یکشنبه 29 مهر 1397

معتمدی، غلامحسین

تحصیلات: دکترای روانپزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران/ سوابق: روانپزشک، نویسنده، مترجم و شاعر، صاحب امتیاز و مدیرمسئول ماهنامه زمان، مدیر و سردبیر سایت روان پژوه و عضو گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی/ تالیفات: انسان و مرگ، موسیقی و ذهن، آواز امشب و روانشناسی مدیر موفق
 • مرگ پوچ، مرگ بی‌معنا به یاد افشین یداللهی

  - داستان افشین یداللهی و مرگ او در همین جا خاتمه پیدا نمی‌کند. زیرا او یک هنرمند بود. جانمایه‌ی اصلی هنر در خلاقیّت است و خلاقیِت یعنی عصیان در برابر نیستی. هنرمند برجسته‌ترین چالشگر مرگ است و اصلا آفرینش هنری یعنی آن که هنرمند بتواند در یک لحظه معنایی به زندگی ببخشد که پایدار و ماندگار بماند و به این ترتیب تکلیف خود را با مرگ روشن کند.

 • برای افشین یداللهی نازنین/ نبودنت را ترانه‌ای ساز کن

  - بعد از فوت مهدی سحابی که صمیمی‌ترین دوستم بود، مرگ افشین به همان اندازه بلکه بیشتر ناراحت کننده است . تصادف مرگبار و جوان بودنش داغ سنگین‌تری إیجاد می‌کند.

 • تعصّب

  - شناخت و بررسی پدیده تعصب یا سوگیری( prejudice ) در قلمرو روان‌شناسی اجتماعی و فردی از نقطه نظرهای متفاوتی صورت می‌گیرد. معهذا عناصر مشابهی تصویر نهایی را تا اندازه‌ای یکسان می‌سازد.

 • ضرورت مقابله با جلوه‌های پنهان خشونت

  - درنده‌خویی حیوانات بخشی از طبیعت آنان محسوب می‌شود. وجود چنین رفتارهایی در میان بشر اولیّه دوراز تصور نیست اما وقتی به انسان‌های امروزی می‌رسد ماجرا را چگونه باید تبیین کرد؟ که در همسایگی ما جانیان داعش سر می‌برند و درشهری که میراث فرهنگی ماست در روز روشن، اسید به صورت دختران معصوم می‌پاشند؟

 • سروده‌ای برای عباس کیارستمی

  - مرگ عباس کیارستمی و کیفیت این مرگ همه جامعه ایران را در فضایی شگفت قرار داد. قطعه شعری را به یاد او سرودم که به همت یکی از دوستان گرافیست در کنار عکس آقای کیارستمی قرار گرفته است.

 • مقابله فیزیکی با مرگ

  - تصور مرگ به صورت ادامه زندگی با همان مشخصات، یکی از اشکال فرهنگی مقابله با مرگ است که در اکثر فرهنگ‌های بدوی دیده می‌شود و به نوعی تسلط تفکر غیرانتزاعی بر این جوامع را انعکاس می‌دهد.

 • بدبینی و مرگ

  - حضور بدبینی در ذهن انسان سابقه‌ای دیرینه دارد.

 • خوشباشی و مرگ

  - از دیرباز یکی از شیوه‌های چاره‌جویی انسان در رویارویی با مرگ توسّل به خود زندگی و شادی‌ها و لذات آن در قالب مکتب خوشباشی بوده است.

 • مرگ و مکان؛ گورستانی برای نام‌آوران

  - رابطه مرگ و مکان همواره در سایه ارتباط مرگ با زمان قرار داشته و مغفول مانده است اگر چه در جایی از چرچیل نقل شده است که«گورستان‌ها مملو از جسد افرادی است که می‌گفتند اگر ما نباشیم کار جهان به پیش نمی‌رود»

 • جنگ و مرگ؛محتوای انسانی جنگ و رویارویی با مرگ

  - برخی آمارها نشان می‌دهد که از سال 3500 قبل از میلاد تا اواخر قرن بیستم 14500 جنگ رخ داد و حدود 3 میلیارد نفر کشته شدند و تنها سیصد سال صلح برقرار بود.