یکشنبه 6 اسفند 1396

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • تهران-باکو در مسیر توسعه روابط دفاعی

  - تبادل تجربه برای ایجاد امنیت در منطقه، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان، تجارت اقلام دفاعی و همچنین آموزش پرسنل وزارت دفاع دو کشور در حوزه‌های مختلف از برنامه‌های همکاری مشترک دفاعی است.

 • یمن، مرگ خاموش یک ملت

  - یمن اکنون در محاصره کامل است و جهان آماده می شود تا مرگ خاموش یک ملت را به نظاره بنشیند. فاجعه امروز در یمن با هیچ مبنای انسانی سازگاری ندارد و هرگز این روزها از حافظه تاریخ فراموش نمی شود. رفتار کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر بسیار سخیف و آزاردهنده است.

 • ظرفیت‌های دیپلماتیک آسیای مرکزی و قفقاز

  - در سایه سیاست اعتمادسازی‌ فرصت‌های خوبی برای ما ایجاد و باعث رشد همکاری‌ها میان ایران و این کشورها شد. مهم‌ترین حلقه اتصال ما با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز مساله ترانزیت و حمل و نقل است. این کشورها عمدتا به صورت بسته هستند و به آب‌های آزاد دسترسی ندارند، برای دستیابی به خلیج فارس و بندر عباس و ارتباط با اقیانوس هند و بخشی عظیمی از آسیا و آفریقا باید از ایران عبور کنند.

 • انقلاب‌اسلامی‌ و زوال‌ آپارتاید، آزادی ماندلا در ۲۲بهمن

  - آقای ماندلا پس از دریافت کمک‌های ایران، با دست پِر تهران را ترک کرد. شاید بسیاری از مردم ایران ندانند که یکی از فوری‌ترین آثار پیروزی انقلاب اسلامی، زوال آپارتاید و استقلال نامیبیا از سیطره آفریقای‌جنوبی بود.

 • ترامپ و عنصر زمان

  - برای جمهوریخواهان آمریکا و دولت ترامپ، عنصر زمان بسیار اهمیت دارد و آنها به این نکته توجه دارند که تفکرات هژمونیک با گذشت زمان به نوعی توقف و سکون تبدیل شده و توان تهاجمی خود را از دست خواهد داد.

 • آمریکا و اهرم فشار تروریستی

  - در مقطع فعلی که داعش در سوریه و عراق شکست خورد و هدف جدیدی را در منطقه دنبال می‌کند، با حمایت کاخ سفید، افغانستان فوری‌ترین مقصد داعش است . برخی از نیروهای این گروه تروریستی حتی قبل از فروپاشی کامل در سوریه و عراق به این منطقه منتقل شدند و حرکت خود را به طرف شمال آغاز کردند.

 • شوخی آموزنده حاج احمد آقای خمینی

  - سید احمد آقا که متوجه این حالت مهمانان خود شد، با لبخند همیشگی خود به هیات زامبیائی گفت: "از این بیسکویت‌ها بخورید، اگر امام زنده بود همین هم گیرتان نمی‌آمد".

 • آمریکا بسترساز حضور داعش در افغانستان

  - امروز کشورهای همسایه افغانستان که به تازگی از فتنه داعش در عراق و سوریه خلاص شده اند، باید نسبت به رویکرد جدید امنیتی آمریکا در حمایت از حضور داعش در افغانستان، حساس و هشیار باشند و با اقدامات جدی و هماهنگ از تحقق اهداف ناپسند کاخ سفید ممانعت کنند.

 • روابط آنکارا-باکو ، فرازها و فرودها

  - یکی از اختلافات جدی، موضوع برقراری روابط آنکارا- ایروان است که حدود دو سال است که باکو را نگران کرده است. وقتی وزرای امورخارجه ترکیه و ارمنستان دو سند درمورد برقراری روابط سیاسی و باز گشایی مرزها در سوییس امضاء نمودند، باکو واکنش نسبتا تندی نشان داد و مسجد ترک‌ها در جنب مزار شهدا در باکو را تعطیل کرد.

 • شکست توطئه سکوت در سایه همبستگی اسلامی

  - تردیدی نیست که اسرائیل خطر مشترک برای کشورهای اسلامی و بلکه جوامع بشری است. توطئه و دسیسه همواره همراه بشر بوده و خنثی کردن توطئه سکوت، خود نیازمند مبارزه متحدانه و یکپارچه جوامع اسلامی علیه توطئه گران می باشد.

آرشیو ماهانه
x