شنبه 28 مهر 1397

منصورهاشمی، محمد

.
 • داریوش شایگان؛ اندیشمند بزرگِ دوست‌داشتنی

  - اینکه عصر یکی از روزهای خدا کسی سکته کرده باشد، عجیب نیست، اما اینکه پس از انتشار خبر سکته کسی این مقدار التهاب ببینی و با تلفن‌ها و پیام‌های گوناگون مواجه شوی که همگی یک مضمون دارد عادی نیست؛ از دور و نزدیک و از کسانی که با داریوش شایگان شخصاً آشنایی دارند تا کسانی که حتی یکبار هم او را ندیده‌اند همه با این تصور که تو شاید خبر موثقی داشته باشی می‌پرسند حال او چه‌طور است؟ این مقدار توجه به اندیشمندی که نوشته‌هایش عمیق و گاهی تخصصی است و این مقدار دوست‌داشته‌شدن نویسنده‌ای که آثارش ژرف‌نگرانه و سنگین است یک اتفاق معمولی نیست.

 • روش‌نشناسی و روش‌زدگی در مطالعات ادیان

  - روش پژوهش چیزی جدای از خود پژوهش نیست، اگر پژوهشی از سر اندیشه صورت گرفته باشد و کاری بیش از کتاب‌سازی‌های گاه متاسفانه معمول و مقاله‌نویسی‌های کارمندانه باشد، حتما در آن بر سر "روش" کار تأمل شده است، خواه به روش‌شناسی کار تصریح شده باشد و خواه نه.

 • علم در جامعه ما، گرفتار نگرشی بیمارگونه

  - در فیلم "پل چوبی" آقای مهدی کرم‌پور شخصیت‌هایی که نقش‌هایشان را خانم هدیه تهرانی و آقای بهرام رادان بازی می‌کردند جمله‌ای داشتند که خیلی دوست داشتم: "عشق یعنی حالِت خوب باشه".

 • هیچ هنری بی‌ارتباط با جامعه نیست

  - هیچ هنری نمی‌تواند بازنمایاننده آمال یا آلام همه مردم یک جامعه باشد و برای همه مردم معنی‌دار. جامعه متکثر است و گروه‌های مختلف اجتماعی عوالم مختلف دارند و سلایق و علایق متفاوت.

 • معاصربودن چه معنایی دارد؟

  - معاصر بودن چه معنایی دارد؟ از یک لحاظ این پرسشی است بسیار ساده که پاسخی لغت‌نامه‌ای دارد؛ معاصر بودن یعنی در یک عصر بودن و نیز معاصر بودن یعنی معاصر ما بودن و در عصر ما بودن. از یک لحاظ دیگر اما این پاسخ ربطی به آن پرسش ندارد.

 • علم یعنی حالت خوب باشد

  - "دکتر جکیل و مستر هاید" نام رمانی است از رمان‌نویس مشهور اسکاتلندی قرن نوزدهم، رابرت لویی استیونسن. ماجرای دو نفر که در حقیقت یک نفرند و یکی لایه پنهان آن دیگری است.

آرشیو ماهانه