سه شنبه 24 مهر 1397

سلیمانی، افشار

متولد 1339، دکترای روابط بین الملل از دانشگاه دولتی باکو، سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، دارای کتابهایی با عناوین: تحکیم دوستی ایران -آذربایجان، ماموریت‌های دکتر آرتورچستر میلسپو و تألیف صدها مقاله سیاسی و علمی
 • خاورمیانه در سالی که گذشت

  - سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان خاورمیانه را در سالی که گذشت تحلیل و بررسی کرده است.

 • تزار قرن ۲۱

  - انتخاب دوباره پوتین به عنوان رییس‌جمهور روسیه نه تنها براساس پیش‌بینی‌های آماری بلکه به دلیل نوع تفکر جامعه این کشور کاملا قطعی است‌.

 • غوطه در خون است

  - آیا این امریکای مسیحی و متحدین اروپاییش نیستند که با سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن موجب کشتار مسلمین بدست خودشان می شوند و سلاح های خود را بفروش می رسانند و مسلمانان را از قافله توسعه همه جانبه باز می دارند؟

 • ضرورت ارتقای امنیت منطقه‌ای ارایه طرح است

  - تحلیلگر مسایل منطقه ای و بین المللی گفت: برای تحقق پیشنهاد وزیر امور خارجه درباره ارتقای امنیت منطقه ای باید با شناخت واقع بینانه از واقعیات موجود راهکارهای عملیاتی داشته باشیم.

 • بحران قره‌باغ و عملکرد جمهوری اسلامی ایران

  - دو کشور مسلمان و شیعه مذهب جمهوری‌اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان با تمام عوامل همگرایی و زمینه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، جغرافیایی و جمعیتی، روابط متناسب با سطح مورد انتظار را دارا نمی‌باشند.

 • تهران و دهلی در مسیر جهش مناسبات

  - رئیس جمهوری ایران در شرایطی به دعوت نخست‌وزیر هند راهی این کشور شده است که این سفر بیشتر از آنکه در چارچوب روابط دوجانبه مورد توجه قرار گیرد از منظر شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی حائز اهمیت است.

 • ترکیه در سوریه به دنبال چیست؟

  - افشار سلیمانی دیپلمات و سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت و گو با نامه نیوز، به بررسی تحولات اخیر سوریه و حضور ترکیه در شمال این کشور پرداخته است

 • روابط آمریکا و روسیه در یک سالگی ریاست جمهوری ترامپ

  - دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا، که در مبارزات انتخاباتی خود وعده بهبود روابط با روسیه را داده بود، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ آبان ۱۳۹۵ به پیروزی رسید و ورود او به کاخ سفید موجب خرسندی کاخ کرملین شد.

 • بازی جدید آمریکا در سوریه پساداعش

  - کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ترکیه با حمله به عفرین، قصد دارد پیوند ژئوپلیتیکی کردهای سوریه را با کردهای ترکیه منقطع سازد تا مبادا کردهای سوریه به سمت غرب فرات پیش‌روی کنند. چون با پیشروی آن‌ها به سمت غرب فرات، این احتمال وجود دارد به آب‌های مدیترانه دسترسی یابند و در نهایت از حالت محاصره خارج خواهند شد و دیگر توانایی مهار آنها وجود نخواهد داشت.

 • پای آنکارا به منبج باز شود، کردها عملیات انجام می‌دهند

  - عملیات ترکیه و سکوت مسکو و واشنگتن نشان می‌دهد که معامله‌ای در پشت پرده صورت گرفته که ابعاد آن فعلاً مشخص نیست اما به هر ترتیب این حملات تهدیدی برای آنکارا خواهد بود.