شنبه 28 مهر 1397

ملک محمد، مهدی

کارشناسی ارشد روان‌شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی / مدیرفنی مرکز خدمات مشاوره‌ای بیدار به مدیریت عالی دکتر محمود گلزاری از سال 1393
 • امید یا ناامیدی؛ مسئله این است

  - مروری روان‌شناختی بر سالی که گذشت

 • زندگی‌های مجازی

  - شبکه‌های اجتماعی آمیز‌ه‌ای فرصت و تهدید هستند. نادیده‌گرفتن تهدیدات این شبکه‌ها و تأکید مطلق بر فرصت‌ها و مزایای آنها باعث خواهد شد که نتوانیم جلوی گسترش پیامدهای منفی را بگیریم و در این صورت ارزش فرصت‌ها و مزایا نیز کم‌رنگ خواهد شد. اکنون در این مطلب می‌خواهیم به مهم‌ترین جنبه‌های منفی استفاده از شبکه‌های اجتماعی اشاره کنیم. این جنبه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هر روز می‌لرزیم

  - آیا آن‌چه شامگاه بیست و نهم آذر و بامداد ششم دی، توسط شهروندان تهرانی تجربه شد همان زلزله مهیبی بود که کارشناسان این حوزه وعده‌اش را داده بودند؟ جواب، بدون نیاز به آگاهی به علم زلزله‌شناسی خیر است، چراکه این زلزله‌ها مهیب نبود. آیا این زلزله‌ها مقدمه‌ای برای زلزله مهیب است؟ زلزله‌شناسان می‌گویند ممکن است این‌گونه باشد. پرداختن به این سوالات و سوالاتی از این دست، کار عالمان علوم زمین‌شناسی و زلزله‌شناسی است، ولی از منظر علم روان‌شناسی، تاکنون زلزله‌های نسبتاً مهیبی تن اهالی تهران را لرزانده است و ستاد مدیریت بحرانی نیز برای آن تشکیل نشده است.

 • پیدا و پنهان کارلوس کی‌روش

  - مرد شصت‌وسه‌ساله پرتغالی متولد موزامبیک، تاکنون در ایران هرچه دیده و شنیده یا طرفداری محض بوده و تحسین یا مخالفت محض بوده و انتقاد. اگر هم بررسی شده، از منظر کارشناسان ورزشی بوده و بس. شش‌سال حضور در ایران و در مسند سرمربی تیم ملی فوتبال زمان کمی نبوده که روان‌شناسی نتواند شخصیت او را مطالعه کند؛ اما مانند هرآنچه که تاکنون در روان‌شناسی شخصیت در جامعه علمی ایران مورد بی‌اعتنایی قرارگرفته، ویژگی‌های شخصیتی «کارلوس مانوئل کی‌روش» نیز به این سرنوشت دچار شده است. می‌خواهیم برای اولین بار با توجه به زندگینامه و مصاحبه‌ها و مواضع علنی او، دریابیم که سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران دارای چه ویژگی‌های شخصیتی است.

 • در قتل آتنا همه شریک جرمیم

  - لحظه‌ای همه با هم درنگ کنیم و بیندیشیم به لحظه و دقیقه‌ای که دخترک هفت‌سالهٔ پارس آبادی به سمت مغازهٔ رنگرز ناراضی از زندگی زناشویی و غوطه‌ور در انگیزه‌های جنسی اش برای نوشیدن آب و غلبه بر تشنگی در روز داغ خردادی می‌رفته است. گویا از پدرش اجازه نگرفته، چون این کار هر روزش بوده است. اما اگر به پدر هم می‌گفت، او مخالفتی نمی‌کرد؛ صاحب مغازه دوستش بوده و ظن بدی نسبت به او وجود نداشته است. اما بی‌احتیاطی کار دست دخترک و پدر می‌دهد و خانوادهٔ اصلانی در یک لحظه به معنای دقیق کلمه به خاک سیاه می‌نشینند.

 • تلاطم ایرانیان بین تجربه روزمره و یافته‌های علمی

  - انتخابات ریاست‌جمهوری امسال از منظر روان‌شناختی انتخابی است بین دو نوع شیوه اعتماد و متقاعدشدن: شیوه‌ای که بر مبنای تجربه شخصی یا بینش شهودی است و شیوه دیگر بر مبنای یافته‌های علمی و اطلاعات آماری.

 • سهم ما در تلخی‌های سال ۱۳۹۵

  - بسیاری از مردم ایران معتقدند که سال 1395 با تلخی‌های گسترده‌اش سالی بد بود. اما وقتی از این اکثریت بپرسید که علت این تلخی‌ها چه بود، انگشت اتهام‌شان را به سوی «تقدیر»، «حاکمیت» و «مردم نادان» خواهند گرفت.

 • شباهت تراژدی پلاسکو و انتخاب ترامپ

  - این روزها به نظر می رسد حال ما ایرانیان و جهانیان خوب نیست. روزهای بد بعد از شوک های ملی و جهانی سخت گریبانمان را گرفته است.

 • مردم مستأصل به‌دنبال افتخار و شهرت

  - حجم انبوه حاضران در خیابان جمهوری تهران و مقابل ساختمان آتش‌گرفته و فروریخته «پلاسکو» به‌عنوان مانع در ساعات اولیه حادثه، که ارزش حضور نیروهای امدادی حفظ جان انسان‌ها بود، شگفتی‌برانگیز بود. قبل‌تر، این حضور در نمایش‌های اعدام خیابانی به چشم آمده بود و اکنون در مقابل پلاسکو. چرا چنین است؟ چرا در هر حادثه این‌چنینی، مردم حضوری حداکثری دارند؟ چرا چنین هجومی به قلب حوادث می‌آوریم؟

 • خشمی که چپ و راست و معتدل نخواهد شناخت

  - در ماه‌های گذشته، نجومی‌ها از نوع حقوق‌ها، املاک و حساب‌ها در صدر اخبار رسانه‌ها قرار داشتند. مردم هر روز شاهد لورفتن یکی از این سه نوع نجومی مطرح شده در فضای سیاسی کشور بودند و تقریبا در تمامی محافل محور اصلی صحبت‌های مردم با هم بود. از آن‌طرف، گزارش تکان‌دهنده‌ای در یکی از روزنامه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد بی‌خانمان‌هایی در قبرها شب را به انتظار صبح هستند. آیا میان این موارد رابطه‌ای وجود دارد؟ رابطه نجومی‌ها با آمار تکان‌دهنده وزیر کشور از وضعیت آسیب‌های اجتماعی در جلسه چند ماه قبل مجلس شورای اسلامی ارتباطی چیست؟ رابطه این نجومی‌ها با اختلاس‌های میلیاردی ارتباطی چیست؟ رابطه تمام موارد پیش‌گفته با خشونت فزاینده در جامعه ایرانی چیست؟علم روان‌شناسی اجتماعی به همه این سئوالات پاسخ داده است.