شنبه 28 مهر 1397

مطلق، محمد

محمد مطلق: متولد 1351 بیجار، نویسنده و روزنامه‌نگار، کارشناس ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه، عضو انجمن سابق فلسفه تحلیلی زبان ارومیه، فعالیت در حوزه نقد شعر و ادبیات داستانی، برگزیده جشنواره آیینی سنتی برای تبدیل شازده کوچولوی اگزوپری به نمایشنامه منظوم. مسئول راه‌اندازی روزنامه اعتدال و توسعه، خبرنگار سابق گروه اجتماعی همشهری، دبیر سابق گروه گزارش روزنامه ایران، دبیر سابق صفحات لایی ایران و در حال حاضر دبیر گروه دانش این روزنامه. نویسنده رمان چاپ نشده سرزمین نسترن‌های سفید
 • آسیب‌های اجتماعی ما شناسنامه ندارد

  - فقر، فحشا، طلاق، بی کاری، اعتیاد، حاشیه نشینی، کارتن خوابی، سرطان، ایدز، خشونت خانگی، کودکان کار، نوزاد فروشی، فساد سازمانی، اختلاس، دور ریزی تخصص، فقر مدیریتی، افرط و قبیله گرایی سیاسی، کوچ مغزها و سرمایه‌ها، دروغ، تظاهر، ریا، منفعت طلبی، ناامیدی، غمگینی... کدامیک از این همه، مسئله امروز جامعه ایران است؟

 • این نوشته ارتباطی به تشییع پاشایی ندارد

  - این نوشته هیچ ارتباطی با پدیده تشییع میلیونی مرتضی پاشایی، خواننده جاده‌ یک‌طرفه ندارد. من تلاش خواهم کرد در این نوشته به زیگزاگ خودآگاهی و ناخودآگاهی اجتماعی و تاریخی بپردازم و از آنجا که در تفسیر هیچ رفتار ایرانی نمی‌توان از "خودمداری" گذشت، سایه‌ای از این ویژگی بنیادن نیز باید در متن گسترده شود.

 • شبکه های اجتماعی چگونه هرم قدرت را وارونه می کنند

  - شبکه های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد همچون دو روی یک سکه با آمال و آرزوهایی شبیه به هم و عمدتا با رویکرد شکستن انحصار اطلاعاتی دولت ها و ورود به حیطه هایی که نهاد دولت در آن بدترین عمل کننده است شکل می گیرند و می توانند هم زمان نقش انتقادی و یاری رسان را بازی کنند. با این تعریف نمی توان اعضای یک گروه اینترنتی را که صرفا برای رد و بدل کردن جوک های روز کلونی تشکیل داده اند، شبکه اجتماعی نامید.

 • خانم ها بروند پی کارشان

  - شهرداری این روزها راست می زند چپ می پیچد، جلوتر که رفت یواشکی دوربرگردان را دور می زند سر جای اولش رسید، توپخانه رسانه ای اش را به کار می اندازد که دیدید اشتباه کردید ما که منظورمان آن نبود، ما که منظورمان این نبود، در تله افتادید... دولت "در تله افتاد" بی خبر از آنکه خود در تله ای خودساخته گیر افتاده و هر لحظه درحال فرو رفتن است.

 • شادی، زیبایی، خرد؛ سه پدیده ممنوع

  - صدا و سیما حلقه شادی والیبالیست ها را در پایان بازی با لهستان نشان نمی دهد، در لحظات حساس بازی ایران و آرژانتین وقتی 70 میلیون ایرانی از شوق به هوا می پرند، دوربین روی چهره تماشاچی های آرژانتینی فوکوس می کند و حرکات آهسته چشم ها و دهان ها را بارها و بارها تکرار می کند.

 • چگونه جمعیتی را افزایش می دهیم

  - امروز وقتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح مجازات 2 تا 5 سال حبس برای انجام عمل‌های جراحی پیشگیری از بارداری (وازکتومی و توبکتومی)‌ به جنگ با کمبود جمعیت و پیرسالی جمعیت می رفتند- مجازاتی که به یاد نداریم برای سرقت، زورگیری و یا کیف قاپی اعمال شده باشد- معصومه آباد و غلامرضا انصاری دو عضو شورای شهر تهران پیشنهاد دادند به دلیل تکمیل ظرفیت آرامستان بهشت زهرا(س) و ناتوانی شهرداری در جانمایی آرامستان جدید طی 10 سال گذشته، پارک ها و مراکز تفریحی محلات قبرستان شود.

 • نشانه شناسی عکس رییس جمهور هنگام تماشای بازی ایران نیجریه

  - ساعت یازده و نیم شب رییس جمهور بدون لباس روحانیت با بلوز آستین کوتاه سفید و شلوار گرمکن مشکی، نیم رسمی و نیم راحت در حال تماشای بازی ایران – نیجریه است. نه پا روی پا انداخته و نه نظیر آنچه از روسای جمهور کشورهای غربی دیده ایم، پا روی میز گذاشته است. آقای روحانی به نشانه راحتی اندکی به پهلو خم شده اند؛ این وضعیت در یکی از عکس ها که از رو به رو گرفته شده و تلویزیون در کادر نیست به خوبی قابل مشاهده است. رنگ پیراهن رییس جمهور سفید و همرنگ پیراهن تیم ملی و یکی از سه رنگ پرچم کشورمان است که نشانه ای است از صلح، با پرچمی کوچک سمت چپ سینه که درست روی قلب قرار می گیرد.

 • جامعه را باید ناامید کرد

  - جناب آقای دکتر امیر حسین قاضی زاده متخصص گوش و حلق و بینی و نماینده محترم مردم مشهد، با ابراز نگرانی از وضعیت مدیریت فرهنگی فرموده اند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصصی در حوزه فرهنگ ندارد! اهالی فرهنگ در این گونه موارد می گویند شان منتقد باید بالاتر از مولف باشد و بنده الان مانده ام چطور یک متخصص گوش و حلق و بینی در حوزه فرهنگ می تواند شان و تخصصی بالاتر از وزیر فرهنگ داشته باشد و بهتر از هر اهل فرهنگی متوجه شده باشد که کار از کجا خراب است؟

 • چرا رمانم را در فیسبوک منتشر کردم

  - بعضی از دوستان می گویند با انتشار فیسبوکی رمان ات – سرزمین نسترن های سفید- گل به خودی زده ای اما من فکر می کنم کارهایی از این دست اگر به تقویت جامعه مدنی کمک کند و اگر بپذیریم که دولت و از جمله وزارت ارشاد برخاسته از رای جامعه مدنی هستند، نه تنها گل به خودی نیست که به تقویت مواضع دولت نیز منجر خواهد شد.

 • رسانه ملی؛ از اخلاق تا اصول حرفه ای

  - صدا و سیما نه تنها دیگر رسانه ملی نیست بلکه اساسا رسانه نیست. دلیل ساده اینکه نه من نه خویشاوندان شهرستانی ام نه همسایگان جنوب شهری، نه همکاران شمال شهری، نه اقوام دور و نزدیکم در روستاهای دور افتاده و نه هیچ کسی که دور و برم می شناسم، مخاطب صدا و سیما نیستند.