سه شنبه 24 مهر 1397

طالبي، حسين

متولد1346، تحصیلات كارشناس ارشد روابط بين الملل، سمت و یا پست كارشناس سياسي اروپا، آثار و یا تألیفات: سياست خارجي معادله چند مجهولي (بولتن رويدادها وتحليلها ) همگرايي و جنبه هاي مختلف آن ( روزنامه ايران ) سياست خارجي آلمان در خاورميانه روزنامه اعتماد اتحادیه اروپا و خاورمیانه: در تلاطم قدرت نرم و قدرت سخت فصلنامه مطالعات خاورميانه تركيه و آسياي ميانه (در دست انتشار بصورت كتاب) سياست خاورمیانه اي تركيه: از انديشه هاي واقع گرايانه آتاتورك تا سياستهاي نو واقع گرايانه حزب عدالت و توسعه در دست انت
 • حمله سعودی به یمن: اشتباه استراتژیک

  - حمله ناگهانی عربستان سعودی به یمن، نخستین اقدام پادشاه جدید سعودی برای تثبیت قدرت خود و تلاش برای ایجاد ائتلافی میان کشورهای منطقه با تاکید بر رهبری این کشور در تامین امنیت منطقه بود.

 • ائتلاف ضد داعش: داعش علیه داعش

  - به نظر می رسد این ائتلاف بیشتر در راستای اعاده حیثیت آمریکا و همپیمانان منطقه ای این کشور و مبرا نمودن آنان از جنایات داعش شکل گرفت. به عبارتی ائتلاف حاضر ائتلاف داعش گونه ای علیه داعش است.

 • خاطره‌ای از جبهه

  - برای شهدایی که در کنار من جان باختند، برای دوستان شهیدم قرایی، شفیعی و شهیدان کثیری که در میان ما نیستند و ما مدیون آنهاییم ... و به مناسبت هفتۀ دفاع مقدس.

 • داعش و آمریکا

  - اگر در ابتدا داعش از اتباع چند کشور در دوران آغازین جنگ در سوریه شکل گرفته بود، اکنون اتباع بیش از 30 کشور جهان از جمله دول غربی و حتی چین در این گروه حضور دارند که این مساله خود بیانگر عمق فاجعه ای است که جهان با آن روبروست.

 • نگاهی به روشهای حل منازعات بین‌المللی

  - روانشناسان توافق نظر دارند که باید با منازعات به منظور جلوگیری از بن بست و اتهامات متقابل و به منظور اعاده ثبات، امنیت و همچنین حفظ ارتباطات، تعامل مناسبی را برقرار کرد. اما سوال اینجاست که چگونه؟

 • چند واقعیت دربارۀ حماس و جنگ غزه

  - نیت اصلی رژیم صهیونیستی، محو حماس و فرماندهان آن و انضمام غزه به سرزمینهای اشغالی بود اما این هدف نیز با پایداری مردم غزه به تحقق نپیوست.

 • قطعنامه علیه حامیان داعش؛ زنگ خطری که دیر نواخته شد

  - شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۴ مرداد ماه به اتفاق آراء قطعنامه ای را علیه گروه دولت اسلامی «داعش» و جبهه النصره تصویب کرد.

 • انتخاباتی که شگفتی‌ساز شد

  - نتایج انتخابات پارلمان اروپا موجب شگفتی بسیاری از ناظران سیاسی شد.

 • بحران مشارکت در انتخابات پارلمان اروپا

  - اگر میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمان اروپا کاهش یابد، شاید پارلمان نتواند نقش مهمی را در روندهای سیاسی ایفا کند.

 • نتیجۀ تحریم‌ها افزایش سانتریفیوژها بود

  - در حالیکه چانه زنی غرب در دوران گذشته بر سر فعالیت 900 سانتریفوز فعال در ایران بود، سانتریفیوژهای فعال در ایران امروز به 18 هزار دستگاه افزایش یافته است.