردن به دگردیسی و سیر تکوین آن در مناسک عاشورا باید به نکات زیر توجه کنیم:

 • رابطه انسان و دین 4

  - در مطلب قبلی، بخش اول دستورات یا احکام‌القرآن - آن دسته از آیات قرآن است که خداوند به صراحت در آن‌ها به بندگانش امر و یا نهی می‌کند - در جدولی که به این امر اختصاص داشت آورده شد.

 • رابطه انسان و دین- 3

  - مسلمانان باور دارند قرآن از سوی خداوند بر آخرین فرستاده‌اش محمد(ص) نازل شده و او نیز آن‌ها را بدون کم و کاست به مسلمانان سپرده است. در قرآن آمده است آنچه بر محمد(ص) نازل شده، وحی و از جانب خداست.

 • رابطه انسان و دین - 2

  - انسان و دین هر دو مخلوق خداوند هستند و تقریبا با هم پا به عرصه حیات گذاشته‌اند. دین مجموعه راهکارهای خداوند است که از همان ابتدا بخشی از آن را به انسان آموزش داد: فَتَلَقَّی آدَمُ مِن رَّبِّهِ کلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَیهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ.

 • رابطه انسان و دین - 1

  - دیباچـــه: عنوان این نوشته رابطه انسان و دیـن است، امـــا منظور از دین در اینجـــــا به‌طور اخـص دین اسلام است.

 • وحدت آری یا خیر؟

  - حیرت‌انگیز اینکه برخی بی توجه به انگیزه¬های امام علی (ع) در این اقدامات، برآنند تا حق او بستانند، آن هم نه از کسانی که پیش از امام علی (ع) خلیفه شدند و امام با آنها بیعت کرد و مشاور ایشان شد، بلکه از مردم کنونی که هیچ نقشی در آن کارها نداشته‌اند! واقعیت اینست ظلمی که این دوستان افراطی بر امام علی (ع) روا می‌دارند، بدتر از ستمی است که ابن ملجم انجام داد، زیرا ابن ملجم فقط بر جسم او ضربه زد، اما ایشان اندیشه پاک او را هدف قرار داده‌اند!

 • کارتون روزنامه شرق و تفسیر متفاوت از آن

  - وقتی خبر توقیف روزنامه شرق را شنیدم به صرافت افتادم تا کارتونی را که به علت آن روزنامه شرق توقیف و سردبیرش زندانی و کارتونیست آن بازجوئی شد را تماشا کنم. وقتی کارتون را دیدم، یادم آمد که آن را دیده بودم و البته برداشتی کاملاً متفاوت از آنچه گفته شد، در ذهنم نقش بسته بود.

 • اهانت و احترام

  - متاسفانه افراد سودجو از دیرباز برای رسیدن به مقاصد خویش، تهمت­های ناروائی به مصلحان می­زدند، قرآن گواهی می­دهد که برخی از ایشان، پیامبر (ص) را دیوانه، جادوگر، شاعر و .. می­نامیدند.

 • شب وسوسه‌انگیز!

  - اگر چه باید کتاب خداوند را همواره خواند و در آیات آن اندیشید، اما به دلایل متعددی در ماه رمضان این کتاب بیشتر خوانده می­شود.