پنج شنبه 26 مهر 1397

جعفری، سعید

متولد 1364 / کارشناس ارشد مطالعات خاورمیانه / معاون سرویس بین الملل خبرآنلاین / سابقه فعالیت در روزنامه، مجله و وب‌سایت‌های خرداد، آسمان، مهرنامه، مثلث و صدا
 • قتل خاشقجی به‌ دستور بن‌سلمان،فرصتی‌برای‌ایران؟

  - عربستانِ بن‌سلمان چه چیزی را در ذهنتان تداعی می‌کند؟ احتمالا جواب بعضی‌ها جاه‌طلبی، ماجراجویی، شجاعت باشد. برخی‌ها هم شاید او را مصلح، پیشرو و تغییر دهنده سنت‌های غلط بدانند. اما به نظر می‌رسد غالب جواب‌ها چیزی جز این موارد باشد. چرا که احتمالا خیلی‌ها او و عربستان تحت نظر او را نمونه‌ای از یک حکمرانی استبدادی که بدون در نظر گرفتن شئونات دموکراسی، حق شهروندی، انتقادپزیری و حتی انسانیت، رفتار می‌کند، ارزیابی نمایند.

 • ترامپ با ایران چه می‌کند؟

  - تدوین سیاست اعمالی ترامپ در قبال ایران به یکی از پرسش‌های اصلی تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا بدل شده است.

 • فکری هم به حال تهران یخ‌زده کنید

  - کاش کسی به جناب شهردار یادآور شود رسیدگی به آلام و دردهای شهر کارویژه جایگاهی است که ایشان بر آن تکیه زده است، نه سیاست خارجی دولت و یا سیاست داخلی آمریکا.

 • اندرحکایت دفاعیات خسرو معتضد از ظریف

  - از عجایب سپهر سیاسی ایران پیمان عهد و اخوت بستن باهمِ برخی بازیگرانی است که دورترین فاصله میان اندیشه و عملشان دیده می‌شود. هرچند گاهی میان کردار و گفتار خود این افراد هم فاصله‌ای نجومی نمایان است.

 • نظرات کارشناسی و لباس کاروان المپیک

  - شبکه‌های مجازی هم معضلی شده‌اند. افراد با هویت‌های نامعلوم و پروفایل‌های غیر واقعی فضا را در دست می‌گیرند و آن یکی را به عرش اعلی می‌برند و این یکی را با خاک یکسان می‌کنند.

 • هم دردی فقط با بلژیک و فرانسه نه برای ترکیه و لبنان

  - انفجار در پاریس; چندین و چند نفر کشته و زخمی می شوند، دنیا در شوکی عظیم فرو می رود، جهان با فرانسه همدردی می کند. شیوه های همدردی هم دیگر نو شده است، شبکه های مجازی غوغا می کنند.

 • چرا و چگونه از تنش های ایران و ترکیه جلوگیری کنیم؟

  - روابط سینوسی ایران و ترکیه روی دور منفی‌اش افتاده. دست‌کم چند دهه‌ای است که این روال بر مناسبات رقبای دیرینه سایه افکنده.

 • آفت تحلیل های فست فودی در ماجرای فوت رکن آبادی

  - در ابتدای ماجرای مفقود شدن رکن آبادی برخی از رسانه ها، کل فاجعه منا را بهانه ای دانستند که عربستان و اسرائیل به واسطه آن بتوانند رکن آبادی را بدزدند.

 • ماجرای ما و آل سعود/ با عربستان چه باید کرد؟

  - در خصوص فاجعه منا و نوع واکنش هایی که نسبت به این موضوع در چند روز اخیر اتخاذ شد موارد ذیل قابل تامل است:

آرشیو ماهانه