سه شنبه 26 تیر 1397

بهشتی، مرتضی

متولد 1339/ دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه ابردین کلمبیا/ شش سال مدیرعامل بنیاداندیشه اسلامی/ مدیرحقوقی و امور قراردادهای شرکت بیمه ایران خودرو/ وکیل دادگستری و مشاور حقوقی/مشاور حقوقی وامور قراردادهای سازمان مدیریت صنعتی
 • ملت خدا دارد، خدایان نمی‌خواهد

  - در روزهای سپری شده خبری را خواندم از مصاحبه رئیس کل دادگستری استان مازندران: «قضات خلیفه الهی بر روی زمین هستند... جایگاه دستگاه قضایی جایگاه خدایی بر ملت است.»

 • دیگر از مشکلات نخواهم نوشت

  - مدتی به دلیل کسالت چشمی از نوشتن دور شدم و در این مدت به این فکر بودم که می‌خواهم چه بنویسم.

 • حذف واژه‌ٔ طلاق از شناسنامه‌، ویرانگر اعتماد عمومی

  - عدم آشنایی با مسائل اجتماعی گاهی کار دستگاه‌ها و نهادهای دولتی را به جایی می‌رساند که به حوزه حقوق هم تجاوز می‌کنند و حریم نظام حقوقی را مخدوش می‌سازند.

 • زندانیان لاکچری

  - کلمه لاکچری، از جمله کلمه‌های جنجالی است که در مقابل چشمان چند میلیاردی فرهنگستان زبان و دوست‌داران زبان شیرین فارسی، به تازگی وارد زبان ما شده است.

 • چه اتفاقی افتاده است!

  - من در حد معمولی با سینما آشنایی دارم و اهل سینما را در اندازه افراد عادی می‌شناسم گرچه هنرشان را ستایش می‌کنم و بر هنرمند بودنشان احترام می‌گذارم.

 • سیمای میلی تا سیمای ملی

  - صبح دوم خرداد را با خواندن خبر امید بخشی آغاز کردم که برخلاف عادت معمول ذوق زده خبر را دنبال کردم و حس کردم ما هم می توانیم خبر امید بخش بشنویم زیرا به شنیدن اخبار اختلافی ، تلخ و غیر ملی ما را عادت داده اند

 • قاضی مرتضوی را زندانی کنید!

  - اگر مرتضوی در اوین است و واقعا بازداشت شده است او را زندانی کنید اما نه در اوین و کهریزک بلکه او را در میان مردم زندانی کنید.

 • جواب حکیمانه علامه طباطبایی به اعتراض آیت‌الله جوادی‌آملی

  - سوالی که از دیرباز و در دوران خود ماهم بسیار سوال می‌شود این است که چرا زندگی راحت و آرام و نزول برکات آسمانی و... در کشورهای غیراسلامی بیشتر مشاهده می‌شود و در مقابل، فقر و خشکسالی و حوادث غیرمترقبه در جوامع اسلامی بروز می‌کند و زندگی مسلمانان در عسرت و سختی به‌سر می‌رود.

 • مرتضوی علت یا معلول؟

  - این روزها تاریخ قضایی کشورمان شاهد ورق حوردن برگ دیگری از چهره متلاطم کشوری دارد که به گواهی حقوقدانان کهنسال و خاطرات مکتوب در شیوه دادخواهی و دادگستری و عدالت‌جویی، برخوردار از سالم‌ترین نظام قضایی بود!

 • ایران شیلی نمی‌شه

  - شیلی کشوری است در امریکای جنوبی و پایتخت آن ساندیاگو است و یکی از رویدادهای مهم در تاریخ شیلی مربوط به دهه 70 میلادی است زمانی که سالوادور آلنده از حزب مارکسیست شیلی در انتخابات این کشور پیروز و به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد اما پس از آن در 11 سپتامبر 1973 در کودتایی به رهبری ژنرال آگوستو پینوشه و با کمک سازمان سیا وی بر سرکارآمد و دولت آلنده را ساقط کرد.

 • سخنی با مهندس بهزاد نبوی

  - در فضای مجازی خبری را دیدم از جناب‌عالی با این مضمون: «در کیفرخواست و حکم دادگاه من در زمان شاه یک کلمه دروغ نیست ولی در کیفرخواست و حکم دادگاه بعد از انقلاب من یک کلمه با واقعیت تطبیق نمی‌کند».

