یکشنبه 31 تیر 1397

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • فشار روانی، نقشه دشمن

  - برای مقابله با فشار روانی، پاسخگویی به شبهات و آگاه سازی افکار عمومی نسبت به ترفندهای دشمن، اقدامی ضروری است. امروز دشمنان ایران به رهبری امریکا و همراهی عربستان و رژیم صهیونیستی به استخدام افراد وطن فروش و خائن از میان منافقین و سلطنت طلب ها اقدام و آنان را در عرصه های مجازی برای تقویت فشار روانی فعال ساخته اند.

 • تأملی بر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

  - «حقوق بشر آمریکایی» واژه‌ای بدیع بود که رهبر معظم انقلاب آن را به صورت هدفمند مطرح کردند و با الهام از این واژه، روزهای ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی، نام‌گذاری شد. در برهه فعلی پرداختن به «حقوق بشر آمریکایی» و موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا که اخیرا نیزمورد اکید رهبری واقع شد، اهمیت مضاعفی دارد .

 • داعش و نیروهای خارجی چالش صلح در افغانستان

  - نیروهای خارجی از جمله آمریکا برای این که توجیهی داشته باشند، سعی می کنند با ترفندهایی این کشور را ناامن کنند، حضور داعش و اقدامات پیچیده آن‌ها نمونه‌ای از این ترفندها است، تا وقتی که این نیروها مخصوصا آمریکا در افغانستان باشند نمی توانیم شاهد ثبات و صلح در این کشور باشیم.

 • سوزاندن فرقه داوودیه

  - در این یادداشت از سلسله یادداشت های « حقوق بشر آمریکایی » به موضوع «سوزاندن فرقه داوودیه» پرداخته ام.

 • حقوق بشر آمریکایی

  - در سال 1390 یکی از مقامات بلند پایه افغانستان در گفت‌وگو با نگارنده درکابل، در حالی که نمی‌توانست تأثر خود را پنهان کند گفت: نظامیان ارتش آمریکا پس از قتل مردم غیرنظامی و به‌خصوص کودکان، انگشتان قربانیان خود را قطع کرده و با آن‌ها بازی می‌کنند.

 • حقوق بشر آمریکایی

  - مناسب است حقوقدانان مجرب در ایران با مدیریت قوه قضائیه، در اجرای پیشنهادات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با کارگزاران نظام، راهکارهای عملی برای طرح جنایات آمریکا در محاکم بین المللی را شناسائی کرده و زمینه لازم برای مجازات جنایتکاران آمریکائی را فراهم آورند.

 • حقوق بشر آمریکایی

  - اجاره اجباری و غیرقانونی جزیره گوانتانامو که در حاکمیت دولت کوبا قرار داشته و بخشی از تمامیت ارضی این کشور محسوب می‌شود و فعالیت زندان مخوف گوانتانامو و آزار و شکنجه زندانیان، مصداق بارزی از نقض مقررات و موازین بین‌المللی و بویژه حقوق بشر است. سازمان ملل متحد بر اساس وظیفه قانونی خود می‌بایست عکس‌العمل مناسب نسبت به اقدامات ضدانسانی دولت آمریکا و به‌خصوص در زندان گوانتانامو نشان دهد.

 • ماندلا و کائوندا در مورد امام خمینی چه گفتند؟

  - به هنگام سفر آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور وقت به هراره پایتخت زیمبابوه، ایشان در یک ابتکار جالب، نمایندگانی را برای دیدار با ماندلا که در زندان آفریقای‌جنوبی بود، فرستادند. آن گروه، با پیام تشکر ماندلا برگشتند. خانم وینی همسر ماندلا نیز به آن ها گفته بود: «شوهرم واقعاً مرید امام خمینی است و از او الهام می‌گیرد».

 • لزوم‌‌ واکنش‌ دستگاه‌ دیپلماسی به حمایت آلبانی از منافقین

  - اقدام دولت آلبانی در پذیرش منافقین و چشم پوشی از فعالیت های تروریستی این گروهک، اقدامی غیردوستانه نسبت به جمهوری اسلامی ایران بوده و از این رو وزارت امورخارجه باید نسبت به اقدام غیردوستانه دولت آلبانی اعتراض کرده و مجدانه و بطور مستمر خواهان توقف فعالیت ها و اخراج این گروهک از آلبانی شوند.

 • پومپئو و آرزوهای جوانی

  - مایک پومپئو که دوران کودکی تا نوجوانی خود را با بازی های کامپیوتری سرگرم بوده و فیلم های تخیلی هالیوودی را زیاد می بیند، گویا جهان واقعی را هم مانند جهان مجازی دانسته و داستان های تخیلی فیلم های هالیوودی را باور کرده است.

آرشیو ماهانه