دوشنبه 30 بهمن 1396

کاشانی، محمود

متولد ۱۳۲۱/ فعال سیاسی و حقوقدان/ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از سال ۵۱ تاکنون/ داور ارشد جمهوری اسلامی ایران در دیوان داوری ایران و ایالات متحده برای حل و فصل دعاوی میان دو دولت و اتباع دولت آمریکا علیه ایران در سال‌های ۵۹ تا پایان ۶۳ در لاهه- هلند/ عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزی از سال‌های ۷۸ تا ۸۲ و از سال ۸۶ تا ۹۰ به مدت 4 دوره/ تألیفات: نظریه تقلب نسبت به قانون/ عقد بیع/ 24 نظر حقوقی به زبان انگلیسی، گزارش‌های دیوان داوری ایران – ایالات متحده/ اندیشه‌هایی درحقوق امروز
 • درباره تصمیم نام‌گذاری معبری به نام مصدق

  - روزنامة بهار، در شماره سه شنبه 10 بهمن 1396 به نقل از رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصمیم به نام‌گذاری معبری را به نام مصدق تأیید و افزوده است چنین تصمیمی در هفته آینده در جلسه شورای شهر مطرح خواهد شد.

 • مسائل حقوقی پرداخت سود سهام عدالت

  - در نامه‌ای که به تاریخ 14 تیر 1396 به آقای دکتر طیّب‌نیا وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی نوشتم به دلیل ایرادات حقوقی و عملی ماده 34 قانون «سیاست‌های اصل 44 مصوّب 25 خرداد 1387» زیر عنوان «توزیع سهام عدالت» مؤکداً از وی درخواست کردم «از واگذاری سهام موسوم به عدالت خودداری کنید».

 • مجلس و شورای نگهبان و نقض قانون اساسی

  - هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با نادیده گرفتن اصول گوناگون قانون اساسی که برابری عموم شهروندان کشور را پذیرفته‌اند یک طرح دو فوریتی را در دستور کار مجلس قرار داد که بر پایة آن پیروان ادیان الهی دیگر بتوانند به عضویت شوراهای شهری انتخاب شوند.

 • مجلس نمی‌تواند اصول قانون اساسی را به رأی گذارد

  - قانون انتخابات شوراها در سال 1375 به تصویب مجلس رسید و شورای نگهبان آن را تأیید کرد.

 • از واگذاری سهام موسوم به عدالت خودداری کنید

  - نامه دکتر سید محمود کاشانی به وزیر اقتصاد

 • چگونگی برگزاری انتخابات شورای شهر در تهران

  - برگزاری پنجمین دورة انتخابات شورای شهر در تهران در سایة تبلیغات و هیجانات دوازدهمین دورة انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و مردم و رسانه‌ها از چند و چون برگزاری انتخابات شوراها در این حوزة انتخابیه در ناآگاهی کامل بسر بردند.

 • طرح ۲ فوریتی مقابله با تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران

  - ۲ هفته پیش، اعضای سنای امریکا طرحی را زیر عنوان «مقابله با فعالیت های بی ثبات ساز در ایران» به انگیزة برقرار کردن تحریم های تازه ای علیه ایران با 98 رأی موافق در برابر 2 رأی مخالف تصویب کردند.

 • هم‌سویی صداوسیما با بی‌بی‌سی فارسی در ادعای کودتای ۲۸ مرداد

  - روز 25 خرداد 1396 برابر با 15 جون 2017 جلد دیگری از اسناد روابط خارجی ایالات متحد امریکا مربوط به رویدادهای سال‌های 1331 و 1332 خورشیدی در ایران پس از چند سالی که وعدة آزاد کردن آن‌ها را داده بودند انتشار یافت.

 • مونتاژ متقلبانه فیلمِ خانه مصدق

  - چندی است فیلم یک دقیقه و 52 ثانیه‌ای از خانة مصدق روز 28 مرداد 1332 که آثاری از هجوم مردم در آن به چشم می‌خورد بی‌آن‌که شخص یا مؤسسه‌ای مسئولیت آن را پذیرفته باشد در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

 • هوای تهران با لایحه، پاک نمی‌شود

  - با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی پس از تعطیلات نوروزی سال 1396، «لایحة هوای پاک» که از سوی دولت آقای روحانی به مجلس تقدیم شده در دستور کار جلسات علنی مجلس قرار گرفته و خبرهای تصویب مواد و بندهای آن مانند دیگر مصوبات مجلس به گونه یک سویه و بدون دعوت از صاحب نظران و کارشناسان از صدا و سیما پخش می‌شوند.

x