شنبه 28 مهر 1397

کشاورز، بهمن

متولد: 1323/ تحصیلات: فوق لیسانس حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی/ سوابق: رییس سابق اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران/ تالیفات: آیین تنظیم قراردادها: به انضمام نمونه قراردادها و شرایط عمومی پیمان، آیین نگارش حقوقی و کلیات عملی علم حقوق (جلد اول و دوم)، سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت در حقوق ایران و فقه اسلام، بررسی تحلیلی قانون جدید روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶، هنر دفاع در دادگاه‌ها استراتژی و تاکتیک: جلد اول: هنر دفاع در دادگاه جنایی، جلد دوم: هنر دفاع در دادگاه حقوقی (مدنی)، بررسی تح
 • ایرادات حقوقی ارجاع سوال از رییس‌جمهور به‌ قوه‌ قضاییه

  - بر اساس قانون، هیئت‌رئیسه مجلس باید تشخیص دهد که سؤال از رئیس‌جمهور به قوه قضاییه ارجاع داده شود یا این روند طی نشود.

 • حدود اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی

  - طبق قانون اساسی، اجرای قانون اساسی جز در مواردی که در وظایف اختیارات رهبری است با رئیس جمهور است. نکته‌ای که وجود دارد این است که با توجه به تفکیک قوا و اینکه قانون اساسی مشتمل بر اختیارات و وظایف هر سه قوه است این معنا را چگونه باید تعریف کرد؟ یعنی آیا اجرای قانون اساسی در زمینه‌هایی که خارج از حیطه قوه مجریه است به تفکیک قوا لطمه نمی‌زند؟

 • میراث‌فرهنگی و مدیریت کاخ نیاوران و سعدآباد

  - مقوله مالکیت یک‌ مطلب، و مسأله نگهداری و بهره‌برداری از آنچه میراث‌فرهنگی محسوب می‌شود، موضوعی دیگر است.

 • مستأجران پلاسکو بخوانند

  - واقعه تأسف‌بار بلکه فاجعه فروریختن ساختمان پلاسکو، ابعادی ملی و حتی جهانی پیدا کرد و حق هم همین بود. این مسئله که علت حادثه چه بوده، آیا واحدها بیمه بوده‌اند یا خیر و مسائلی از این‌ گونه، فعلا مورد بحث ما نیست. قرار است صرفا از دیدگاه حقوقی و اینکه مستأجران چه حقی داشته و دارند، به این حادثه تلخ بنگریم.

 • آگاه‌سازی مردم از منشور حقوق‌شهروندی

  - منشور حقوق شهروندی که 29 آذر و در روز حقوق بشر رونمایی شد، همچنان در جمع حقوقدانان مطرح است.

 • اهمیت استفاده از وثیقه‌گذاری نزد نهاد قضایی

  - موضوع حساب‌های افتتاح‌شده در قوه قضائیه دو بخش دارد؛ حقوق عمومی که باید متخصصان حقوق عمومی در مورد آن بحث کنند. سخن ما در محدوده حقوق خصوصی و قانون مدنی است.

 • چرا حکم آزار و اذیت جنسی کودکان ۶ ماه حبس است؟

  - در خبرها خواندم مردی میانسال که در یک مهدکودک به عنوان آشپز فعال بوده٬ یک کودک را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است و از سوی دیگر قاضی چند مورد آزار به دست همین مرد را تایید می کند، ولی پرونده تنها یک شاکی دارد. لازم میدانم درباره این پرونده چند نکته را که عنوان کند.

 • سیاست‌های کلی انتخابات نباید تفسیر به رای شود

  - شنبه هفته گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست های کلی انتخابات را در چارچوب 18 بند به سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند. یکی از بندهایی که محل بحث قرار گرفته است، بند 13 این سیاست هاست که بر تداوم نظارت بر نمایندگان تا پایان دوره نمایندگی تاکید دارد.

 • اقرار یعنی چه؟

  - چیزهایی که ما می گوییم دو گونه هستند؛ یا کردن یا نکردن کاری را می خواهیم، مثل؛ «درس بخوان»، «شجاع باش»، «تقلب نکن». گفته می شود اینها «انشا» است یا «جنبه انشایی دارد». معنی این گفته این است که گوینده آنچه را می گوید واقعاً می خواهد و احتمال راست یا دروغ بودن در آنچه می گوید وجود ندارد. حالت دیگر این است که از واقعه یی یا حالتی خبر می دهیم. مثل؛ «فلانی مرد خوبی است»، «امروز کسل هستم»، «قانون مدنی اصلاح شد» و مانند اینها. گفته می شود اینها «خبر» است یا «جنبه خبری دارد» و می تواند راست باشد یا دروغ. از این رو گفته اند «خبر چیزی است که احتمال صدق یا کذب در آن وجود داشته باشد.»

 • خانم‌های وکیل، آرایش غلیظ نکنند، کفش پاشنه بلند نپوشند

  - سخنرانان موفّق نیک می دانند که لباس و وضع ظاهری آنها باید با مناسبت و موضوع سخنرانی تناسب داشته و غیر متعارف یا چالش برانگیز نباشد.