جمعه 4 اسفند 1396

سلیمی نمین، عباس

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، مدیر مسئول سابق کیهان هوایی به مدت ۱۳ سال پژوهشگر و روزنامه‌نگار
 • بن‌بست‌نشینی

  - خواهران و برادران عزیز طلبه و دانشجوی عدالت‌طلب حامی بست‌نشینی با سلام، عدالت‌خواهی شما که در مکتوبتان شاخص است ستودنی، اما دنباله‌روی از گروه‌ها و جریانات سیاسی آزموده شده برای نیل به این منظور قابل تأمل است...

 • پاسخ سلیمی‌نمین به یادداشت «انتخاب» درباره «کاخ مرمر»

  - در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ مطلبی بدون امضا در نقد یادداشتی از اینجانب بر روی سایت این پایگاه خبری قرار گرفت. خواهشمند است طبق قانون توضیحات ذیل را در معرض قضاوت کاربران معزز خویش قرار دهید.

 • هنرمند را بدون چشمداشت ارج نهیم

  - هنرمندان عموماً شخصیت‌هایی بسیار عاطفی و احساسی‌اند و این ویژگی در خلق آثار هنری توسط آنان نقش بسیار مهمی دارد. در این میان هنرمند متعهد با درک و هضم مسائل جامعه به همان میزان سعی در بارورسازی قدرت تدبر خویش برای مقابله با ناهنجاری‌ها و تقویت هنجارها دارد و به دلیل همین لطافت روحی، کشاندن این قشر به عرصه رقابت‌های حزبی و گروهی هم ظلم به هنرمند متعهد و هم جامعه است، زیرا کشش سیاست‌ورزی به حرفه‌ای شدن و پیوندش با صاحبان مهارت‌های "دور از دسترس ساختن حقیقت" ، تشخیص ترفندهای پیچیده رقابت برای قدرت را مشکل می‌سازد.

 • چنین سیاست‌مدارانی آیا شایسته اعتمادند؟

  - «فردی که برای عدم پذیرش شکست خود در سال ۸۴ حتی آقای خاتمی را که بیشترین حمایت‌ها را از او به عمل آورد متهم به خیانت در آرای مردم می‌کند، آیا شایسته اعتماد است؟»

 • پرداخت هزینه افراط و تفریط، از کدام محل؟!

  - بررسی چرخش مواضع سیاسی شماری از چپ‌های دهه 60 و دانشجویان خط امام..

 • نمایندگان سبک‌سر در مجلس بی‌سر

  - علی‌رغم گذشت چند روز از آن چه در حاشیه مراسم تحلیف گذشت متأسفانه تا کنون هیئت رئیسه مجلس در قبال برخی رفتارهای سبک‌سرانه نمایندگانی در خانه ملت، موضع شایسته‌ای اتخاذ ننموده است.

 • عذر بدتر از گناه

  - آن چه در قوچان توسط یک مقام قضایی صورت گرفت این سؤال را به‌جد مطرح می‌سازد که آیا قوه محترم قضاییه مسئولیت تصمیمات منصوبان خود را به عهده می‌گیرد یا خیر؟ به عبارت دیگر، اگر صدور حکمی مبنای دقیق حقوقی نداشت آیا با صادرکننده آن برخورد انضباطی صورت خواهد گرفت یا الزاماً شاکی خصوصی می‌بایست راه دادسرای انتظامی قضات را در پیش گیرد که البته بسیار پرهزینه است؟

 • خاطرات شفاهی و سعه صدرها

  - مرحوم آقای هاشمی در روزانه‌نویسی سال ۶۸ مدعی است: "موسوی خوئینی‌ها آمد؛ خودم ایشان را خواستم ... از رهبری رنجیده، به خاطر این‌که ایشان را رئیس قوۀ قضائیه نکرده است."

 • وطن همواره وطن خواهد ماند

  - فوت یک استعداد ریاضی برجسته ایرانی در آمریکا خبری بسیار تأسف‌بار بود و می‌توانست به‌ویژه برای جوانان تأمل‌برانگیز باشد، اما برخی واکنش‌های حسابگرانه و حاشیه‌پردازی‌ها، سعی بر آن داشتند تا عبرت‌آموزی‌ها از یک حادثه تلخ به حداقل ممکن تقلیل یابد.

 • ایراد کار در کجاست؟

  - عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در یادادشتی با عنوان «ایراد در کجاست؟» نوشت که در دولت یازدهم برخی مفاسد بانکی رخ نمود که پشتوانه سیاسی آنها برادر رئیس‌جمهور تشخیص داده شد؛ این واقعیت تلخ توسط مراجع مختلف از قبیل رئیس سازمان بازرسی، کمیسیون اصل نود و... مطرح شد، اما برخوردی با شخصی که در بالاترین سطوح قوه مجریه راه را بر متخلفان باز کرده بود صورت نگرفت.

آرشیو ماهانه
x