سه شنبه 24 مهر 1397

روشن، سیدجواد

متولد 1357 تهران / کارگردان، بازیگر و پژ‍وهشگر تئاتر / کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه تهران / کارگردانی نمایش های: زنده به گور، لاموزیکا، اینجا خانه من است، تکرار، آوای آوای، قتل آقای کاف، اگر سپیده سر زد، شیش و بش، کوپن و....
 • بازار تولید و عرضه تئاتر ما دچار آشفتگی است

  - نمایش "رقص روی لیوان ها" نوشته امیررضا کوهستانی و به کارگردانی سید جواد روشن با بازی بابک خدایی، حمیدرضا تسلیخ و فاطمه عطایی، طراح صحنه؛ سینا ییلاق بیگی، موسیقی؛ محمد فرشته نژاد، مدیر تولید؛ محمد رضایی، روابط عمومی؛ مریم شریعتی، دستیاران اجرایی؛ امیرعلی زیارتی و حمیدرضا تسلیخ، منشی و مدیر صحنه؛ نسترن پاکدامن، تا 12 خرداد ماه ساعت 18.30 در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران بروی صحنه خواهد بود.

 • «رقص روی لیوان‌ها» به کارگردانی سیدجواد روشن در تماشاخانه انتظامی روی صحنه می‌رود

  - نمایش «رقص روی لیوان‌ها» نوشته امیررضا کوهستانی به کارگردانی سیدجواد روشن در تماشاخانه انتظامی روی صحنه می‌رود.

 • چه تماشاخانه‌هایی که سوختند و هنرمندانی که ساختند

  - تئاتر به معنی غربی آن، در ایران قدمتی بیش از یک قرن دارد و در تمام این سال‌ها، چه دوران و لحظاتی بر تئاتر ایران و هنرمندان آن گذشته است. این تاریخ پر است از خاطرات تلخ و شیرین، رونق و زوال، آزادی و خفقان و ....

 • نمایش ایرانی در تالاری خاطره انگیز

  - سنگلج تالاری پر خاطره است که از افتتاح آن در مهرماه 1344، حدود نیم قرن می‌گذرد. یکی از قدیمی‌ترین تالارهای فعال کشور که در محله‌ای قدیمی واقع شده است و از همان ابتدا با نیت اجرای نمایش‌های ایرانی تاسیس شد و تلاش شده بود تا مخاطبان از طبقات مختلف را به خود جلب کند. سنگلج با خود خاطراتی از هنرنمایی بزرگانی چون عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، عباس جوانمرد، جعفر والی، داوود رشیدی، پرویز فنی‌زاده، اکبر زنجان‌پور، جمیله شیخی، هرمز هدایت، پرویز تائیدی، سعدی افشار و بسیاری دیگر از بزرگان تئاتر ایران را به همراه دارد.

 • کمدی خوب تلاش نمی‌کند تماشاگر را بخنداند

  - «شیش و بش » یکی دیگر از متن‌های نمایشی محمد چرمشیر است که این روزها به کارگردانی جواد روشن در تالار سنگلج اجرا می‌شود. در این نمایش مهسا ایرج‌پور، علی باروتی، صدف بختیاری، امیرعباس حسینی، مهدی ذاکر حسینی، محسن زرآبادی، مرتضی شاه کرم، حسین شفیعی، الهه شه پرست، مرضیه صدرایی، کامبیز طلایی، بهرنگ فرهنگ دوستو وحید نفر بازی می‌کنند. جواد روشن تاکنون کارگردانی نمایش‌های قتل آقای کاف، اگرسپیده سر زد، کوپن، آوای آواره و... را در پرونده کاری خود دارد. هچنین وی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، دبیر نخستین جشنواره فرهنگی و هنری سیاه و سپید و... بوده است. این نمایش درباره خانواده صحاف و یزدی است که بر سر فروش های دکانشان اختلاف چندساله دارند و... گفت و گو با جواد روشن را می‌خوانید.

 • حضور چهره ها و حمایت‌ های دولتی از گروه‌های نمایشی

  - مخاطب یکی از ارکان اصلی تئاتر است و اگر تئاتر آزمایشگاهی را که در آن بیش از هر چیز فرایند تولید و تمرین برای خود گروه اجرایی اهمیت دارد مجزا کنیم، بدون حضور مخاطب تئاتر معنا نخواهد داشت.

آرشیو ماهانه