سه شنبه 24 مهر 1397

نیلفروشان، هادی

تولد 1358 تهران- دانش آموخته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی و اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد- دانشجوی دکترای سیاست گذاری علم و فناوری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف- سوابق شغلی پیشین: مدیر مرکز ایده پردازان جوان پژوهشگاه صنعت نفت و سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی
 • شش پندار غلط که ظریف بطلان آنها را آشکار ساخت

  - چند وقتی است که به این فکر میکنم که نفس شخصیت دکتر ظریف و توفیق نمایان او در مذاکرات هسته­ای، چگونه توانست باطل بودن برخی پندارهای غلط را در حوزه علم و فناوری نمایان سازد. فی المجلس به برخی از آنها اشاره می­کنم:

 • راه و رسم جلب و جذب نخبگان را از دکتر نیلی بیاموزیم!

  - سالهاست که جامعه ما پدیده مهاجرت نخبگان را به عنوان یک واقعیت تلخ پذیرفته است. هم ما نتوانسته ایم شرایط مطلوب را برای کار و فعالیت آنها در ایران پدید آوریم و هم کشورهای غربی مهاجرپذیر برای پذیرش نخبگان تنظیمات نهادی جذابی دیده اند. این میشود که نخبگان ما فوج فوج از کشور میروند و به دنبال آنها فرار سرمایه های ملی و سرمایه گذاریهای چندین ساله کشور و در مرحله آخر فرار ژن های مرغوب و باکیفیت و الخ.

 • چرا فناوری هسته ای ربطی به تاسیسات نطنز و اراک و فردو ندارد!

  - چندی پیش استاد بسیار فاضل و فرهیخته ای در حوزه علم اقتصاد می فرمود که متوسط درک کشور ما از فناوری، همین تجهیزات و ماشین آلات فیزیکی است. استاد یاد شده درست می فرمودند. این در حالی است که به قول فلاسفه جوهره و ماهیت ذاتی فناوری، از جنس "توانمندی" است.

 • چرا "دیپلماسی علم و فناوری" یادآور "روباتهای فوتبالیست" است؟!

  - جدی گرفتن عبارت "دیپلماسی علم و فناوری" توسط مسئولان حوزه علم و فناوری در کشور همان قدر مضحک است که در جریان روابط چین و آمریکا در سال­های دهه 70، فدراسیون پینگ پنگ دو کشور نامبرده، خود را متولی "دیپلماسی پینگ پنگ" بداند!

 • حرکت شما که احمدی نژادی تر است!

  - اخیراً دکتر فرشاد مومنی در یکی از سخنرانیهای خود به بهانه نقد سخنان مشاور اقتصادی رییس جمهور از ادبیاتی استفاده نموده اند که نه مناسب شان ایشان است و نه منصفانه. این سخنان را بهانه کردم تا چند خطی را محضر این استاد بزرگوار تقدیم نمایم.

 • زنده باد بهار! زنده باد دانشگاه ایرانیان! زنده باد رانت!

  - پنهان نمیکنم که جزء کسانی هستم که هر چقدر مجموعه نقاط مثبت و منفی عملکرد دولت قبل را مطالعه میکنم، ضمن تایید برخی نقاط مثبت در کارنامه رییس جمهور سابق، جمع جبری عملکرد ایشان و دولتشان را منفی قلمداد مینمایم و فکر میکنم این حق هر شهروندی است که براساس مجموعه مستندات و مدارکی که در اختیار دارد، در خصوص آن هشت سال کذایی قضاوت و تحلیل خاص خود را داشته باشد.

 • به حزب نیاز داریم، چون احمدی نژاد با آن مخالف است

  - این روزها بحث بر سر تشکیل یا عدم تشکیل احزاب فراگیر نقل محافل سیاسیون و نخبگان سیاسی کشور است. با این حال، به نظرم بهترین و روشن ترین دلیل بر اثبات ضرورت و اولویت تاسیس احزاب شناسنامه دار سیاسی مخالفت شخص آقای احمدی نژاد با پدیده تحزب است

 • لطفا از ارسال پیامهای خصوصی در تریبون های عمومی اجتناب کنید

  - خطبه های دیروز نماز جمعه تهران را میتوان آغاز فصل جدید منازعات میان نهادهای مذهبی سنتی و دولت یازدهم دانست. من ضمن احترام به شخصیت معنوی و مهذب خطیب جمعه دیروز تهران به اختصار چند نکته را به عنوان هدیه تقدیمشان می دارم

 • "اصلح شناس" اصلح کیست؟

  - نوشته ای در نقد پدیده احساس تکلیف در باب معرفی نامزد اصلح

 • پایش؛ برنامه ای که باید پایش نشست!

  - حرف اساسی دکتر نیلی، دیشب این بود که خوب است نامزدها بعد از درک این واقعیات اقتصادی لااقل روی تعریف مساله متفق شوند و دیگر بحثی بر سر اینکه مشکل اقتصاد کجاست نداشته باشند، بلکه محور بیانات و جلسات تبلیغاتی خود را به ارایه راهکارهایی که برای مواجهه با این مسایل دارند، اختصاص دهند. حرفی بغایت حسابی و عاقلانه بود.