 • پاسخی به نمایندگی از امام موسی صدر به رنجنامه‌ای از جنوب لبنان

  - دوست و پژوهشگر عزیزم جناب آقای اسدزاده درسفری که به لبنان داشته‌اند در سایت خبرآنلاین مقاله‌ای تحت عنوان «نامه‌ای به امام؛ امید و زندگی از ایران تا لبنان» منتشر کرده است که طی آن در مقایسه‌ای گفته است: شهر صور لااقل چهل سال از توسعه تهران عقب‌مانده‌تر است؛ اما در همین شهر تا بیروت می‌بینی که امید و زندگی چهل سال از تهران تا آبادان ما چلوتر است چرا؟

 • سالی که گذشت

  - قراربراین بوده « گذشته چراغ راه آینده باشد» لکن مگر سال ۹۵ چراغ راه سال ۹۶ بود که انتظار بهره‌جویی از سال گذشته برای سال جدید داشته باشیم.

 • چرا داشته‌هایمان را می‌سوزانیم!

  - اسفند ماه سالروز درگذشت زنده یاد و سیاستمدار به نام تاریخ ایران زمین مرحوم دکتر محمد مصدق بود ، مردی که در سپهر سیاست به گونه ها متفاوت از وی یادمی شود .

 • ما هم بلدیم شاد شویم!

  - از بس با شنیدن خبرهای ناگوار گوش و جان ما را آزار داده‌اند، خبرخوب شنیدن برای ما افسانه‌ای شده که باور داشتنش مشکل گردیده است.

 • مسافران سواره و پیاده قطار انقلاب

  - جناب آقای روحانی در راهپیمایی ۲۲ بهمن مردم تهران اشاره‌ای به قطار انقلاب کردند که عده‌ای از آن پیاده شدند و عده‌ای را پیاده کردند و...

 • روزی که فرمان اجباری‌شدن حجاب صادر شد

  - از سال های نه چندان دور که گشت های انتظامی در کشور به راه افتاد ماموریت آن اصلاح جامعه از زنان بد حجاب و جمع آوری آنان بود و کفن پوشان سینه چاک به استنثناء دوران دولت هشتم و نهم - که عصر حاکمیت سوگلی های حاکمیت بود - هر روز و هر هفته به عنوان مقابله با بد حجابی به خیابان ها می آمدند و فراخوان بیداری غیرت مردان می شدند و تر یبون نمازهای جمعه و منابر مساجد و بلندگوهای مداحان نیز با چشم پوشی در دوره هشت ساله دولت هشتم ونهم فریاد واسلاما سر میدادند که ؛ چرا تارمویی از زن مسلمان ایرانی دیده شده است و حتی چرا روسری های رنگی برخی از زنان بیرون چادر قرارگرفته شده است و به دولت های وقت حمله می کردند و چه ها که نثار نمی کردند !

 • ای‌کاش نادرست باشد!

  - ناباورانه در خبرها دیدم که وزارت کشور در بررسی های خود از دلایل اغتشاشات اخیر کشور اعلام داشته است : « هفتاد و پنج در صد مردم ایران علیرغم عدم شرکت در موج اعتراضات اخیر، برخورد همدلانه ای با آن داشته اند »

 • قرآن با تو چه می‌کنیم!

  - این روزها که موضوع قرآن مطلا با واکنش های متفاوتی روبروست و احساس می شود هر یک از طرفین بیشتر از خاستگاه سیاسی خود به موضوع پرداخته اند لکن افرادی بوده اند که دغدغه انحراف و طلایی شدن قرآن را دارند

 • مشهدالرضا(ع) شرمنده‌ام!

  - قطع بودن تلگرام و دوری از فضای مجازی باعث بی خبری ام از اتفاقات کشورم شده بود که امروز با مرور به اخبار روزهای قبل در یکی از کانال ها خبری خواندم که باورش برایم سخت بود وبرای اطمینان از صحت آن ؛ سایت های خبری را مرور کردم و با سرافکندگی دیدم کاملاً درست بوده است .