سه شنبه 24 مهر 1397

روغنی ها، محمد تقی

.
 • از عینک فلان بازیگر تا زخم شدن انگشت یک فوتبالیست!

  - محمدتقی روغنی ها

 • گردش آزاد اطلاعات و اعتماد به رسانه‌های داخلی

  - «گردش آزاد اطلاعات» ازجمله مباحث مطرح و پر چالش در دنیای امروز به ویژه در میان گردانندگان و مخاطبان رسانه‌های جمعی است. ارتقای فناوری رسانه‌ای و در پی آن توسعه و گسترش دامنه فعالیت رسانه‌ها، مباحث متعدد و گوناگونی را در مورد گردش آزاد اطلاعات پیش کشیده است.

 • منع استفاده از ماهواره راه حل اساسی نیست!

  - پیوند ارتباطات راه دور ماهواره‌ای با قدرت رایانه و اینترنت قابلیت‌های جدیدی را پدید آورده و به تحولاتی انجامیده که می‌توان آن را یک انقلاب و دگرگونی زیربنایی در حوزه رسانه دانست.

 • رسانه‌ها و زمینه‌های باورپذیری شایعه

  - در مورد شایعه زیاد شنیده‌اید؛ شایعه‌های زیادی هم به گوشتان خورده است شایعه‌هایی که گاهی برایتان تعجب آور بوده‌اند، شاید هم بعضی وقت‌ها از شنیدن‌شان نگران شده‌اید و گاهی هم اصلا شنیده‌هایتان را باور نکرده‌اید.

 • چیزی شبیه به خوردن هندوانه با دست

  - در نخستین سال‌هایی که رایانه وارد سامانه رسانه‌ای و اداری کشورمان شده بود یکی از دوستان خوش ذوق به مطایبه می‌گفت: «شیوه استفاده ما از رایانه و سامانه‌های جدید مانند خوردن هندوانه با چنگال است! اما به این صورت که بعد از فروبردن چنگال در هندوانه آن را تا نزدیکی دهان می آوریم و بعد با دست، هندوانه را از سر چنگال جداکرده و به دهان می‌گذاریم!»

 • راهی برای مقابله با شبکه‌های ماهواره‌ای

  - فناوری‌های نوین اطلاع رسانی و ارتباطی، تغییراتی اساسی در شاخص‌های رسانه‌ای پدید آورده‌اند که مهمترین شان دیجیتالی شدن آنهاست .فناوری دیجیتالی در تلویزیون، ابزارهای تولید، ارسال و دریافت تصاویر را متحول کرده و در سال‌های اخیر دوربین‌های تصویربرداری و گیرنده‌های دیجیتالی، انقلابی اساسی در کیفیت تصاویر تلویزیونی پدید آورده‌اند.

 • خطر در کمین اعتبار خبرنگاری

  - خبرنگاری کار ویژه‌ای است. ویژه به این معنا که هم وجوه گوناگونی دارد و هم حساسیت‌ها، دردسرها و سختی‌ها و شیرینی‌هایی که در حرفه‌های دیگر کمتر نشانی از آنها دیده می‌شود.

 • چرا مخاطب رسانه‌های برون‌مرزی می‌شویم

  - عموما توفیق یک رسانه را با میزان رویکرد و استقبال مخاطبان و تاثیرگذاری آن بر افکار عمومی ارزیابی می‌کنند. رادیویی که شمار افزون‌تری از مردم را به سوی خود جذب کرده باشد، روزنامه‌ای که تیراژش پرشمار است، سایتی که مراجعان بیشتری دارد و شبکه تلویزیونی که بینندگان فراوانی را دست و پا کرده باشد، موفق تلقی می‌شود.

 • ترکیب لحظه‌نامه‌های آنلاین و روزنامه‌های چاپی

  - روزنامه‌ها در بیش از سه قرنی که از عمرشان می‌گذرد، تغییرات زیادی را در شکل و ساختار شاهد بوده‌اند. نحوه استفاده از گرافیک و عکس، شیوه تدوین و تنظیم مطالب و تنوع موضوعات، جذابیت‌های بصری و محتوایی، روزنامه‌ها را به نوعی ارتقا بخشیده است.

 • دگردیسی در ساختار، شرط حیات رسانه‌های امروز

  - خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و صدا و سیما در کشور ما در سال‌های اخیر کم و بیش و هریک به فراخور امکانات و توانایی‌های مدیریتی و عوامل محیطی تحولاتی را تجربه کرده‌اند، اما این تحولات با توسعه فناوری‌ها و دگرگونی‌هایی که در کشورهای توسعه یافته در عرصه ارتباطات رخ داده است، تناسب چندانی ندارد.

آرشیو ماهانه