دوشنبه 30 مهر 1397

كاکایی، سیامک

متولد 1345 تحصیلات: کارشناس ارشد روابط بین‌الملل، پژوهشگر حوزۀ ترکیه و عراق، تألیف مقالات متعدد در ارتباط با ترکیه و عراق از جمله: "نقش ترکیه در منطقه خاورمیانه پس از جنگ سرد"، "عراق فدرال؛ فرصت ها و چالشها"، "سند سیاست امنیت ملی ترکیه"، شیعیان عراق
 • ورود ترکیه به عصر نوین

  - داووداوغلو با وجود همفکری و همسویی با اردوغان نمی خواهد «در سایه» حرکت کند چراکه به همان اندازه که اردوغان معمار نوین ترکیه است، اوغلو نیز خود را معماری با نگرشی آکادمیک می داند و نمی خواهد در سایه اردوغان باقی بماند.

 • دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

  - اردوغان چشم به عملکرد اقتصادی خود و تاثیر وعدهایش در میان رای دهندگان دوخته است ، تا این بار بتواند در پله دوازدهم سیاست و حکومت در ترکیه را تجربه و هدایت کند .

 • انتخابات پارلمانی عراق، دریچه ای به ثبات و امنیت

  - وجه مشخصه رقابت این دوره ائتلافهای انتخاباتی ، صراحت بیشتر در ارائه برنامه ها و تغییرات در نحوه شرکت در انتخابات ، در قالب فهرست های همسو و یا به شکل مجزا بوده است. در میان برنامه های تبلیغاتی گروهها ، دو موضوع امنیت و مقابله با تروریسم و ضرورت اصلاح امور سیاسی ، پر رنگ تر بود .

 • کدام فهرست پیروز انتخابات پارلمانی عراق است؟

  - قومیت‌ها و مذاهب مختلف در عراق این کشور را به پازلی تبدیل کرده است و تجربه‌های چند دوره گذشته انتخابات پارلمانی عراق نشان داده است که آرایش و ترکیب پارلمان تابعی از تقسیم کرسی ها در استانهای شیعه ، کرد و اهل سنت نشین است . در این میان ائتلافهای انتخاباتی این سه گروه اصلی در مناطق نفوذ خود به رقابت شدید پرداخته و در استانهای با ترکیب جمعیت متنوع به اجماع و ائتلاف مشترک روی آورده اند .

 • مالکی در فکر ابقا؛ اهل سنت در سودای ریاست جمهوری عراق

  - در قانون اساسی عراق بحثی از تقسیم پست ها بر اساس قومیت یا گروههای سیاسی و مذهبی نشده است، اما در سال های اخیر نوعی عرف سیاسی مبنی بر واگذاری پست ریاست جمهوری به کردها با هدف جلب رضایت آنها و تقویت پایه های یکپارچگی جغرافیای عراق ، شکل گرفته است .

 • چرا عدالت و توسعه پیروز شد؟

  - نتایج این انتخابات برای اردوغان یک معیار سنجش بود و سخنرانی های اردوغان پس از انتخابات نیز نشان داد که این انتخابات تا چه اندازه برای شخص اردوغان مهم بوده است.

 • نتایج انتخابات شهرداریهای ترکیه

  - آنچه برای اردوغان حائز اهمیت است، استمرار حضور عدالت و توسعه در قدرت تا سال 2023 است. برنامه ای که در چارچوب طرح ترکیه 2023 توسط رهبران این حزب پیش بینی شده است. بنابراین اردوغان با اولویت حزبی در باره ریاست جمهوری تصمیم گیری خواهد کرد.

 • سفر متفاوت «اردوغان» به تهران

  - اقتضائات همسایگی ایران و ترکیه در چندین دهه گذشته همواره بر اراده سیاسی رهبران تهران و آنکارا در استمرار پیوند‌های اقتصادی و توجه به ارتباطات گسترده فرهنگی دو ملت، تاثیر‌گذار بوده است .

 • توافق نفتی بغداد و منطقه کردستان؛ آیا آتش اختلاف مهار می شود؟

  - با توافق بغداد و منطقه کردستان عراق، این امیدواری ایجاد شده است که دو طرف به اختلاف ها بر سر چگونگی فروش و نحوه تخصیص درآمدهای نفتی پایان دهند. اما مشخص نیست که آیا منطقه کردستان عراق درباره قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی، برابر خواست بغداد عمل خواهد کرد ؟

 • اردوغان از این بحران عبور می‌کند

  - رجب طیب اردوغان بحرانی‌ترین روزهای عمر سیاسی‌اش را می‌گذراند. پرونده مالی هالک بانک نقطه‌ عطفی دیگر مانند اعتراض‌های مردمی در روند سیاسی ترکیه است . باتوجه به انعطاف و ظرفیت‌های حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان در سازگاری با مسئله پدیدآمده و روندهای قانونی، احتمال دارد حزب بتواند از این چالش خارج شود.