دوشنبه 30 مهر 1397

مظاهری، محمدمهدی

.
 • از ناتوی غربی تا ناتوی عربی

  - رییس جمهوری آمریکا در کنار تحقیرهایی که گاه و بیگاه علیه کشورهای عربی روا می دارد، طرح ها و ایده هایی نیز برای آنها تدارک دیده است، تا احساس کنند لازم است پترودلارهایشان را برای حفظ امنیتشان به آمریکا بدهند و البته به طور نیابتی با دشمنان ایالات متحده مقابله کنند.

 • دستاوردهای تحریم برای آمریکایی‌ها

  - فهرست کشورهایی که مورد تحریم آمریکا واقع شده‌اند لحظه به لحظه طولانی‌تر می شود و در مقابل دستاوردهای تحریم برای آمریکایی‌ها کمتر و کمتر. در چنین شرایطی است که محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان اعتیاد به تحریم را به عنوان بیماری مزمن ایالت متحده تشخیص می دهد.

 • ماه عسل پر حاشیه بن سلمان در آمریکا

  - تور دور آمریکای دوهفته ای ولیعهد عربستان که همزمان با سفرهای نوروزی مرسوم در ایران شده بود از بسیاری جهات شبیه مسافرت های محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده است. سفر دو هفته ای سال 1341 شاه به آمریکا و اروپا به ویژه یادآور سفر محمد بن سلمان است.

 • ۲۰۱۷؛ سال بی‌اعتباری دیکتاتورها

  - هم‌زمان با شروع سال نوی میلادی، عرصه مناسبات بین‌المللی اندکی از چهره خشن و غیرانسانی خود فاصله گرفته، موجی از شادی و پیام‌های تبریک بین مردم و سران کشورهای مختلف رد و بدل می‌شود و محتوای انسان‌دوستانه پیام مقامات مذهبی و سیاسی، کورسوی امیدی برای تغییر وضعیت فعلی روابط بین‌الملل ایجاد کرده است.

 • از سقوط داعش تا ظهور خاورمیانه امن

  - بعد از شنیدن خبرهای ناگوار داخلی و خارجی گوناگون، از زلزله تلخ و مصیبت بار کرمانشاه گرفته تا اخبار مربوط به رخداد فاجعه انسانی در یمن متاثر از محاصره همه‌جانبه نیروهای ائتلاف عربی، حال بالاخره چشم مردم ایران و خاورمیانه به خبری مثبت و دلگرم‌کننده هم روشن شده است؛ پیروزی ارتش و نیروهای مقاومت بر داعش در عراق و سوریه و برچیده شدن خلافت خودخوانده این گروه تروریستی از منطقه غرب آسیا!

 • سفر تیلرسون به خاورمیانه با توشه ایران‌هراسی

  - رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا این هفته در حالی وارد خاورمیانه شد که بر کسی پوشیده نیست که هدف این سفر چیزی جز ایجاد اتحادی عربی بر ضد ایران نیست. او امیدوار است به ائتلافی دست یابد که نسلی از دیپلمات های ارشد آمریکایی در طی دهه های گذشته در ایجاد آن ناتوان بوده اند.

 • سیاست خارجی قطر؛ منفعت‌طلبی یا چرخش به سوی ایران

  - پس از اینکه عربستان و چند کشور عربی دیگر به دلیل اظهارات ایران گرایانه پادشاه قطر با این کشور قطع رابطه کردند، برخی از تحلیلگران از چرخش قطر به سوی ایران و تحولات گسترده در سیاست خارجی این کشور سخن گفته اند، اما آیا براستی می توان از چرخش های 180 درجه ای در سیاست خارجی قطر سخن گفت؟ پاسخ به این سؤال مستلزم نگاهی گذرا به روند سیاست خارجی این امیر نشین عربی در طی سالهای گذشته است.

 • فجایع میانمار از کجا نشأت می‌گیرد؟

  - در روزهای اخیر در حالی که شکست‌های پی در پی گروه افراط‌گرای داعش در عراق و آزادسازی تلعفر به خبر خوب و پیشروی‌های طالبان در شهرهای مختلف افغانستان و حمله‌های مکرر آنها به مردم و نظامیان این کشور به خبر تلخ رسانه‌های جهان تبدیل شده، در گوشه‌ای دیگر از جهان، فرسنگ‌ها دورتر از خاورمیانه پرآشوب، افراط‌گرایی‌های از جنس غیراسلامی بیداد می‌کند که این بار مسلمانان قربانیان اصلی آن هستند.

 • یک تحلیف و صدها چشم‌انداز

  - عصر شنبه ۱۴ مرداد، در اجرای اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی، با حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان برگزار شد.

 • دستاورد اختلافات عربی و اسلامی؛ جاه‌طلبی اسرائیل در مسجدالاقصی

  - در دوهفته اخیر و از زمانی که چند عرب اسرائیلی دو پلیس صهیونیست را در نزدیکی مسجد الاقصی به قتل رساندند، رژیم صهیونیستی این مسجد را تعطیل کرده و تدابیر شدید امنیتی را بر آن حاکم ساخته است.