پنج شنبه 26 مهر 1397

سلحشور، یزدان

متولد: 1347 تحصیلات: کارشناس روابط عمومی آثار :5 کتاب در موضوعات شعر، داستان، سوابق : فعالیت در حوزه داستان نویسی و شعر
 • کماندوهایی که از شبکه‌های اجتماعی به زبان فارسی حمله می‌کنند!

  - ما در ایران، به دلیل اینکه همیشه بعد از وقوع حوادث تصمیم می‌گیریم و عمل می‌کنیم، مخصوصاً در حوزه‌های مرتبط با تکنولوژی روز، دچار مشکل می‌شویم و مهم‌ترین چالش ما هم در این سال‌ها، افزایش روند توسعه تکنولوژی و ورود آن به کشور، همراه با واژگان بیگانه بوده که به دلیل عملکرد تأخیری فرهنگستان زبان، پیشهاداتش هم بعد از جذب این واژگان در زبان فارسی، وارد حوزه زبان شده که عموماً کارآمد نبوده به این دلیل ساده که روزگاری دکتر فرزان سجودی زبان‌شناس به آن اشاره کرده بود و گفته بود وقتی کلمه تراکتور وارد زبان فارسی شد و کاربردی شد، فرهنگستان برای تراکتور، معادل هم پیشنهاد کند برای معادل «رجب‌تراکتورچی» چه می‌کند برای «پسر رجب‌تراکتورچی» و «برادر رجب‌تراکتورچی» چه می‌کند؟

 • فروش کپی 600 هزار تومانی به نفع خیریه!

  - بعضی خبرها آدم را شگفت‌زده می‌کنند یعنی از این هم بیشتر، آدم شبیه آن دیو فیلم «حسن کچل» علی حاتمی دو تا شاخ روی سرش سبز می‌شود؛ مثلاً یکی اینکه یک نقاش مشهور مکزیکی وسط روزهای پرالتهاب جام جهانی به ایران آمده تا نقاشی‌هایش را با قیمت‌های 300 تا 600 هزار تومان بفروشد به دوستداران ایرانی هنر مدرن! واقعاً چه آدم نازنینی‌ست این گابریل پاچکو که آثارش را در اسپانیا و آرژانتین که هر دو جا خانه و زندگی دارد و البته شهرت، نفروخته و این آثار را آورده در ایران بفروشد آن هم برای کمک به یک خیریه ایرانی!

 • آیا این شغل، آینده‌دار می‌شود؟

  - بالاخره متوجه نشدیم که خبرنگاری در این کشور، کار سخت است یا کار راحت است؟! البته از نظر کسانی که دارند این کار را می‌کنند که کار سخت است و ظاهراً قانونی‌اش هم کار سخت است اما وقتی پای اجرای قانون پیش می‌آید آن وقت مشخص می‌شود که کار سخت نیست یا اصلاً سخت نیست و اتفاقاً خیلی هم آسان است چون آخرش تأمین اجتماعی باید جوابگوی حقوق بازنشستگی و بازنشستگی زودرس و باقی قصه‌ها باشد که شرمنده‌ام بگویم در دهه هشتاد و تا همین اوایل دهه نود، این جوابگویی خیلی کم بوده.

 • آرزوهای بزرگ یک کانونی نه چارلز دیکنز!

  - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نامی آشنا برای چندین نسل است از دهه چهل به این سو، که همیشه متر و معیاری برای خانواده‌ها، برای برخورداری از امکانات روز فرهنگی، خاص مخاطبان کودک و نوجوان بوده و در حوزه هنر و ادبیات کودک، به عنوان یک برند شناخته شده است اما در پس ِ‌ِ آن خاطرات خوشِ نسلی و سیمای دلپذیری که در خیلی از موارد، اشک شوق به چشمان ِ کودکان دیروز و میانسالان امروز می‌آورد، یک واقعیت تلخ در عملکرد چند دهه اخیر کانون، اغلب نهان مانده و آن هم این است که کسانی که جوانی خود را به پای سامان‌بخشی فرهنگی چندین نسل ریخته‌اند، حتی در بحث حقوق و مزایا و مسایل مرتبط با این دو، از شمول قوانین کشوری خارج بوده‌اند و در مواردی، در دولت‌های پیشین، حتی اجازه ورود بازرسان هم به این نهاد و کند و کاو حقوقی و قانونی داده نشده. در دوره جدید، به نظر می‌رسد که در این زمینه باید دقت نظر بیشتری صورت گیرد و کانون از یک جزیره مستقل اداری به بخشی از خاک قوانین کشوری ایران بدل شود.

