شنبه 1 اردیبهشت 1397

فاضلی، محمد

متولد ۱۳۵۳ اراک - جامعه‌شناس استادیار دانشگاه شهیدبهشتی، معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک و مدیر شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی است
 • آب، گفت‌وگوی ملی و احساس خوب «ما بودن»

  - من بارها نوشته‌ام که باید درباره مسائل‌مان - هر چه هست - گفت‌وگو کنیم؛ و وقتی صریح گفت‌وگو کنیم، ابعاد مسائل آشکار می‌شود و اعتماد نیز خلق خواهد شد.

 • اقشار کم‌درآمد کلاه سرشان نرود

  - هنرپیشه‌ها، فوتبالیست‌ها و مجری‌های تلویزیون دست به‌کار شده‌اند تا افزایش عوارض خروج از کشور را نقد کنند.

 • مُسلِم از شمشیر خود بِسمِل فتاد

  - دونالد ترامپ پایتختی قدس برای اسرائیل را به رسمیت شناخت. رویداد مهمی است که تحلیل آن بماند برای متخصصان، اما توجه به چند نکته درباره آن اهمیت دارد.

 • ایران برای همه ایرانیان با مدیران بی‌کس و کار

  - ایران ما برای همه اقوام است، کردها، لرها، عرب‌ها، ترکمن‌ها، ترک‌ها،بلوچ‌ها و سایر اقوام باید که سهمی عادلانه از قدرت، ثروت، توسعه، رسانه، منزلت و همه مواهب ارزانی‌شده به انسان ایرانی داشته باشند. ایران عزیز ما برای منسجم شدن و احساس همبستگی، بالاخص در کوران رخدادهای ناخوشایند این سال‌های غرب آسیا، سخت نیازمند توزیع احساس عدالت و جلب مشارکت همه اقوام در اداره این کشور است. ایران باید برای همه ایرانیان باشد تا احساس عدالت و مشارکت فراگیر شود، تا ما با همه وجود یک ملت شویم.

 • مهران مدیری، تصویرگر خودزنی

  - دیروز خانوادگی به تماشای فیلم «ساعت 5 عصر» ساخته مهران مدیری نشستیم. یکی از دانشجویانم چند سال قبل پایان‌نامه کارشناسی ارشدش را درباره ساخته‌های مهران مدیری نوشت و از آن‌جا که تقریباً همه ساخته‌های تلویزیونی او را دیده‌ام، فکر می‌کنم اکنون می‌شود تصویری از تجربه هنری مدیری ارائه کرد. فیلم‌سازی او در درجه اول برایم مهم نیست، بلکه ایده‌ای که او روایت می‌کند قابل نقد است.

 • له کردن قربانی، شجاعت نیست/ درباره آزاده نامداری

  - آزاده نامداری به خاطر انتشار عکس‌هایی که در عرف سیاسی و اجتماعی ایران پسندیده تلقی نمی‌شوند هدف قرار گرفته است.

 • ایرانیان و مهاجرت بین‌المللی

  - مرکز تحلیل داده‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) در نهم جولای 2017 گزارشی درباره روندهای مهاجرت در دنیا منتشر کرده (Measuring Global Migration Potential: 2010-2015) که غیر از اهمیت آن برای محققان مهاجرت و تحولات راهبردی جهان از منظر مهاجرت، دو داده آن که درباره ایران است، و داده‌هایی درباره همسایگان ایران در این گزارش قابل توجه است.

 • ملکه، کاش بازمی‌گشتی و ریاضیدان نمی‌ماندی

  - تو را «ملکه ریاضیات» خوانده‌اند و این روزها هم‌میهنانت از رفتن زودهنگامت دلگیرند، و جهان علم غمگین از پر کشیدن صاحب هوشی سرشار و نبوغی کم‌نظیر؛ و نگران برای مسأله‌هایی که شاید بدون تو حل‌نشده باقی بمانند.

 • فقط یک سؤال درباره شهردار تهران

  - یک نفر از میان اعضای شورای شهر تهران در چهار سال گذشته بیش از همه برای شفافیت، مبارزه با فساد، نقد برنامه‌های سازه‌ای شهرداری و سیاست شهری نادرست نوشت، سخن گفت و مبارزه کرد.

 • سرمایه‌زایی یا سرمایه‌سوزی

  - قراردادی با ارزش حدود 5 میلیارد دلار با شرکت فوانسوی توتال برای سرمایه‌گذاری در ایران امضا شده است. من از محتوای قرارداد مطلع نیستم، تخصص من هم نیست، اما نوع مواجهه مخالفان دولت با این قرارداد از منظر سیاست‌پژوهی، حکمرانی و روابط عمومی، ظرفیتی برای بیان چند نکته دارد.

x