سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

بهشتی، مرتضی

متولد 1339/ دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه ابردین کلمبیا/ شش سال مدیرعامل بنیاداندیشه اسلامی/ مدیرحقوقی و امور قراردادهای شرکت بیمه ایران خودرو/ وکیل دادگستری و مشاور حقوقی/مشاور حقوقی وامور قراردادهای سازمان مدیریت صنعتی
 • ایران شیلی نمی‌شه

  - شیلی کشوری است در امریکای جنوبی و پایتخت آن ساندیاگو است و یکی از رویدادهای مهم در تاریخ شیلی مربوط به دهه 70 میلادی است زمانی که سالوادور آلنده از حزب مارکسیست شیلی در انتخابات این کشور پیروز و به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد اما پس از آن در 11 سپتامبر 1973 در کودتایی به رهبری ژنرال آگوستو پینوشه و با کمک سازمان سیا وی بر سرکارآمد و دولت آلنده را ساقط کرد.

 • سخنی با مهندس بهزاد نبوی

  - در فضای مجازی خبری را دیدم از جناب‌عالی با این مضمون: «در کیفرخواست و حکم دادگاه من در زمان شاه یک کلمه دروغ نیست ولی در کیفرخواست و حکم دادگاه بعد از انقلاب من یک کلمه با واقعیت تطبیق نمی‌کند».

 • پاسخی به نمایندگی از امام موسی صدر به رنجنامه‌ای از جنوب لبنان

  - دوست و پژوهشگر عزیزم جناب آقای اسدزاده درسفری که به لبنان داشته‌اند در سایت خبرآنلاین مقاله‌ای تحت عنوان «نامه‌ای به امام؛ امید و زندگی از ایران تا لبنان» منتشر کرده است که طی آن در مقایسه‌ای گفته است: شهر صور لااقل چهل سال از توسعه تهران عقب‌مانده‌تر است؛ اما در همین شهر تا بیروت می‌بینی که امید و زندگی چهل سال از تهران تا آبادان ما چلوتر است چرا؟

 • سالی که گذشت

  - قراربراین بوده « گذشته چراغ راه آینده باشد» لکن مگر سال ۹۵ چراغ راه سال ۹۶ بود که انتظار بهره‌جویی از سال گذشته برای سال جدید داشته باشیم.

 • چرا داشته‌هایمان را می‌سوزانیم!

  - اسفند ماه سالروز درگذشت زنده یاد و سیاستمدار به نام تاریخ ایران زمین مرحوم دکتر محمد مصدق بود ، مردی که در سپهر سیاست به گونه ها متفاوت از وی یادمی شود .

 • ما هم بلدیم شاد شویم!

  - از بس با شنیدن خبرهای ناگوار گوش و جان ما را آزار داده‌اند، خبرخوب شنیدن برای ما افسانه‌ای شده که باور داشتنش مشکل گردیده است.

 • مسافران سواره و پیاده قطار انقلاب

  - جناب آقای روحانی در راهپیمایی ۲۲ بهمن مردم تهران اشاره‌ای به قطار انقلاب کردند که عده‌ای از آن پیاده شدند و عده‌ای را پیاده کردند و...

 • روزی که فرمان اجباری‌شدن حجاب صادر شد

  - از سال های نه چندان دور که گشت های انتظامی در کشور به راه افتاد ماموریت آن اصلاح جامعه از زنان بد حجاب و جمع آوری آنان بود و کفن پوشان سینه چاک به استنثناء دوران دولت هشتم و نهم - که عصر حاکمیت سوگلی های حاکمیت بود - هر روز و هر هفته به عنوان مقابله با بد حجابی به خیابان ها می آمدند و فراخوان بیداری غیرت مردان می شدند و تر یبون نمازهای جمعه و منابر مساجد و بلندگوهای مداحان نیز با چشم پوشی در دوره هشت ساله دولت هشتم ونهم فریاد واسلاما سر میدادند که ؛ چرا تارمویی از زن مسلمان ایرانی دیده شده است و حتی چرا روسری های رنگی برخی از زنان بیرون چادر قرارگرفته شده است و به دولت های وقت حمله می کردند و چه ها که نثار نمی کردند !

 • ای‌کاش نادرست باشد!

  - ناباورانه در خبرها دیدم که وزارت کشور در بررسی های خود از دلایل اغتشاشات اخیر کشور اعلام داشته است : « هفتاد و پنج در صد مردم ایران علیرغم عدم شرکت در موج اعتراضات اخیر، برخورد همدلانه ای با آن داشته اند »

 • قرآن با تو چه می‌کنیم!

  - این روزها که موضوع قرآن مطلا با واکنش های متفاوتی روبروست و احساس می شود هر یک از طرفین بیشتر از خاستگاه سیاسی خود به موضوع پرداخته اند لکن افرادی بوده اند که دغدغه انحراف و طلایی شدن قرآن را دارند

 • مشهدالرضا(ع) شرمنده‌ام!

