دوشنبه 7 اسفند 1396

سلیمانی، افشار

متولد 1339، دکترای روابط بین الملل از دانشگاه دولتی باکو، سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، دارای کتابهایی با عناوین: تحکیم دوستی ایران -آذربایجان، ماموریت‌های دکتر آرتورچستر میلسپو و تألیف صدها مقاله سیاسی و علمی
 • بحران قره‌باغ و عملکرد جمهوری اسلامی ایران

  - دو کشور مسلمان و شیعه مذهب جمهوری‌اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان با تمام عوامل همگرایی و زمینه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، جغرافیایی و جمعیتی، روابط متناسب با سطح مورد انتظار را دارا نمی‌باشند.

 • تهران و دهلی در مسیر جهش مناسبات

  - رئیس جمهوری ایران در شرایطی به دعوت نخست‌وزیر هند راهی این کشور شده است که این سفر بیشتر از آنکه در چارچوب روابط دوجانبه مورد توجه قرار گیرد از منظر شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی حائز اهمیت است.

 • ترکیه در سوریه به دنبال چیست؟

  - افشار سلیمانی دیپلمات و سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت و گو با نامه نیوز، به بررسی تحولات اخیر سوریه و حضور ترکیه در شمال این کشور پرداخته است

 • روابط آمریکا و روسیه در یک سالگی ریاست جمهوری ترامپ

  - دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا، که در مبارزات انتخاباتی خود وعده بهبود روابط با روسیه را داده بود، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ آبان ۱۳۹۵ به پیروزی رسید و ورود او به کاخ سفید موجب خرسندی کاخ کرملین شد.

 • بازی جدید آمریکا در سوریه پساداعش

  - کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ترکیه با حمله به عفرین، قصد دارد پیوند ژئوپلیتیکی کردهای سوریه را با کردهای ترکیه منقطع سازد تا مبادا کردهای سوریه به سمت غرب فرات پیش‌روی کنند. چون با پیشروی آن‌ها به سمت غرب فرات، این احتمال وجود دارد به آب‌های مدیترانه دسترسی یابند و در نهایت از حالت محاصره خارج خواهند شد و دیگر توانایی مهار آنها وجود نخواهد داشت.

 • پای آنکارا به منبج باز شود، کردها عملیات انجام می‌دهند

  - عملیات ترکیه و سکوت مسکو و واشنگتن نشان می‌دهد که معامله‌ای در پشت پرده صورت گرفته که ابعاد آن فعلاً مشخص نیست اما به هر ترتیب این حملات تهدیدی برای آنکارا خواهد بود.

 • بالا گرفتن جنگ سهم‌خواهی در سوریه

  - تصمیم ایالات متحده مبنی بر تشکیل ارتشی از کردهای مدافع خلق و عرب‌های ساکن در مناطق مرزی سوریه با ترکیه، عراق و شرق فرات موجب واکنش تند ایران، روسیه و به ویژه ترکیه شد تا آنجا که رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجه ترکیه سخنان تهدید‌آمیزی علیه نیروهای مورد حمایت آمریکا بر زبان جاری ساختند و حتی برخی تحرکات نظامی را در عفرین سوریه انجام دادند در همین رابطه سوال اساسی این است که اهداف واقعی آمریکا از چنین اقدامی چیست؟

 • گام بعدی صدور قطعنامه است

  - کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تصمیم اخیر ترامپ در انتقال سفارت بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته چون می‌خواهد افکار عمومی را بدین وسیله به سمت خود جلب کند تا بتواند آن مشکلاتی را که در داخل از لحاظ شخصی و سیاسی برای او به وجود آمده، پوشش دهد تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا دوباره رأی بیاورد.

 • روسیه پای ناتو و آمریکا را باز کرد

  - مسکو با بهره‌گیری از سیاست سلبی به جای سیاست ایجابی، فضا را برای مانور ناتو و آمریکا در محیط اطراف خود مهیا کرد و همین موضوع در مورد اوکراین هم صادق است.

 • آب در آسیاب اسراییل

  - اقدام ترامپ در معرفی بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت رژیم اسراییل با هدف انحراف افکارعمومی آمریکا از ناکامی‌ها و ماجراجویی‌های وی در عرصه داخلی و خارجی و نزدیک‌تر شدن تحقیقات در مورد اطلاع کامل او درباره دخالت روسیه در انتخابات به نفع وی و هدایت غیرمستقیم این عملیات توسط شخص ترامپ صورت می‌گیرد و برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و قواعد مسلم حقوق بین‌الملل است و می‌تواند تبعات زیر را درپی داشته باشد:

x