چهارشنبه 2 آبان 1397

رحمتی، انشاءالله

تولد ۱۳۴۵ در ملایر / دارای دکتری تخصصی فلسفه / پژوهشگر و مترجم ایرانی حوزه فلسفه و عرفان، سردبیر نشریه اطلاعات حکمت و معرفت و استاد گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است. او تا کنون چند بار به عنوان مترجم برگزیده شناخته شده‌است.
 • مسائل اخلاقی دشوار

  - عنوان «تنگنای اخلاقی»۱ عموماً در مورد هر مسأله اخلاقی دشوار اطلاق می‌شود. برخی گزیده‌های مقدماتی در زمینه فلسفه اخلاق را تنگناهای اخلاقی، نام نهاده‌اند و بدین وسیله می‌خواسته‌اند بگویند که همة مسائل مورد بحث در آن گزیده‌ها، صرف‌نظر از ساختارشان، فقط به این دلیل که پرسش‌های اخلاقی دشواری را پیش می‌آورند، درحقیقت تنگناهای اخلاقی‌اند. بسیاری از افراد حتی در جایی هم که روشن نیست که آیا اصولاً اخلاق مناسب آن مقام هست یا نه، تعبیر تنگناهای اخلاقی را به کار می‌برند.

 • تفسیر معاصرانه از قرآن

  - اخیراً، اثر جدیدی با عنوان The Study Quran، زیر نظر استاد دکتر سید حسین نصر به زبان انگلیسی انتشار یافته است. عجالتاً می‌توان عنوان اصلی قرآن شناخت و عنوان فرعی تفسیر معاصرانه قرآن کریم را برای آن پیشنهاد کرد.

 • مضمون اصلی اسلام ایرانی

  - کتاب «ارض ملکوت» از مبنایی‌ترین آثار هانری کُربن برای فهم جهان فکری و معنوی ایران زمین و پیوستگی فرهنگی ایران پیش از اسلام و ایران پس از اسلام است.

 • موهبتی برای فرهنگ ایرانی

  - پروفسور هانری کربن، فیلسوف و ایران‌شناس نامداری است که آثار فراوانی در زمینه‌های مرتبط با ایران نگاشته که یکی از مهمترینش، «اسلام ایرانی» است که تا کنون سه مجلدش به قلم روان دکتر انشاءالله رحمتی به فارسی ترجمه شده است.

آرشیو ماهانه