چهارشنبه 2 آبان 1397

اسماعیلی، پرویز

.
 • آثار حکم لاهه

  - سیاستمداران دنیا معمولا دو رویه پیشه می کنند و دو راه می روند. کردار بر مبنای منطق، مدارا و پایبندی به حقوق و تعهدات بین المللی؛ یا رفتار بر اساس زور، ناسازگاری، بی احترامی و پیمان شکنی در حقوق بین الملل و معاهدات جهانی. آنچه تجربه در این زمینه پیش روی بشریت گذاشته است، ماندگاری سیاستمداران گروه اول در تاریخ و سربلندی نزد ملتها و افکار عمومی، و سرشکستگی گروه دوم مقابل تاریخ و ملتهاست.

 • آقا رضا

  - گمانم اواخر سال ۷۸ و دوره راه اندازی روزنامه جام جم، درست روبروی من که در سرویس سیاسی می نشستم، آقا رضا مقدسی می نشست و سرویس اجتماعی را اداره می کرد.

 • فقدان روزنامه‌نگاری با اخلاق

  - ضایعه درگذشت برادر متدین و ارجمندمان مرحوم رضا مقدسی که پس از مدتها تحمل رنج بیماری به لقاء الهی شتافت، موجب تألم و تاثر فراوان شد.

 • یک مهتاب و صدها آدم غیرمعمولی!

  - در حاشیه افطاری ایتام و مددجویان با دکتر روحانی؛ روایت چهره ها، صداقت ها و اراده ها مبهوت کننده بود. گذشته از صمیمیت ایتام و مددجویان عزیزی که میزبان رییس جمهور در میان خودشان بودند، ضیافت سه میهمان ویژه داشت.

 • این رسمِ بی‌طرفی نبود

  - رییس جمهور به عنوان یکی از شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، از ضبط بخشی از برنامه های تبلیغاتی رادیویی و تلویزیونی خود، آنهم در آخرین روزهای پیش از انتخابات، صرفنظر کرد. چرا؟

 • ۱۶ آذر ۹۵ و پیشنهادی به سران قوا

  - در مراسم ۱۶ آذر که روز سه شنبه با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، نمایندگان همه تشکل ها و سلیقه های دانشجویی با شور و صراحت سخن گفتند. تشکل های ثبت شده و ثبت نشده.

 • در محضر «ایرانیِ نکونام»

  - در مرکز دانشگاه تربیت معلم شهر آیوتایا پایتخت سابق تایلند، 80 کیلومتری بانکوک، بنائی با معماری ایرانی اسلامی وجود دارد؛ مقبره یکی از بزرگان مهاجر ایرانی که در تابلوی کنار آن "شیخ احمد اهل قمی" ملقب به "شخصیت فوق العاده" یا "چاوپرایا بوورن راج نایوک" معرفی شده است.

 • به مینیاتور ایرانی دقت کن آقای کری!

  - رسانه ها به نقل از اداره ثبت فدرال آمریکا خبری مبنی بر هدیه دادن کتاب آثار مینیاتور استاد فرشچیان از سوی دکتر ظریف وزیر امور خارجه به جان کری همتای آمریکایی اش در 16 ژانویه 2015 را منتشر کرده اند. روایت این ماجرا جالب است:

 • درست وسط ظهر!

  - سفر ریاست محترم جمهوری به کشورهای ونزوئلا، کوبا و نهایتاً امریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل؛ بسیار فشرده، اما از بعد «محتوا» متفاوت و پر ثمرتر از سایر سفرها بود. ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران؛ بویژه با توجه به انطباق روندهای منطقه‌ای با راهبردهای ثابت و اعلامی کشورمان، موضوعی است که مقامات ارشد، تحلیلگران و رسانه‌های بین‌المللی نتوانسته و نمی‌توانند آن را انکار کنند.