چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • داعش یک گروه مستقل نیست

  - داعش یک گروه مستقل نیست و به عنوان ابزاری از سوی آمریکا برای بی‌ثبات سازی کشورهای مسلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا حضور داعش در افغانستان نیز با هدایت آمریکا انجام شد. داعش به دنبال تجزیه افغانستان است در حالی که گروه‌های جهادی چه سنی و چه شیعه و حتی طالبان از تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده و مخالف تجزیه هستند.

 • نشست سازمان ملل، صلح پایدار یا عادلانه؟

  - صلح پایدار با محوریت عدالت، همان صلح عادلانه است و بنابراین برای تحقق آن باید با دیپلماسی انقلابی، روش‌های عادلانه برای حل‌وفصل بحران‌ها را یافت و بر اجرای آن تاکید نمود. انتظار می‌رود در جریان نشست سازمان ملل متحد برای استقرار صلح پایدار نیز به ضرورت محوریت عدالت پرداخته شود و همکاری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به بحران‌های منطقه، با توجه به گفتمان صلح عادلانه مورد توجه قرار گیرد.

 • تجاوز به سوریه و اشتباه لندن و پاریس در همراهی با واشنگتن

  - واقعیت این است که سیاست آمریکا در غرب آسیا که با هدف تامین امنیت برای رژیم صهیونیستی دنبال می شود، منافع دوستان اروپایی خود را نیز هدف قرار داده و قصد دارد آنان را برای مدت طولانی به عنوان دشمن محور مقاومت و مردم سوریه و بلکه مسلمانان جهان تبدیل کند.

 • حق‌السکوت سعودی به سازمان ملل و وظیفه ما

  - سکوت و بی‌اعتنایی کشورهای جهان نسبت به عملکرد منفی سازمان ملل در مسئله یمن و به‌خصوص معامله اخیر سعودی و گوترش، به مصلحت نظام بین‌الملل نیست و زمان آن رسیده که کشورهای جهان و نهادهای متولی دیپلماسی عمومی به‌خصوص اصحاب رسانه، لب به انتقاد از سیاست‌های سازمان ملل گشوده و عملکرد این نهاد بین‌المللی را زیر سئوال ببرند.

 • نامیبیا هم در نوروز به استقلال رسید

  - نکته جالب در تاریخ مبارزات ضد نژادپرستی این است که در روز ۲۲ بهمن ۱۳۶۹ مطابق با ۱۱ فوریه ۱۹۹۰ یعنی هم‌زمان با سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نلسون ماندلا از زندان مخوف آفریقای‌جنوبی آزاد شد و اول فروردین مصادف با عید نوروز نیز نامیبیا به استقلال رسید.

 • سفر رئیس‌جمهور به باکو، تقویت سیاست همسایگی

  - سفر دکتر روحانی به باکو، در مقطع فعلی که مقاوم سازی اقتصاد در دستورکار جمهوری اسلامی ایران و حتی جمهوری آذربایجان قرار دارد، می تواند موجب ایجاد تنوع در حوزه‌های درآمدزا گردد و از ابعاد اقتصادی یک تحول مهم ارزیابی می شود . این سفر در جهت تقویت سیاست همسایگی ایران نیز قابل تعریف است و می تواند طلیعه ای بهاری برای تقویت مناسبات جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان باشد.

 • طلسم راه‌آهن قزوین-رشت

  - با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به جمهوری آذربایجان و اراده تهران و باکو برای تسریع در اجرای توافقات و بخصوص اجرای طرح ساخت راه آهن رشت ـ آستارا و تسریع در نهایی شدن آن، شکستن طلسم تکمیل راه آهن قزوین - رشت بسیار مهم ارزیابی می شود.

 • فرصت مناسب برای افشای شیعه انگلیسی

  - تا قبل از حمله به سفارت در لندن، نماد سنی آمریکائی یا همان گروه های تکفیری از جمله داعش، شناخته شده بود اما بسیاری از مردم از مشخصات شیعه انگلیسی بی اطلاع بودند. حمله گروه انحرافی شیرازی به سفارت ایران و شعارهای تفرقه افکنانه بعدی، موجب شناسائی افکار این گروه گردید و نشان داد که بودجه‌ی خزانه‌داری انگلیس در خدمت تقویت شیعه‌ی انگلیسی برای جلوگیری از اتحاد مسلمانان است.

 • تهران-باکو در مسیر توسعه روابط دفاعی

  - تبادل تجربه برای ایجاد امنیت در منطقه، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان، تجارت اقلام دفاعی و همچنین آموزش پرسنل وزارت دفاع دو کشور در حوزه‌های مختلف از برنامه‌های همکاری مشترک دفاعی است.

 • یمن، مرگ خاموش یک ملت

  - یمن اکنون در محاصره کامل است و جهان آماده می شود تا مرگ خاموش یک ملت را به نظاره بنشیند. فاجعه امروز در یمن با هیچ مبنای انسانی سازگاری ندارد و هرگز این روزها از حافظه تاریخ فراموش نمی شود. رفتار کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر بسیار سخیف و آزاردهنده است.

آرشیو ماهانه