شنبه 1 اردیبهشت 1397

زمانی درمزاری، محمدرضا

محمدرضا زمانی درمزاری، متولد 1352، دانش آموخته رشته های علوم سیاسی، حقوق قضایی و حقوق بین الملل، موسس و مدیر مسئول موسسه حقوقی و بین المللی زمانی، عضو نویسندگان رسمی کشوری ( اهل قلم)، پژوهشگر، وکیل پایه یک دادگستری، نگارنده بیش از ده عنوان کتب حقوقی و تخصصی و یکصد عنوان مقالات متعدد در زمینه های حقوقی، بین المللی، حقوق بشر، حقوق شهروندی،مردم و رسانه ، محیط زیست و مسائل حقوقی- اجتماعی
 • مرگ در آسمان با پرواز آسمان

  - هواپیمای ای‌تی‌آر۷۲ متعلق به شرکت آسمان تولید ۱۹۹۳(۲۵ سال پیش) به ‌شماره پروازی ۳۷۰۴ ساعت ۸ صبح امروز پس از پرواز از فرودگاه مهر‌آباد و طی مسیر به‌ سمت یاسوج در منطقه دناکوه سمیرم از رادار خارج شد و ضمن برخورد با کوه دنا سقوط کرد و منجر به کشته شدنِ تمام سرنشینان آن، بنا به اخبار و گزارش‌های منتشره گردید! بررسی ابعاد حقوقی مسئولیت قانونی سوانح پروازی کشور در این ارتباط، از اهمیت برخوردار است.

 • گشت ارشاد و حقوق شهروندی مردم

  - رئیس پلیس تهران بزرگ با اعلام مراتب تغییر رویکرد پلیس نسبت به حقوق شهروندی مردم، از منع بازداشت بدحجاب ها، عدم تشکیل پرونده انتظامی برای آنها و برنامه آموزش برای شهروندانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند ، بنا به تدابیر فرماندهی ناجا خبر داد. محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، مشاور علمی و حقوقی سابق ناجا در آخرین یادداشت منتشره خویش به بررسی حقوقی این موضوع ، گشت ارشاد و حقوق شهروندی پرداخته است.

 • منع قانونی ضرب‌و‌شتم دست‌فروشان و مسئولیت قانونی شهرداری

  - توهین و ضرب و شتم مکرر دست‌فروشان به بهانۀ رفع سد معبر و برخورد مغایر با موازین قانونی با آنها، پدیدۀ نام‌آشنایی است که کراراً، در تهران و شهرهای مختلف کشورگزارش شده است! اخیراً، توهین و ایراد صدمه بدنی عمدی نسبت به یک دست‌فروش تبعه افغانستان در آستانۀ "روز جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری" که در فیلم‌های منتشره نیز مشهود است؛ تکرار حکایت تاسف‌بار است که در سکوت توامان قانون و مدیریت شهری، سبب بروز و ظهور این رویۀ مسئولیت زا از حیث قانونی می‌گردد. در همین ارتباط، محمدرضا زمانی‌درمزاری(فرهنگ)، مشاور حقوقی و وکیل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده(حامی) در یادداشتی نسبت به اقدام غیرقانونی ماموران مزبور و ضرب و شتم تاسف‌بار یک دست‌فروش تبعه افغانستان به شهردار تهران و مدیریت شهری تهران هشدار داده و بر ضرورت پاسخ‌گویی آن‌ها و لزوم تعقیب مسئولیت قانونی مرتکبین مزبور تأکید نموده است.

 • ابعاد حقوقی تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی

  - دومین همایش حمایت از جنگل‌های هیرکانی (باستانی/خزری) با هدف بررسی اهمیت و وضعیت درختان شمشمادهای هیرکانی و ارائه راهکارهای مناسب برای حفظ این میراث طبیعی، ابعاد حقوقی تخریب جنگل‌ها و وضعیت ثبت آن در میراث جهانی یونسکو از ساعت 14/30 – 18 روز جمعه، 10 آذر در مرکز همایش‌های حر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قائم‌شهر مازندران با حضور کارشناسان، فعالان محیط زیست، سازمان‌های مردم‌نهاد و سمن‌ها، مسئولان محلی و میهمانان خارجی شرکت‌کننده در آن برگزار گردید و از حاشیه‌ها و بازخوردهای متعددی نیز همراه بوده است. گزارش برگزاری این همایش مزبور در پی خواهد آمد.

