پنج شنبه 26 مهر 1397

نیک‌نژاد، فریبا

.
 • اسکار84 به کدام کارگردان می رسد؟

  - یک اتفاق جالب توجه در کاندیداهای اسکار بهترین کارگردانی در دوره هشتادو چهارم این است که تمام نامزدها فیلم هایشان نامزد بهترین فیلم نیز هست. اما از بین نوادگان : الکساندر پین ، نیمه شب در پاریس : وودی آلن ، آرتیست : میشل هازاناویشز، درخت زندگی : ترنس مالیک و هوگو ساخته مارتین اسکورسیزی ، هر کدام شانس یکسانی برای کسب اسکار بهترین کارگردانی ندارند.

 • ششم اسفند، نام یک زن به این فهرست اضافه می شود / گالری عکس

  - اسامی 31 بازیگری که جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن را دریافت کردند ( از دوره پنجاه و سوم در سال 1981 تا دوره هشتادو سوم در 2011 )در ذیل آمده است .عکس ها که نمایی از فیلمی است که بازیگر به سبب ایفای نقش در آن به اسکار رسیده ،به ترتیب چیده شده اند.

 • سرانه مطالعه در ایران 2 دقیقه است یا 76 دقیقه ؟

  - دریافت معنی حقیقی مطالعه اگرچه ظاهرا نیازی به رمل و اسطرلاب ندارد و با مراجعه با منابع و ماخدهای علمی در دسترس است ، با این همه بنظر می رسد مسئولین متولی امر کتاب و کتابخوانی معنای دیگری از مطالعه دارند که سرانه مطالعه را با استناد به همان معنا اعلام می کنند.

 • آرزوی محال ؛ اکران مداوم و پرتعداد فیلم های خارجی!

  - بحران سینمای ایران با بدنه ضعیف و محتضرش سر هر رقیب و هوویی را می تراشد که هیچ ؛ می شکند. حالا اگر این رقیب ؛ فیلم های خارجی باشند باید منتظر بود تا برخی شمشیر را از رو ببندند! از این رو محال است اکران فیلم های خارجی در ایران سر و شکل درست و درمانی به خود بگیرد.

 • یک حبه قند ؛ و سینمای ملی و مذهبی!

  - اکران یک حبه قند ساخته میرکریمی؛ مصادف شد با زنده شدن نام سینمای ملی و بحث های مرتبط به آن. سو تفاهمات و جدال های پیش از این در باره بدست دادن یک تعریف درست و حقیقی از سینمای ملی ؛ هرگز به نتیجه نرسیده و هنوز نیز قرار نیست سینمای ملی در یک خط صاحب تعریف شود. کاری که شاید نشدنش به صواب نزدیک تر باشد.

 • فاوست ساخته الکساندر سوکوروف ؛ نمایش قدرت مخرب و منفی سیاستمداران

  - جدیدترین اقتباس سینمایی از فاوست اثر جاودان ولفگانگ گوته را یک فیلمساز روسی ساخت که به حق یکی از بهترین ااقتباس ها از این نمایشنامه بوده است. فاوست الکساندر سوکوروف موفق شد امروز شیر طلایی شصت و هشتمین فستیوال فیلم ونیز را از آن خود کند.

 • در باره نسخه سینمایی یک سریال تلویزیونی 12 میلیارد تومانی

  - فرج الله سلحشور ، کارگردانی که اعتقاد دارد زن موجودی بی حیا در سینما است و سینمای حال حاضر مان را آلوده تر از هر زمانی ارزیابی می کند در مورد وضعیت سینماها و اکران فیلمش یوسف پیامبر گفته برخی از سینماها امکانات بیشتری دارند و برخی کمتر ولی به هرحال فیلمی که جذاب باشد مخاطب خواهد داشت و موفق خواهد شد.

 • جدایی دوباره نادر از سیمین

  - نمایش مجدد فیلم جدایی نادر از سیمین با استقبال بسیار خوب هم مواجه شد و این در حالی بود که تنها دو سینما در تهران اقدام به پخش دوباره این فیلم کرده اند. و همین نمایش مجدد ثابت کرد ؛ فیلم های خوب و استاندارد سینما در اکران دوم نیز موفق هستند.

 • ده نمکی راضی ؛ تماشاگر راضی؛ مدیران سینمایی راضی ! بی خیال ناراضی

  - پس از فروش موفقیت آمیز اخراجی ها در سینماها و همچنین استقبال شگفت انگیز از دی وی دی های این مجموعه سینمایی ؛ حالا زمزمه ها برای ساخت دنباله ای دیگر بر آن به گوش می رسد.

 • ارواح هفت سامورایی در سیما یک

  - سینمای کلاسیک شبکه یک؛ پنج شنبه گذشته ساعت 12 نیمه شب ؛ هفت سامورایی اثر ماندگار آکیرا کوروساوا را از نسخه ای ساطوری ! به روی آنتن برد. قبل از هرچیز این اصطلاح ساطوری را توضیح بدهم که چیست و از کجا آمده؟