  - قطع بودن تلگرام و دوری از فضای مجازی باعث بی خبری ام از اتفاقات کشورم شده بود که امروز با مرور به اخبار روزهای قبل در یکی از کانال ها خبری خواندم که باورش برایم سخت بود وبرای اطمینان از صحت آن ؛ سایت های خبری را مرور کردم و با سرافکندگی دیدم کاملاً درست بوده است .

 • شفافیت تنها راه جلب اعتماد عمومی

  - خبر خوبی که این روزها از زبان رئیس جمهور محترم شنیده می شود شفافیت در تخصیص بودجه های نهادهای دولتی و غیردولتی است که در جای خود قابل تحسین است.

 • اگر روحانیت افتاده حال می‌ماند باران می‌آمد

  - در این روزها اهل منبر و عموم روحانیون و امامان جمعه فریاد نصیحت گونه سرمی دهند که اگر مردم گناه را ترک کنند بارن می آید در حالی که موضوع پیچیده تر از اینهاست و بی جهت به مردم آدرس غلط ندهند و مردم را منحرف نکنند .

 • خیالات «زائری» و آرزوهای من

  - داشتم در فضای مجازی سیر می کردم که با نوشته ای تحت عنوان « دیدار اختصاصی رهبر انقلاب با خسارت دیدگان موسسات اعتباری »از دوست شفیق و قدیمی ام جناب زائری مواجه شدم که مشتاقانه مشغول خواندن شدم و در اثنای آن ذوق زده ، داشتم خودم را آماده نگارش مطلبی در وصف رابطه تاریخی روحانیت در گذشته های نه چدان دور می کردم و در ذهنم نمونه هایی را مرور می کردم ؛ ولی در پایان بسان سراب دیدگان و خواب دیدگان برخاسته از خواب دیدم نوشته است « حتماً ادامه تخیل نویسنده را بخوانید » !!!

 • آیا شورای نگهبان ایستادگی می‌کند؟

  - پس از تقدیم لایحه بودجه سال 1397 به مجلس شورای اسلامی توسط رئیس جمهور محترم ، شاهد ورود شوک کم سابقه ای به مردم بودم که ناباورانه از رشد سه برابری عوارض خروج از کشور سخن می گویند . این درحالی است که در بلیط های سفر به خارج عوارض فرودگاهی محاسبه می شود و معلوم نیست مبنای اخذ عوارض خروج از کشور چیست.

 • هویج آمریکایی و عدالت اجتماعی

  - در فضای مجازی و برخی رسانه ها با نشان دادن هویج امریکایی در فروشگاههای زنجیره ای آن به قیمت کیلویی نود هزار تومان سوالات متحیرانه بسیاری را از حیث رعایت حقوق عمومی به ذهنم در ذهن و جانم بوجود آورد که با دوستان عزیزم در میان می گذارم تا ببینیم کشور چگونه اداره می شود و به کجا می رود و مقصد کجاست !!!

 • می نویسم که میهنم سبز شود

  - رنگ سبز بر سلامتی روح انسان تاثیر دارد و سنبل پاکی و هماهنگی است . این رنگ در حالات التهابی بدن ، یک اثر آرام بخش دارد و به دستگاه عصبی آرامش می دهد

 • می‌نویسم تا میهن و دینم پاکیزه بماند

  - اندکی از دوستان ونزدیکانم فکر میکنند با نوشتن مقالاتی در سایت خبرآنلاین قصد سیاه نمایی، خود نمایی و... را دارم در حالی که از خودم سوال کنند می گویم ، «می نویسم تا دین و میهنم پاکیزه بماند »

 • احمدی‌نژاد مقصر نیست بلکه...!

  - در حال و هوای عزاداری عمومی در روزهای منتهی به پایان صفر و ماتم مردم کشورمان به مناسبت زلزله خون‌بار کرمانشاه عزیز و دوست داشتنی و کشنه و مجروح شدن افراد زیادی از مردان و زنان مهمان‌نواز و خوش رفتار وخون گرم آن دیار؛ در فضای مجازی خبر و فیلمی منتشر شد که محمود نهم ودهم در کنار یارانش در حرم شاه عبدالعظیم حسنی بست نشسته‌اند و علیه روسای قوا ومفاسد و مظالمی، در بخشی از کشور فریاد سر می‌دهد.

 • ریش و ریشه؛ کدامیک؟

  - صداهایی باید نقش مرورگر را داشته باشند و بدون وابستگی حزبی ؛ دیروز خود و جامعه خویش را جستجو کند تا شرایط و خروجی هر رفتاری را تجزیه و تحلیل کند تا مسیر زندگی گرفتار همیشگی سنگلاخ ها نشود .