سه شنبه 24 مهر 1397

سلطانی، پدرام

تاریخ تولد : ١٤/٧/١٣٤٨ ، تحصیلات : دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه تهران (1374)،MBA از دانشگاه منچستر انگلستان (1385) مسئولیتها: از 3/1390 تاکنون، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، از 4/1375 تاکنون، رئیس هیئت مدیره شرکتهای پرسال (ایران - چین - پاکستان - کنیا – تانزانیا)، از 12/1385 تاکنون، عضو هیأت نمایندگان اتاقهای بازرگانی، صنایع و معادن تهران و ایران)، از 10/1388 تا 3/1390، رئیس کمیسیون WTO و سازمانهای بین المللی اتاق ایران، از 10/1388 تاکنون، عضو شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی
 • زیان‌های اقتصادی و امنیتی روش‌های غلط در تجارت خارجی

  - ایران در زمره منزوی ترین اقتصادهای دنیاست، بزرگترین اقتصادی که هنوز به عضویت سازمان جهانی تجارت درنیامده است، در هیچ موافقتنامه تجارت آزاد یا ترجیحی چندجانبه ای که اجرایی شده باشد عضو نیست و تعداد موافقتنامه های معتبر دو جانبه تجارت آزاد و ترجیحی اش با سایر کشورها به تعداد انگشتان یک دست نیستند.

 • ایران در نشست 169 اوپک بازنده نبود

  - برای تحلیل دقیق آنچه در نشست 169 اوپک اتفاق افتاد نگاهی به تاریخچه حضور ایران در بازار جهانی نفت ضروری است.

 • لازمه‌های بازگشت سرمایه

  - همزمان با دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بازگشت سرمایه‌های آنها به ایران باید به یکسری لازمه‌ها در بخش‌های مختلف این موضوع توجه کرد.

 • شورای گفت و گو به گفت و گوی دولت و بخش خصوصی سرعت می بخشد

  - اگر به فلسفه ایجادی اتاق های بازرگانی در جهان نگاه عمیق تری بیاندازیم، در می یابیم که بخش خصوصی به دنبال به وجود آوردن نهادی بود که از طریق آن بتواند با دولت متبوع خود ارتباط سازمان یافته تری برقرار نماید و از این طریق نظرات، نگرانی ها و پیشنهادهای خود را با نهاد دولت در میان بگذارد. به تعبیر دیگر بخش خصوصی به دنبال برقراری مجرای گفت و گو با دولت بود و برای تحقق این خواسته، نهاد اتاق را بنیان گذاشت. پس گفت و گوی بین دولت و بخش خصوصی فلسفه ایجادی اتاق های بازرگانی در جهان است.

 • داووس و دستاوردهای ایران

  - هر تریبون بین المللــی، جایگاه و فرصتی است که دولتمردان کشورهای مختلف مواضع و سیاســت های خود را بدون واســطه معرفــی و تبیین و ارتباطات نزدیکتری با جامعه جهانی برقرار کننــد. در مقابل، جامعه جهانی هم این فرصــت را پیــدا می کند که براساس گفته ها و اطلاعات بلاواسطه ای که رد و بدل می شود قضاوت دقیقتری درباره رفتار دولتمردان کشورها و برنامه آنها داشــته باشــند. اجلاس داووس یکی از مهم ترین همایش های ســالانه برای بســیاری از دولت ها و بنگاه های اقتصادی جهان به شــمار می رود.

 • در جمع انجمن فارغ التحصیلان صنعت نفت در محل باشگاه نفت تهران

  - مادامیکه نتوانیم در حوزه هایی که دارای مزیت هستیم،زیرساخت های لازم را به وجود بیاوریم، حوزه های اقتصادی که پهلو به پهلوی نفت بزنند و نفت را سوق بدهند به یکی از حلقه های اقتصاد کشور، توسعه پیدا نخواهیم کرد.

 • سفر به سرزمینهای کوچک (2) / سان مارینو

  - شاید افراد زیادی با اطلاعات متوسط از کشورهای جهان، نام کشور واتیکان را به عنوان یک کشور کوچک مستقل در درون شهر رم ایتالیا شنیده باشند، اما خیلی ها ندانند که یک کشور مستقل کوچک دیگر هم در درون کشور ایتالیا وجود دارد که "سان مارینو" نام دارد. من هم جزو آندسته از کسانی بودم که این موضوع را نمی دانستم. اما چون قصد سفر به ایتالیا را داشتیم ومعمولاٌ قبل از هر سفر اطلاعات لازم را از کشور مقصد مطالعه می کنم و سپس بر اساس آن مسیر سفر را تعیین می کنیم، گشتی در اینترنت زدم و متوجه این کشور کوچک در درون کشور ایتالیا شدم و بازدید از آنجا را در برنامه سفر گنجاندم.

 • عقبگرد اقتصادی در سال‌های گذشته

  - اعلام سقوط هفت‌پله‌ای وضعیت «کسب‌وکار» در ایران توسط «بانک جهانی» برای بسیاری از فعالان بخش خصوصی باعث شگفتی بود ولی برای آنانی که در سال‌های اخیر در بازار تولید و تجارت فعال بودند، زیاد هم دور از ذهن نبود.

 • دغدغه های جهانی، رویکردهای ملی

  - روز جهانی غذا را به همه دست اندرکاران این صنعت شادباش می گویم.

 • هزینه 10 تا 15 میلیارد دلاری مبادلات

  - سوئیفت عملا زبان مشترک ارتباط بین بانک‌های سراسر جهان است که اگر راه این زبان مشترک بسته شود فعالیت‌ها در نظام مالی بین‌المللی با مشکلات و دشواری‌های بسیار مواجه می‌شود. امری که سبب می‌شود ما برای نقل و انتقالات و مبادلات تجاری خود به روش‌های قدیمی بازگردیم که آن روش‌ها هم در اکثر کشورهای دنیا منسوخ شده است و هم اقدام از آن کانال‌ها هزینه‌های مبادلات تجاری را افزایش می‌دهد.