دوشنبه 30 مهر 1397

اوشال، سید جمشید

سال تولد:1332/تحصیلات:کارشناس ( خلبان ) و کارشناس ارشد علوم و فنون هوانوردی نظامی ( استاد و مدرس استاد خلبانان ) از مراکز آموزش عالی علوم هوانوردی نظامی در آمریکا ، دارای چند دیپلم زبان از مراکز آموزش زبان در آمریکا ( مسلط به زبان انگلیسی ) فعال و تحلیلگر در حوزه های کارآفرینی و اجتماعی و سیاسی
 • موفقیت را از که آموختی؟ گفت: از رفتارهای دشمنم

  - دیپلماسی خوب و موفق فقط این نیست که با طرف مقابل در مکان‌های لوکس و میوه و شیرینی مذاکره سیاسی کنیم و با لبخند خداحافظی کنیم. دیپلماسی خوب این است که اگر دشمنان ما می‌توانند تولید فرصت کنند و از فرصت‌ها برای منافع ملی خودشان استفاده کنند پس ما هم می‌توانیم و باید تولید فرصت کرد و از فرصت‌ها به بهترین شکل ممکن برای اهدافمان استفاده برد.

 • چه کسانی عامل بحران بی‌آبی هستند؟

  - این تجربه تاریخ می‌گوید اگر دولت‌ها بخواهند کاری بکند که بشود، می‌شود. اما چون نمی‌خواهند بشود به همین دلیل هرکاری بکنید و یا هر راهی که بروید یا هرچه بگویید نتیجه‌اش این است که نمی‌شود؟ و متاسفانه ما باید شاهد این بگومگوهای بی‌هوت و بعضا بی‌اعتبار ناامیدکننده برای عدم استفاده از داشته‌های خدادادی‌مان باشیم.

 • چگونه باید زندگی کنیم

  - برای گذراندن این عمر به تو ۲.۶۸۲.۴۴۲.۷۵۰ عدد سکه یک گرمی طلا که معادل ۲ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۴۴۲ کیلو و ۷۵۰ گرم طلا می‌بخشم. این حداقل ثروت اولیه توست و می‌توانی با انتخاب‌هایت به‌راحتی آن را چند برابر کنی و یا به‌راحتی آن را از دست بدهی. این تو هستی که تصمیم می‌گیری و مسئول تصمیمات خودت هستی.

 • حمایت از کالای ایرانی

  - با این سوابق نسبتاً ناموفق و شاید هم بد، نباید انتظار داشت همین فردا و یک‌شبه مردم توجه‌شان به کالا و خدمات ایرانی معطوف شود، مگر این‌که علائم و تحرکات مثبت در مسئولین و مدیران این بخش‌ها و سایر بخش‌های مرتبط از امور در کشور دیده شود. باید در تفکر سیاست‌گذاران و مدیریت تولید و صنعت و خدمات و پشتیبانی‌های پولی و اعتباری در کشور نشانه‌هایی از تغییرات عملی دیده شود. باید اراده بر این باشد که از کالای ایرانی حقیقتاً و عملا حمایت بشود و فقط در حد شعار و حرف و بنر و بیلبورد و چند تا مصاحبه و همایش و چلوکباب نماند بلکه مثل چیزهایی که می‌خواهند بشود و به هر شکل می‌شود، اراده کنند حمایت از خرید کالای ایرانی بشود و به هر شکل بشود.

 • کاپیتان داری اشتباه می‌کنی!

  - معمولا در اکثر جعبه‌های سیاه هواپیماهایی که سقوط کردند و یا دچار سانحه شدند شنیده شده که یکی گفته: کاپیتان داری اشتباه می‌ری! و دیگر صدایی شنیده نمی‌شود؟ فرق بین جعبه سیاه هواپیما و جعبه سیاه انسان در این است که ممکن است در طول یک عمر پرواز هواپیما هیچ وقت نیازی به بازکردن آن جعبه سیاه در هواپیما نباشد و اگر هم مراجعه و باز شد آن وقتی است که هواپیما و خلبان و مسافرانش ممکن است دیگر وجود نداشته باشند .

 • یادی از شهدا

  - هدف ما از انقلاب و دفاع مقدس و حضور درجنگ ، کشته و زخمی و اسیر شدن نبود. هدف این نبود که جان حداقل 230 هزار نفر جوان غیور ایرانی گرفته شود یا 550 هزار نفر زخمی و شیمیایی شوند یا 43 هزار نفر در اسارت و سختی و مردم شاهد ویرانی ناشی از تجاوز دشمن باشند .

 • هنر یک اصلح

  - یارانه فرصتی برای سرمایه‌گذاری و نوسازی و بازسازی کشور بوده و است. اما چرا از این فرصت استفاده نشد؟ چون نمی‌خواستند که بشود؟ یا نمی‌توانستند که انجام بدهند؟ یا این‌که حالش را نداشتند و تنبلی اجازه نمی‌داد؟ و نتیجه این‌که امروز یارانه یکی از عوامل یا لشگر موریانه‌های تخریب اقتصاد شده است.

 • آن‌چه نمی‌تواند به مدت طولانی پنهان بماند

  - اگر آمریکایی‌ها راست گفته و پول به ایران تحویل شده و آمده پس چرا آمارهایی که گفته شده متفاوت و ضد و نقیض هستند؟ اما اگر آمریکایی‌ها دروغ گفته‌اند و اصرار بر این مزخرفات برای ایجاد تشویش در اذهان عامه مردم دارند؟ پس چرا ایران رسماً بیانیه نمی‌دهد و به سخنان کذب مقامات آمریکایی که در طول ۲ ماه گذشته بیان کردند و مدعی شدند با سند و مدرک معترض نمی‌شوند و محکم پاسخ نمی‌دهند؟

 • عجب داستان تکراری عبرت‌آموزی است

  - یادم می آید زمانی که در دهه 40 شاگرد مدرسه بودیم در سطوح جامعه و در روزنامه ها و حتی انشاء های ما دانش آموزان درمورد پیرزن فقیر و محروم فلان استان صحبت و نوشته میشد که باید به او توجه شود. امروز با اینکه آن پیر زن پس از گذشت تقریبا 50 سال مطمئنا زنده نیست و جایش را به دیگر پیرزنان سپرده اما حرف همان است که گفته شده یعنی : باید به پیر زن فقیر و محروم فلان استان توجه شود با این تفاوت که امروز جوان بیکار که ممکن است نوه اش باشد هم در کنار آن پیر زن نشسته و با او حرف میزند و از خاطراتش میپرسد. عجب داستانی جالبی است که بیش از 50 سال مکررا تکرار میشود.

 • تنفر و بیزاری از سیاست‌های آمریکا

  - در مورد شعار مرگ برآمریکا از من سئوال شد، گفتم: مرگ بر آمریکا را باید از دو منظر نگاه کرد .