پنج شنبه 26 مهر 1397

شفاعی، آرش

شاعر، داستان نویس، منتقد ادبی و روزنامه نگار. برگزیده جشنواره های سراسری شعر کشور نظیر مسابقه سراسری شعر حج، جشنواره شعر جوان ایران( شب های شهریور)، جشنواره های شعر دانش آموزی کشور، شاعر برگزیده کنگره سراسری شعر دفاع مقدس، نامزد جایزه شعر نیما، برگزیده جشنواره مطبوعات کشور ، جشنواره کتاب و رسانه ،منتخب جشنواره نقد کتاب . همکار روزنامه های قدس و جام جم و نویسنده نقدهای ادبی در نشریاتی چون کتاب (ویژه نامه کتاب همشهری)، کتاب ماه کودک و نوجوان،رودکی و سایت های ادبی مختلف. سابقه ده ساله در کار مطبوعا
 • ثروتی به نام «فاتحۀ بی‌منت»

  - زمانی می‌رسد که می‌فهمیم فاتحه‌ای که غربیه‌ای بی‌منت برایمان بخواند از ثروت دو جهان و میز و صندلی بزرگ‌ترین ریاست‌های جهان ارزشمندتر است و «رضا رستمی» امروز به این ثروت بی‌پایان دست یافته است.

 • آشتی تلویزیون با شعر

  - هفته گذشته و در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران برنامه پرطرفدار خندوانه با دعوت یکی از شاعران پرطرفدار معاصر، گامی دیگر در آشتی میان تلویزیون و شعر پرداخت.

 • وقتی گوگل به جای همه فکر می‌کند

  - تا به حال به موارد زیادی برخورد کرده‌ام که در وسط یک بحث جدی و تخصصی ، طرف بحث برای اینکه دهان مخالفان را ببندد و حرف آخر را بزند نتیجه یک جست و جو در موتور جست و جوی گوگل را به عنوان مستندترین شاهد خود ارائه کرده است و وقتی اعتراض می‌کنی که این جست و جو اعتبار اسنادی ندارد، با این پرسش روبرو می‌شوی که" یعنی شما از گوگل بیشتر می‌فهمی؟"

 • شبهه افکنی روشنفکرنمایانه علیه حج

  - حادثۀ تلخ روز پنج شنبه در مراسم حج امسال بهانه به دست گروهی داده است که با توسل به افتضاحات مدیریتی دولت عربستان، اصل مناسک الهی حج را زیر سوال ببرند.

 • هیچ کس یادی از " شب های شهریور" نمی‌کند

  - در کشور ما ، اتفاقات فرهنگی ناکام کم نیستند. رویدادهایی که زمانی به همت گروهی از مسوولان و اهل ادب و هنر، شکل گرفته اند و پس از بدل شدن به یک جریان فرهنگی درحال شکوفایی، به همت مسوولانی دیگر به صورتی اصولی و ریشه ای نابود شده اند و پس از مدتی دیگر کسی یادی از آنها نکرده است.

 • قانون نویسی برای مجازات بیشتر؟!

  - انتشار پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای کشور با سکوت عجیبی از سوی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای همراه شده است. مشخص نیست چرا کمتر کسی حاضر است‌این پیش‌نویس را دست بگیرد و دربارۀ آن بنویسد؟ به نظر می‌رسد اهمیت‌این قانون که در‌اینده احتمالاً نسبت میان فعالان رسانه‌ای و دولت را مشخص می‌کند، هنوز در نظر بسیاری از افراد روشن نیست

 • جشنواره شعر فجر در محاصره "نق زن‌های حرفه‌ای"

  - بخش رقابتی جشنواره بین المللی شعر فجر ‌برگزار شد. طبق معمول، گروهی ازجمله ناکامان جشنواره و نیز کسانی که نان خود را در داغ نگاه داشتن تنور جدایی بین شاعران می‌بینند، سر و صدایشان بلند شده است و هرجا که دستشان می‌رسد در طعن به جشنواره چیزی می‌نویسند که البته بخشی از این نقدها طبیعی به نظر می‌رسد.

 • کتاب‌های ضعیف، تجدید چاپ‌های دروغین

  - بارها دیده یا شنیده‌ایم شاعری که شعرش ارزش ادبی قابل دفاعی ندارد و به شکل طبیعی نباید مورد اقبال و توجه گسترده قرار گیرد؛ مدعی چاپ‌های دوم، سوم و حتی ششم و هفتم می‌شود، پشت پرده این ادعاها و تبلیغات چیست؟

 • چگونه یک شاعر معروف را به جشنواره دعوت کنیم

  - اخیراً برخی از دوستان قصد دعوت از شاعری معروف برای حضور درجشنواره را داشتند که به دلیل عدم آشنایی با نکات فنی مربوط به این امر اقداماتشان ناکام ماند. به همین منظور الگوریتم دعوت از شاعران معروف را به شرح زیر تقدیم می کنیم. رونوشت به همه دبیران جشنواره از این ساعت الی یوم القیامه.

 • برسد به دست ساعد باقری و علیرضا قزوه

  - حضور ساعد باقری و سهیل محمودی در مراسم بزرگداشت شهید احمدزارعی و حرف های امیدوار کننده ایشان و علیرضا قزوه، امید جمع شدن دوباره شاعران انقلاب زیر یک خیمه را زنده کرد.