یکشنبه 29 بهمن 1396

مظاهری، محمدمهدی

.
 • ۲۰۱۷؛ سال بی‌اعتباری دیکتاتورها

  - هم‌زمان با شروع سال نوی میلادی، عرصه مناسبات بین‌المللی اندکی از چهره خشن و غیرانسانی خود فاصله گرفته، موجی از شادی و پیام‌های تبریک بین مردم و سران کشورهای مختلف رد و بدل می‌شود و محتوای انسان‌دوستانه پیام مقامات مذهبی و سیاسی، کورسوی امیدی برای تغییر وضعیت فعلی روابط بین‌الملل ایجاد کرده است.

 • از سقوط داعش تا ظهور خاورمیانه امن

  - بعد از شنیدن خبرهای ناگوار داخلی و خارجی گوناگون، از زلزله تلخ و مصیبت بار کرمانشاه گرفته تا اخبار مربوط به رخداد فاجعه انسانی در یمن متاثر از محاصره همه‌جانبه نیروهای ائتلاف عربی، حال بالاخره چشم مردم ایران و خاورمیانه به خبری مثبت و دلگرم‌کننده هم روشن شده است؛ پیروزی ارتش و نیروهای مقاومت بر داعش در عراق و سوریه و برچیده شدن خلافت خودخوانده این گروه تروریستی از منطقه غرب آسیا!

 • سفر تیلرسون به خاورمیانه با توشه ایران‌هراسی

  - رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا این هفته در حالی وارد خاورمیانه شد که بر کسی پوشیده نیست که هدف این سفر چیزی جز ایجاد اتحادی عربی بر ضد ایران نیست. او امیدوار است به ائتلافی دست یابد که نسلی از دیپلمات های ارشد آمریکایی در طی دهه های گذشته در ایجاد آن ناتوان بوده اند.

 • سیاست خارجی قطر؛ منفعت‌طلبی یا چرخش به سوی ایران

  - پس از اینکه عربستان و چند کشور عربی دیگر به دلیل اظهارات ایران گرایانه پادشاه قطر با این کشور قطع رابطه کردند، برخی از تحلیلگران از چرخش قطر به سوی ایران و تحولات گسترده در سیاست خارجی این کشور سخن گفته اند، اما آیا براستی می توان از چرخش های 180 درجه ای در سیاست خارجی قطر سخن گفت؟ پاسخ به این سؤال مستلزم نگاهی گذرا به روند سیاست خارجی این امیر نشین عربی در طی سالهای گذشته است.

 • فجایع میانمار از کجا نشأت می‌گیرد؟

  - در روزهای اخیر در حالی که شکست‌های پی در پی گروه افراط‌گرای داعش در عراق و آزادسازی تلعفر به خبر خوب و پیشروی‌های طالبان در شهرهای مختلف افغانستان و حمله‌های مکرر آنها به مردم و نظامیان این کشور به خبر تلخ رسانه‌های جهان تبدیل شده، در گوشه‌ای دیگر از جهان، فرسنگ‌ها دورتر از خاورمیانه پرآشوب، افراط‌گرایی‌های از جنس غیراسلامی بیداد می‌کند که این بار مسلمانان قربانیان اصلی آن هستند.

 • یک تحلیف و صدها چشم‌انداز

  - عصر شنبه ۱۴ مرداد، در اجرای اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی، با حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان برگزار شد.

 • دستاورد اختلافات عربی و اسلامی؛ جاه‌طلبی اسرائیل در مسجدالاقصی

  - در دوهفته اخیر و از زمانی که چند عرب اسرائیلی دو پلیس صهیونیست را در نزدیکی مسجد الاقصی به قتل رساندند، رژیم صهیونیستی این مسجد را تعطیل کرده و تدابیر شدید امنیتی را بر آن حاکم ساخته است.

 • نشست بی‌حاصل و پرحاشیه گروه ۲۰

  - گروه ۲۰ متشکل از مقامات اقتصادی و سران برخی اقتصادهای عمده و در حال توسعه، در سال ۱۹۹۹ به منظور تشکیل جلسات منظم میان آنها تاسیس شد.

 • تهدید و تحریم؛ سیاست ترامپ برای عاصی کردن ایران

  - در روزها و هفته های اخیر، جمهوری اسلامی ایران به موضوع اصلی بحثها و تصمیم گیریها در وزارت خارجه، مجلس و دولت ایالات متحده تبدیل شده و نتیجه این بحثها، دستیابی به طرحی مبهم و البته جهت دار در باب چگونگی برخورد با ایران بوده است.

 • دستاورد انتخابات ایران؛ الزام ترامپ به اجرای برجام

  - بعد از اینکه در هفته های اخیر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد رکس تیلرسون، وزیر خارجه، به پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان اطلاع داده که ایران تا روز ۱۸ آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز لغو تحریم‌های یکجانبه این کشور را علیه ایران تمدید کرد.

x