پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397

خوش چهره، جلال

.
 • بازی ترامپ، دیپلماسی تهران

  - برخلاف همه گمانه‌ها درباره خروج ایالات متحده از برجام در ۲۲ اردیبهشت (۱۲ ماه مه) نویسنده این سطور براین نظر است که ترامپ هم‌چنان به بازی کج‌دار و مریز خود ادامه می‌دهد. بنابراین برجام با همان اصرار برقید و بندهایی که پیشتر نیز به آنها اشاره می‌شد، از جانب «دونالد ترامپ» تأئید می‌شود.

 • جنبه‌های تهاجم محدود به سوریه

  - حمله موشکی و هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به مواضعی در سوریه، بیش از آن‌که صحنه‌ای از یک رویارویی تازه را میان قدرت‌های جهانی در این کشور سبب شود، نمایشی از تهاجم محدود با اهدافی معلوم بود. این حمله حتی کمترین آسیب را به موقعیت در حال بازسازی دولت بشار اسد وارد کرد. به عبارت روشن، حمله موشکی شنبه گذشته بیشتر جنبه‌ای نمادین و نمایشی داشت تا این‌که بخواهد توازن قوا را میان نیروهای متعارض تغییر دهد. البته پیام‌ها و آثار این حمله در بلند‌مدت در صحنه تعاملات سوریه و منطقه بروز ملموس‌تری خواهد یافت.

 • بازگشت نظامی انگلیسی‌ها به منطقه

  - میان انبوه اخبار و گزارش‌های ریز و درشت منطقه که عموماً یکسر آن به ایران و سیاست‌های محدودسازی نفوذ این کشور مربوط می‌شود، یک خبر با همه اهمیتش چندان مورد توجه محافل سیاسی قرار نگرفته است. افتتاح رسمی پایگاه نظامی دائمی بریتانیا در بحرین به مفهوم تنگ‌تر کردن حلقه فشاری است که می‌کوشد ایران را هرچه بیشتر در انزوا قرار دهد.

 • روش قدیمی پاک کردن صورت‌مسئله

  - سال‌ نو با انبوهی از مسائل ریز و درشت ادامه‌دار از گذشته و با چشم‌اندازی هشدار دهنده آغاز شده است. انتظار این بود، برای مشکلات چاره‌‌ها اعلام شود، بلکه در برون‌رفت از این وضع برنامه‌های عملی و علمی در دستور کار قرار گیرد. اما به نظر می‌رسد برای برخی پاک کردن صورت‌مسئله به جای حل آن، هم‌چنان ترجیح دارد. طرفه آن‌که این روش با محدود کردن فضای اطلا‌ رسانی هم‌راه است. بنابراین احتمال فیلتر شدن «تلگرام» اکنون در صدر اخبار قرار دارد.

 • عبور از مانع استیضاح

  - بار دیگر دولت "حسن روحانی" از مانع گذشت و مخالفانش را در بزنگاهی حساس ناکام کرد. استیضاح سه وزیر کلیدی کابینه دوازدهم، آ‌ن‌هم در شرایطی که دولت بیش از هر زمان به ثبات و آرامش روانی برای مدیریت -یا به بیان واقعی‌"کنترل اوضاع"- در صحنه داخلی و سیاست خارجی احتیاج دارد، به مثابه روبرو شدن دوباره با یکی از موانعی بود که اگر نتیجه می‌داد، کار را بیش از پیش برای دولت سخت می‌کرد.

 • گفت‌وگوهای سخت «لودریان» در تهران

  - گفت‌و‌گوهای «ژان‌ایو‌ لودریان» در تهران سخت و چالش‌برانگیز خواهد بود. سختی سفر وزیر امور‌خارجه فرانسه به تهران از آن‌روست که می‌کوشد به عنوان عضوی از تروئیکا (انگلیس، فرانسه و آلمان) به رفع نارضایتی‌های واشنگتن از برجام پرداخته و تهران را وادار به قبول خواست‌هایی کند که اعتراض برانگیز است. دولت آمریکا روش ناعادلانه‌ای را نه تنها در باره برجام بلکه موقعیت منطقه‌ای ایران و جایگاه جهانی این کشور دنبال می‌کند. از این‌رو تهران معترضانه در برابر فشارها مقاومت کرده است.

 • هدف مشترک مخالفان داخلی و خارجی دولت

  - دولت «حسن روحانی» همزمان و به‌طرزی هم‌پوشاننده از دو سو زیر فشار است. همه تلاش‌ها هم یک هدف مشترک را دنبال می‌کند؛ ناکارآمد کردن دولت در تعقیب اهدافی که سبب وثوق و اعتماد مردم پای صندوق‌های رأی شد.

 • صراحت و شجاعت در کلام رئیس‌جمهوری

  - سخنان کم‌سابقه رئیس‌جمهوری جنبه دیگر اهمیٌت تاریخی مراسم سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب بود. جنس گفتار و رویکرد سخنران این مراسم، در ردیف شعارهای معمول و گل و بلبل خواندن اوضاع کشور نبود. رئیس‌جمهور روحانی با رویکردی واقع‌گرایانه به آن‌چه در چهار دهه گذشته تجربه شد و آن‌چه زمان در بستر خود آبستن رخدادهای آن است، کثرت‌گرایی را در چارچوبی مشارکت‌جویانه به عنوان راه منطقی توسعه و آبادانی ایران خواند.

 • ایده تا عمل در گفت‌وگوی ملی

  - عوامل خارجی، ملاحظات داخلی، لزوم انجام اصلاحات فوری و بازخوانی دوباره مفهوم پراکندگی و یا تمرکز قدرت، سبب شده تا جریان‌های سیاسی "گفت‌و‌گوی ملی" را به‌عنوان راهکاری مؤثر برای برون رفت کشور از مشکلات جاری مورد توجه دوباره قرار دهند.

 • بهانهٔ «غافل‌گیری» از سکه افتاده است

  - «غافل‌گیری» معنا ندارد. سال‌هاست بابت ناتوانی در برابر رخ‌داد‌های طبیعی و غیر آن، مثل باران و برف، سیل، زلزله، آتش‌سوزی و... آن‌چه از مسئولان می‌شنویم توجیه ناتوانی در مدیریت بحران با عنوان کسالت‌بار «غافل‌گیری» است.

آرشیو ماهانه