 • ماهواره فرج‌الله سلحشور فقط 5، 6 کانال را می‌گیرد!/حاج‌آقا! رسیورتان هنوز آنالوگ است!

  - باور کنید فرج‌الله سلحشور بودن سخت است این را من به عنوان یزدان سلحشور می‌گویم که تا به حال مجبور شده‌ام به تقریباً نصف مردم ایران توضیح بدهم که نسبتی با فرج‌الله سلحشور ندارم حالا ببین خودِ این بنده خدا به چند نفر در طول روز توضیح می‌دهد که نسبتی با آن کارگردانی که یوسف پیامبر(ع) را ساخته، ندارد.

 • آرژانتین، 12 نفره برد ایران، یازده نفره باخت!

  - دروازه ایران بعد از دقیقه نود، توسط مسی باز شد. فوتبال است دیگر! پیش می‌آید! ولی ایران در این بازی نه سزاوار مساوی که سزاوار بُرد بود اما آرژانتین، 12 نفره به بازی آمد و داور نه تنها خطای روی دژاگه در محوطه جریمه را نگرفت تا تیم ایران صاحب پنالتی شود که چند بار، توپ را به بازیکنان آرژانتین پاس داد! باور کنید شوخی نمی‌کنم برای اولین بار در جام جهانی، داور توپ را از یک بازیکن گرفت و به بازیکن حریف داد با یک لایی تمیز!

 • فرض کنید ایران، آرژانتین را ببرد...

  - بعضی تخیلات خیلی شیرین است و الان که کم و بیش 48 ساعتی تا بازی تیم ملی ایران با آرژانتین مانده، بگذارید تخیل شاعرانه ما به ما بگوید که ایران، برنده‌‌‌ی این بازی‌ست.به نظرتان بعد از اینکه هلند مدعی قهرمانی، به زور و تقریباً با جادو و جنبل توانست استرالیایی را که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد بتواند دو گل به هلند بزند، 3 بر2 ببرد و شیلی، مدافع قهرمانی را که همگان تصور می‌کردند که امسال هم به قهرمانی خود ادامه خواهد داد، 2 بر صفر شکست داد تا اسپانیای شکست‌ناپذیر در بازی دوم خود ، با جام جهانی خداحافظی کند، برد تیمی که نیجریه را زمین‌گیر کرد، مقابل آرژانتین، دور از ذهن است؟

 • نیجریه نباخت ایران نبرد!/ چرا ما برای گل‌زدن این قدر خجالتی هستیم؟!

  - بازی ایران و نیجریه ثابت کرد که کوچک کردن صورت‌مسئله همیشه جواب می‌دهد یعنی همان راه حلی که زمان بچگی‌مان برای حل کردن مسئله‌های بزرگ، سر درس ریاضی به ما یاد می‌دادند. ایران مقابل نیجریه جوری بازی کرد که انگار جام جهانی نیست و در یک بازی تدارکاتی با یکی از تیم‌های باشگاهی در ورزشگاه آزادی به زمین رفته.

 • مشکلات ناگهانی روحانی با دلواپسان لحاف در فصل گرما! / زیر لحاف اعتدال واقعاً چه می‌گذرد؟!

  - من واقعاً از دوستان عذر می‌خواهم که در این گرمای خردادماه و در یک قدمی تابستان، بحث لحاف را مطرح می‌کنم اما از آنجایی که به شکل علنی جناب محمد جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و همچنین جبهه پایداری، به شکل خیلی داغی از حسن روحانی، رییس جمهور کشور و اهل تدبیر و امید و اعتدال، درباره زیر لحاف سؤال کرده‌اند بنده هم ناچار شدم به گمانه‌زنی در باره حوادث احتمالی زیر لحاف بپردازم.

 • مشکلات ناگهانی روحانی با دلواپسان لحاف در فصل گرما!/ زیر لحاف اعتدال واقعاً چه می‌گذرد؟!

  - من واقعاً از دوستان عذر می‌خواهم که در این گرمای خردادماه و در یک قدمی تابستان، بحث لحاف را مطرح می‌کنم اما از آنجایی که به شکل علنی جناب محمد جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و همچنین جبهه پایداری، به شکل خیلی داغی از حسن روحانی، رییس جمهور کشور و اهل تدبیر و امید و اعتدال، درباره زیر لحاف سؤال کرده‌اند بنده هم ناچار شدم به گمانه‌زنی در باره حوادث احتمالی زیر لحاف بپردازم.