پنج شنبه 26 مهر 1397

ولی‌مراد، توران

سال تولد: 1335/ تحصيلات: كارشناس جامعه‌ شناسي/ سوابق: مدیریت در صدا و سیما، تهیه‌کنندگی و اجرا و تحقیق برنامه در صدا و سیما، داوری فیلم در جشنواره های مختلف، عضو شورای مرکزی و مسول کمیته تحقیقات و مطالعات جامعه زینب، عضو و دبیر ائتلاف اسلامی زنان، مسول سایت شبکه ایران زنان، قرآن پژوهی و ارائه تحقیقات در این زمینه، مشاوره در ارتباط با امور زنان به واحدهای مختلف، فعال امور زنان / تالیفات: انتشار داستان‌های کوتاه و نیمه بلند، مجموعه داستان‌های کوتاه، ترجمه در زمینه ادبیات، ارائه مقالات و تحقيقات اج
 • بگویید "صیغه دائم"، نگویید "ازدواج سفید"

  - ازدواج عقد دائم است و رابطه ای که عقد دائم تعریف نمی شود در عرف و شرع و قانون همان صیغه است. اگر برای این رابطه مدت محدودی هم تعیین نشده باشد می شود صیغه دائم، همان که به صیغه 99 ساله معروف است. پس نگویید ازدواج سفید چرا که ازدواج عقد دائم است، بلکه بگویید صیغه دائم.

 • نامه سرگشاده شورای همکاری های زنان به رئیس جمهور

  - شورای همکاری های زنان در تاریخ ۲۸ آبان نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس جمهور دکتر حسن روحانی منتشر کرد. این نامه در ارتباط با تفاهم نامه همکاری فی مابین صندوق جمعیت سازمان ملل و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.

 • جشن یکسالگی قانونی شدن ازدواج سرپرست با فرزندخوانده

  - نزدیک به دو ماه دیگر قانونی که اجازه ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را صادر کرد یکساله می شود. سوال از شورای فرهنگی اجتماعی زنان، فراکسیون زنان مجلس و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که موظف به رفع مشکلات زنان و پیش گیری از آسیب ها به آنان هستند این است که چرا هنوز این بند از این لایحه حذف نشده است. فعالین مدنی و رسانه ها که با جدیت پی گیر مطالبات مردمی بودند وقتی پشت سر مقام های مسول خود را گرفتار سکوت و سکون کنند متهم به تن دادن به دولت سالاری به عوض مردمسالاری و دولتی شدن می شوند.

 • مشکلات زنان همچنان بر زمین و وعده ها همچنان بر هوا

  - "امور زنان" یعنی پرداختن به مسائل و مشکلات زنان با هدف رفع این مشکلات که رفع تبعیض از زنان سرلوحه این مطالبات است. عملکرد انحصارطلبانه مردانه در عدم توفیق زنان به حضور پررنگ در مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز این را می رساند که مهمترین موضوع زنان "مدیریت مخصوص" است که بر مراکز تصمیم گیر اثرگذار باشد. "مدیریت امور زنان" برای دستیابی به راهکارهایی که مشکلات زنان را رفع می کند مهمترین موضوع زنان در سال پیش روست.

 • شرکت ائتلاف اسلامی زنان در بخش سازمان های مردم نهاد کمسیون مقام زن در نیویورک

  - زنان در مراکز رسمی تصمیم گیری و تصمیم سازی حضوری بسیار کمرنگ دارند. این حضور کمرنگ وقتی اضافه می شود به مسائل پشت صحنه از قبیل این که از طرفی همینان توسط مردان گزیده می شوند و از طرف دیگر جریان های سیاسی که سهم این جایگاه را داده اند سهم خود را از آنان می خواهند این تضعیف تشدید می شود. این موضوعات دست به دست هم داده تا تلاش در جهت رفع تبعیض ها از زنان، پی گیری مطالبات زنان و رفع مشکلات آنان به نتیجه مطلوب نرسد. ائتلاف اسلامی زنان نه به عنوان یک جمع بلکه به عنوان یک روش در قالب حرکت مدنی و صنفی با هدف هم افزایی نیروهای زنان و نظارت بر عملکرد مراکز رسمی دولتی در ارتباط با زنان الگویی جهت پی گیری مطالبات زنان است. این ائتلاف در بخش سازمان های مردم نهاد 58مین کمسیون مقام زن در نیویورک حضور یافت و از این تجربه سخن گفت.

 • جناب رئیس جمهور؛ کلید شما در "امور زنان" بر مدار اعتدال نمی چرخد

  - مدیر پایگاه شبکه ایران زنان به مناسبت روز جهانی زن و پایان سال نامه ای را خطاب به ریاست جمهور در ارتباط با مسائل مربوط به زنان منتشر کرد. در این نامه آمده است: "مردم از شما رفع مشکلات و عملی ساختن شعارهای انتخابی که بر مدار "اعتدال" بوده است را می خواهند.". در بخش دیگر نامه آمده است: "جناب رئیس جمهور؛ باز کردن راه برای "افراطی" ها به معنی دور شدن از خط "اعتدال" است. با هدف رفع مشکلات زنان و خانواده ها از شما می خواهیم که فرمان به حفظ خط "اعتدال" در "امور زنان" بدهید. "

 • نشست مطبوعاتی 13 اسفند جهت بررسی نقش و جایگاه زن در 32مین جشنواره فیلم فجر+ نمایش "شیار 143"

  - نقش و جایگاه زنان و خانواده در سینمای ایران چیست و این سینما جامعه را به کدام سمت و سو رهنمون می شود. زن به عنوان انسان با کرامت، کوشا، تاثیرگذار و فعال که در جامعه حضور دارد این حضور تا چه حد در سینمای ایران منعکس است؟ این نشست مطبوعاتی با حضور نمایندگانی از رسانه ها، دانشگاهیان و فعالان حوزه زنان با تحلیل محتوای فیلم های راه یافته به 32مین جشنواره فجر به دنبال پاسخگویی به این سوال است

 • نقش و جایگاه زنان در آثار ۳۲مین جشنواره فیلم فجر بررسی می شوند

  - کمیته فرهنگی ائتلاف اسلامی زنان به بررسی فیلم های ۳۲مین جشنواره فجر از منظر جایگاه زنان می پردازد. در این بررسی به دنبال نشان دادن راهی است که سینمای ایران در ارتباط با زنان و خانواده پیش پای جامعه ایران می گذارد.

 • چرا زنان حتی یک صندلی، در هیئت انتخاب فیلم فجر ندارند؟

  - زنان توانمندی در حوزه سینما اعم از تولید یا نقد و بررسی در صحنه هستند که علاوه بر داخل کشور در صحنه بین الملل هم خوش درخشیده اند. با این وصف هیئت انتخاب فیلم فجر از حضور زنان خالی است. امید این که این کم لطفی نسبت به زنان در هیئت داوری فیلم تکرار نشود.

 • شیاری (143) که می گدازد و صیقل می دهد

  - آقایان باز کنند راه را برای حضور خانم ها نه از سر لطف؛ که شیار 143 خودش راه خود را باز کرده است.