شنبه 28 مهر 1397

مطهرنیا، مهدی

متولد 1344 صادره از کاشان، تحصیلکردۀ دورۀ دکترای علوم سیاسی در دانشگاه هاوایی آمریکا و دکترای آینده پژوهی (از دانشگاه بین المللی امام خمینی "ره")، تحلیل گر و آینده پژوه مسائل سیاسی و بین المللی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم؛ تالیفات: قدرت، انسان، حکومت؛ تبیین نوین بر مفهوم قدرت در سیاست و روابط بین الملل؛ درآمدی بر تحلیل پدیده های سیاسی؛ هویت، خشونت و توسعه پایدار و دیپلماسی عمومی امریکا در برابر ایران و ...
 • تئوری سه‌قلوها برای مقابله با تهران

  - دونالد ترامپ با وجود جهتگیری پُست نومحافظه‌کارانه خود به‌دنبال ایجاد فضایی معنادار برای اقدام پراگماتیستی در ارتباط با تهران است. او به خوبی می‌داند که خروج از برجام دارای هزینه‌های بسیار گزاف برای پرستیژ آمریکا در ابعاد بین‌المللی و منطقه‌ای است.

 • مراسم تحلیف و تعامل با جهان

  - حضور مهمانان خارجی در مراسم تحلیف رئیس‌‌جمهور دوازدهم مورد توجه رسانه‌ها قرارگرفته است.

 • داعش؛ ابزار هدف‌گذاری‌های نیابتی

  - داعش در مقام تمثیل یک صهیونیسم اسلامی در کنار صهیونیسم یهودی در جغرافیای ادبیات سیاسی است که به عنوان ابزاری در جهت ایجاد فضاهای تنش‌زا برای حضور و هدف‌گذاری‌های نیابتی از آن استفاده خواهد شد.

 • مهمترین دشمن استراتژیک آمریکا

  - مبارزه با تروریسم به عنوان یکی از مهمترین ارکان شکل‌دهی به استراتژی امنیتی ایالات متحده آمریکا در دهه 1990 میلادی مطرح شد.

 • چرایی ورود ایران و آمریکا به پای امضای توافقنامه ژنو

  - شاید نظم جدید خاورمیانه و نیروهای آن هم اکنون برقرار شده است. نظمی که تا پیش از انقلاب 1979 ماهیتی وابسته برای ایران به آمریکا ایجاد می کرد امروز می تواند نمایشگر تمنای نزدیکی به ایران و همکاری با این کشور را به همراه داشته باشد.

 • دو روحانی و دو خاتمی :دو جبهه و دو گرایش

  - این شکاف اگر چه رودرویی دو روحانی و دو خاتمی را در ظاهر نشان می دهد ولی در باطن می تواند به زلزله ای با ریشتر بالا تبدیل شود که در روی گسل ناشی از فشارهای منطقه ای و بین المللی قرار دارد. آقایان حمید خان و حسن جان هردو از همه جهت روحانی اید. از ما گفتن خطرناک است خطرناک!!!!

 • آینده ای پر از آزادی، اعتدال، آرامش، و آسایش می خواهم شما چطور؟

  - در سایتی خواندم: آیا می دانید که حقوق یک معلم در ژاپن حداقل 7000 دلار در ماه است ؟و با احتساب هر دلار سه هزار تومان یک معلم در ژاپن ماهانه حداقل 21000000 تومان حقوق دریافت می کند. بدانید من استاد دانشگاه با پایه ی خدمتی بالغ بر پانزده سال عضویت هیات علمی خجالت می کشم میزان حقوق در یافتی ام را در کشور طلای سیاه و در دانشگاه آزاد اسلامی بازگویم؛ از همین رو، ما ایرانیان در حالت معمولی هم در حال جهاد برای دفاع از آرمان های ملی خود هستیم؛ و در هر ثانیه در حال پرداخت هزینه های آن می باشیم. تنها توقع مان از شما آن است که آینده ای پر از آزادی، اعتدال، آرامش و آسایش فراهم سازید.

 • روحانی و ظریف تیمی با کلاس بین المللی

  - این روزها امید چون نوری درخشان؛ گرمابخش؛ و مطبوع از پنچره دل ایرانیان به قلب هایشان می تابد. امید، تدبیر و اعتدال به میدان آمده است. روحانی، در قالب شیخی دیپلمات مقتدرانه و در همان حال با موضع گیری های معتدلانه؛ توانسته است؛ نشان دهد استانداردهای لازم برای نشستن بر روی صندلی رییس جمهوری را دارد. در همان حال، نیروهای برگزیده اش چون ظریف نشان داده اند در استانداردهای بین المللی تحرک برای دستیابی به اهداف ملی ایرانیان است.

 • یادداشتی کوتاه در هنگامه‌ی سخن روحانی در خانه‌ی ملت‌ها

  - فردا را باید در تزاید قدرت خود نه در تقابل همیشگی با جهان بیرون خود تعریف کنیم

 • نرمش قهرمانانه نیازمند رفتار پهلوانانه و کنش هوشیارانه

  - آنچه امروز مهم است، تدبیر و امید آفرینی است. این که مذاکره آغاز شود یا نشود در مرکز اهمیت قرار ندارد. این که به جای گذشته آزاری های خویش به آینده بیاندیشیم؛ و به جای بیگانه ستیزی به قدرتمندی معقولانه و مقتدرانه با هزینه های کم و فایده های بزرگ برسیم؛ مهم است. این ها که به میان آید؛ دشمن خود بخود می داند که زمین بازی در کنترل او نیست. بپذیریم، نرمش قهرمانانه نیازمند رفتار پهلوانانه؛ و کنش های هوشیارانه است.

آرشیو ماهانه