دوشنبه 1 مرداد 1397

اسعدی، محمود

دکتری مدیریت رسانه از دانشکاه تهران / طراح و سردبیر چهرهای ماندگار / عضو کمیته ارتباطات کمیسیون یونسکو / نویسنده ادبیات داستانی و نقد ادبی/ پژوهشگر فرهنگی / کارگردان برنامه‌های مستند / استاد مدیریت وروزنامه نگاری و ارتباطات در مقطع کاشناسی ارشد و دکتری
 • هزاره خیام و رسانه‌ها

  - پس از هزار سال هنوز ابعاد شخصیت فیلم حکیم عمرخیام نیشابوری ناشناخته است. بی‌تردید نقش فیتزجرالد در معرفی، شناسایی و شناساندن حکیم عمر خیام نیشابوری به جهانیان انکارناپذیر و شایسته تقدیر است. اما نباید از این نکته مهم چشم شست که این شاعر انگلیسی مثل اغلب محققان و ادیبان خواست‌ها، علائق و آرزوهای خود را در یک شخصیت جستجو کرده، به همین اعتبار دیگر ابعاد وجودی حکیم عمرخیام را در زمینه‌های ریاضیات، نجوم، حکمت و الهیات نادیده گرفته است.

 • زبان فارسی، وزارت فرهنگ و ارشاد و اسامی خارجی

  - مواخذه و سرزنش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط مجلس به جرم عدم کنترل، نظارت و برخورد با سازمان‌ها، افراد و نهادهایی که از زبان بیگانه استفاده می‌کنند چندان منصفانه نیست چرا که در عرصه فرهنگ عمومی کشور تنها یک وزارتخانه قادر به انجام این مهم نیست، به چند دلیل:

 • روزهای «ملی» و غفلت مسئولان فرهنگی

  - دو ماهه نخست هر سال شاهد روز ملی عطار نیشابوری، سعدی، حکیم عمرخیام و فردوسی هستیم با این حال مراسم درخور این بزرگان در سطح "ملی" برگزار نمی‌شود. گویا این شخصیت‌های کلاسیک زبان و ادب فارسی چندان هم «ملی» نیستند و مراسمی جزئی در مقبره‌شان کافی است!

 • مطالعه برای آلزایمر خوب است!

  - سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب از چند منظر جالب توجه است.

 • ۱۱ شاخص نخبگی

  - در تحقیق دانشگاهی که چندی پیش انجام شد چند معیار اصلی نخبگی حاصل آمد که در یازده اصل ارائه می‌شود:

 • «خدمات» و مسئله «احترام» در ایران

  - خدمت نوعی تولید است که معمولاً در ایران چندان جدی تلقی نمی‌شود. توجه به مخاطب و مشتری در همه ابعاد و کمک به ارتقا روحیه و توان او «خدمت» محسوب می‌شود بسیاری از فعالیت‌های سازمان‌ها، افراد و نهادها در دایره خدمت قرار دارد. از منزل که خارج می‌شوید از تاکسی و اتوبوس تا رستوران‌ها و مراکز آموزشی و خدمات پزشکی همه در این حوزه‌اند.

 • بهار و یاد یار

  - زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

 • مدیریت رسانه و ارتباطات مکمل یکدیگرند

  - علی‌رغم توسعه کمی و کیفی رسانه‌ها در جهان معاصر و گشایش مقوله‌های تازه در عرصه ارتباطات، هنوز نگرش تازه بین اهالی رسانه و ارتباطات کشور پدید نیامده است. مشاهده برخی ملاحظات و جدال‌های قلمی و لفظی درخصوص ضرورت و اهمیت رشته «مدیریت رسانه» و تناسب یا افتراق آن با رشته ارتباطات، نشان از عدم شناخت کافی از ۲ رشته فوق دارد.

 • رسانه‌ها و بدترین نوع دروغ

  - برچسب زدن به افراد همواره در جوامع بشری مطرح بوده است. اکنون بخشی از عملکرد برخی از رسانه‌ها ناظر به همین موضوع است.

 • نخبگان و دولت

  - در ارتباطات انسانی نحوه سخن گفتن، شرایط و مقتضیات خاص دارد، به‌خصوص در کشوری که فرهنگ و ادبیاتِ مشحون از کنایه ، استعاره، تشبیه و در قالب طنز و هجو پیچیده شده است. اگر این ارتباط با واسطه «رسانه» انجام شود مسئله بغرنج‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، کلمات و واژه‌ها حرمت دارند، نباید «وقت» آن‌ها را بی‌جا گرفت. در عین حال راحت حرف زدن خود هنری است که برخی مسئولان از آن بی‌بهره یا کم‌بهره‌اند.

آرشیو ماهانه