یکشنبه 6 اسفند 1396

ناطقی الهی، فریبرز

متولد ۱۳۳۸ دکتری مهندسی سازه از دانشگاه کلمبیای آمریکا، فوق تخصص در مقاوم سازی از مرکز اروپایی زلزله و دانشگاه اکسفورد و ویسکانسین آمریکا | معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله و رییس پژوهشکده مهندسی سازه. مولف ۵۰ کتاب در زمینه های آسیب پذیری و مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله. بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله، رییس پیشین انجمن مهندسی | زلزله ایران و استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران
 • چگونه آسیب‌پذیری ساختمان‌ها را کاهش دهیم؟

  - تجربه های زلزله های ایران در چند دهه گذشته را در مورد خرابی ساختمانها را میشود به چهار دسته بر اساس مصالح مصرفی بشرح ذیل تقسیم نمود؛ اسکلت فولادی، اسکلت بتنی، ساختمان بنایی و اقلام غیر سازه ای.

 • تخمین باقیمانده عمر مخازن و استخرهای مواد شیمیایی و رادیواکتیو با روش ابداعی محققان کشور

  - ایسنا نوشت: محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله روش نوینی برای تخمین باقیمانده عمر استخرهای رادیواکتیو ارائه کردند و این روش ابداعی از صحت و دقت برای برآورد باقیمانده عمر این نوع مخازن برخوردار است.

 • زلزله تهران، کن‌فیکون نمی‌کند!

  - این تیتر گزارش ریاست محترم، قوی و صبور سازمان مدیریت بحران کشور در روز ١١/١١/٩٦ است

 • بالاخره استراتژی ایران در رویارویی با حوادث چیست؟

  - سال‌ها است که ما در کشور به صورت گسترده و متوالی شاهد سوانح گوناگون از جمله زلزله، سیل، خشکسالی، یخ‌زدگی محصولات کشاورزی و .... هستیم.

 • هشدار آتش‌سوزی‌ها و زلزله‌ها را جدی بگیرید

  - در پی آتش‌سوزی‌های مکرر در پالایشگاه ماهشهر، پالایشگاه تهران، انفجار لوله گاز شهران، آتش سوزی پلاسکو، آتش سوزی چاه رگ سفید، آتش سوزی کشتی سانچی و آتش در انبار قیر در بندرعباس بازهم مجبورم یادآوری کنم؛

 • صدای غرش زمین در سومار پس از زلزله؛ خیال‌پردازی است!

  - چند روزی است نظرات نابخردانه برخی در قالب فرمایشات علمی شنیده می‌شود که جای تاسف دارد بخصوص در این ایام که با توجه به تعداد زیاد زلزله‌ها باید مسئولان و کارشناسان تمرکز خود را داشته باشند. اما این نقد هم گفتنش سخت است هم نگفتنش!

 • آقای شهردار، کمی آهسته‌تر

  - می دانم بیان این مرقومه در شرایط حاضر کشور از چند سو کار زیاد جالبی نیست ولی خارجی ها مثلی دارند و می‌گویند؛ it is good to wait, but not too late, لاجرم خودم را موظف می دانم کار اخلاقی و مهمتر از همه شرعی که برای من همیشه اولویت بوده و گمان کنم هر کس بنده را میشناسد به این امر شهادت دهد از دوست و نه چندان دوست را انجام دهم!

 • آماده نبودن فاجعه می‌آفریند، ‌نه زلزله

  - وظیفه شهروندان در مقابل زلزله مسئله‌ای است که این‌روزها کمتر درباره آن بحث شده‌است. مطالبه‌گری به‌عنوان یک شهروند مسئول فقط بخشی از این وظیفه است که اگر تک‌تک ما در طول سال‌های متمادی به آن توجه می‌کردیم، یک زلزله کوچک در تهران، ‌نزدیک 50نفر آسیب‌دیده برجای نمی‌گذاشت.

 • برای آلودگی هوا، هم دعا کنید، هم حرف گوش کنید!

  - در تاریخ ١٢ مرداد ١٣٩٦ مرقومه ای تحت عنوان ٣٥ فرمان برای شهردار اینده تهران نوشتم. البته بند بند عرایضم را اکنون در داخل حرفهای شهردار، معاونین و شورایی ها میبینم.

 • مقصر زلزله‌ها،‌ موسسات مالی غیرمجاز!

  - تا به امروز نه مطلبی نه داستانی خارج از تخصص خود نوشته ام و نه مینویسم و نه بعد از این خواهم نوشت. دانشجویان بنده همه می دانند و شهادت خواهند داد که من فقط در محدوده کارم صحبت میکنم و یک میلیمتر انطرفتر را به استاد مربوطه ارجاع می‌دهم.

x