چهارشنبه 2 آبان 1397

واعظ‌زاده، حسام‌الدین

آقای دکتر حسام الدین واعظ زاده، متولد : 1343 ، تحصیلات : دکترای روابط بین الملل از انگلستان استادیار روابط بین الملل دانشگاه تهران
 • اهرم قدرت و تحریم‌های اروپایی

  - در غیاب لابی‌های بومی، قوی و تاثیرگذار ایرانی، در قبال تحریم‌های قریب‌الوقوع اتحادیه اروپا چه اندیشه‌ای شده است و منافع آحاد این کشور تا چه انداره تامین می‌شود؟

 • بهمن، انقلاب، پویایی اندیشه

  - در این کلام مختصر، فرصت بحث تاریخی در مورد انقلاب ها نیست، اما اندیشه در باب ظهور و افول حکومت ها و آگاهی از تحولات سرنوشت ساز تاریخی برای امروز ما بسیار اهمیت دارد.

 • علوم انسانی باید به میدان بیاید

  - بخش دوم موضوع "نهادهای انتخابی و انتصابی"، اینک به نهاد انتخابی "رییس دولت" می پردازد. مقدمه این بحث روز شنبه 23 دیماه ارائه شد. برای شناخت مسئله علوم انسانی و یافتن جایگاه آن در حل مسائل کشور باید ابتدا اجماعی میان کارگزاران انتخابی و انتصابی صورت گیرد.

 • نهادهای انتخابی و انتصابی

  - در هر نظام سیاسی که سازوکار نظارت، پاسخگویی شفاف و سیستماتیک در مورد نهادهای انتخابی و انتصابی به مردم ضعیف باشد و مسئولین آن به سبب عدم پاسخگویی، شب را با خیال آسوده بخوابند، آن کشور در روند پیشرفت و تعالی خود با مشکل مواجه می شود.

 • غیبت احزاب سیاسی و فردگرایی افراطی

  - امروز، در غیاب نقش آوری موثر احزاب، فردگرایی و روش های ریش سفیدی برای ایجاد اجماع سیاسی میان جریان ها نه در انتخابات و نه در همگرایی ملی جواب می دهد. باید گفت سازوکار موجود برای شناخت مسئله و حل مسئله در کشور تضعیف شده است.

 • روسیه و مسئله روابط استراتژیک

  - فروش سلاح های پیشرفته S400 از سوی روسیه به عربستان کشوری که با سلاح های آمریکایی و اروپایی هر روز تجهیز می شود چه تاثیری جز ایجاد عدم توازن قدرت نظامی به نفع رقبای منطقه ای ایران می تواند داشته باشد. در روابط روسیه و ایران اگر خط قرمزهای ایران رعایت نشود مسکو نمی تواند بدون همراهی ایران در آسیای مرکزی، قفقاز و خاورمیانه ورود و حضوری آسوده داشته باشد.

 • چرا ما نظریهٔ روابط بین‌الملل نداریم؟

  - علی‌رغم منافع ایران در منطقه و جهان و مشکلات پیچیده در روابط با قدرت‌ها، نیازی به نظریه و نظریه‌پردازی دیده نمی‌شود، به نظر می‌رسد همه ابعاد وضعیت حاضر ایران در منطقه و جهان و آینده از دید برخی مشخص و مبرهن است. اما علل و عوامل این وضعیت و خاموشی علم چیست؟ چرا ما نظریهٔ روابط بین‌الملل نداریم؟

 • دانشگاه در بحران

  - خانواده ها با صرف هزینه های گزاف و کمرشکن مدارس غیر انتفاعی و هزینه های جانبی شرکت در کنکور، فرزندان دلبند خود را به دانشگاه رسانده اند. اما دانشگاه متاسفانه قادر نیست انتطارات مشروع و به حق آنان را عملی کند. ارتباط دوسویه و محکمی بین دانشگاه ها با بازار کار و جامعه وجود ندارد. لذا دانشگاه ها با کسری بودجه و فقر جدی منابع پژوهشی مواجه می باشند.

 • اهمیت نامهٔ وزیر امور خارجه

  - با تلاقی نظریه و عمل در عرصه‌های کاربردی روابط بین‌الملل نتیجه آن می‌شود که واکنش به موقع و موثر وزیر امور خارجه در نامه‌ای به آمانو، در صدد بی‌اثر کردن یک کنش بین‌المللی علیه منافع ملی ایران است و در این اقدام به نظر می‌رسد تا حد موثری موفق شده است.

 • ایران و سازمان تجارت جهانی

  - عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، تولید ملی و صادارت را در تعامل با تولیدکنندگان و تجارت جهانی تقویت می کند و محصولات صنعتی ما را در کلاس جهانی قرار می دهد.