 • قتل شبه‌عمد شهروندان زلزله‌زده و لزوم اعلام جرم دادستان

  - وقوع زلزله و سوانح طبیعی و خسارات ناشی آن ، پدیده ای جهانی و بین‌المللی بوده و موضوعی نیست که خاص کشور ایران باشد. نظر به ابعاد گسترده خسارات مادی و غیرمادی در زلزله کرمانشاه و غرب ایران، ابعاد تخریب ساختمان‌ها و اموال مردم و و مسئولیت قانونی مربوط به مدیریت بحران در آن، محمدرضا زمانی‌درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و بلاگر حقوقی خبرآنلاین در آخرین یادداشت حقوقی منتشره خویش به بررسی ابعاد حقوقی مسئولیت قانونی و مدنی در زلزله غرب کشور، قتل شبه‌عمد شهروندان زلزله‌زده در عدم رعایت مقررات ملی ساختمان و لزوم اعلام جرم دادستان و تعقیب عوامل ناشی از آن پرداخته است.

 • قربانی دانش‌آموزان هرمزگانی در عید قربان!

  - قربانی، مصدوم و قطع نخاع شدنِ ده‌ها دانش‌آموز دختر هرمزگانی در دهم شهریور، در سحرگاه عید قربان در جاده‌های ناامن ایرانی، قربانگاه همیشگی مسافران و رهگذران جاده‌ای! موجب تاسف و تاثر خانواده‌های آنها و مردم گردید!

 • فوت یا قتل مشکوک یک وکیل دادگستری!

  - وکیل‌هراسی، وکیل‌گریزی، وکیل‌ستیزی و تلاش‌های مستمر در جهت ارائه تصویری نادرست و ناشایست از وکلای دادگستری و ایجاد هجمه‌های مغایر با واقع علیه آن‌ها و نیز افزایشِ روزافزون خشونت علیه دادفران دادگستری در ایران طی سال‌های اخیر، متاسفانه روند فزاینده‌ای به خود گرفته است و حتی، حکایت از سوءقصد نسبت به حیات آن‌ها و فوت یا قتل مشکوک برخی از آنان دارد!

 • سرنوشت‌حرفه‌ای کارآموزان وکالت در هاله‌ای از ابهام!

  - کارآموزان وکالت در ایران، برخلاف تصور عامه مردم و دانشجویان حقوق، از وضعیت مناسب حرفه ای و شغلی برخوردار نبوده و سرنوشت صنفی آنها در هاله ای از ابهام قراردارد....! نبود امنیت حرفه ای مناسب، عدم مهارتهای لازم در دفاع و وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری، فقدان امکانات و تجربیات ضروری برای فعالیت های صنفی، عدم حمایت حرفه ای کافی از آنها و فقدان اعتبار حرفه ای اولیه و درآمد مناسب ،کارآموزان وکالت را دچار بلاتکلیفی و سردرگمی روزافزونی کرده است....!

 • از شعارهای انتخاباتی تا آزادی سیاسی و حقوق اساسی شهروندان

  - سومین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری دوره دوازدهم به مانند مناظره های قبلی آن با حاشیه و بازخوردهای متعددی همراه بوده است. طرح اظهارات مغایر با شئونات اخلاقی و وعده های غیر واقع از سوی برخی از آنها، موجب حیرت و تاثر مردم و شهروندان گردید!. بررسی ابعاد حقوقی این موضوع و عدم توجه جدی بیشتر کاندیداها نسبت به وضعیت آزادی های سیاسی و حقوق شهروندی مردم در یادداشت حاضر از سوی محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 • درخواست انتشار فهرست رفتگران دریافت‌کنندۀ املاک نجومی!

  - داستان پُرحاشبه املاک نجومی تهران در مناظره سوم و دیروز ریاست جمهوری دوره دوازدهم به " کارگران و رفتگران شهرداری" ختم گردید و قالیباف، شهردار تهران، مدعی واگذاری املاک مزبور به آنها شد.! این ادعا، واکنش های متعددی را در بین مردم و رسانه ها به همراه داشت. در همین ارتباط، یادداشت محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و فعال حقوق شهروندی و بشر را در ارتباط با این موضوع و نامه دست نویس یکی از رفتگران شهرداری تهران بعنوان یکی از اعضای جامعۀ رفتگران شهرداری تهران یا همان دریافت کنندگان املاک نجومی مورد ادعای شهردار تهران را در تشریح وضعیت حقوق و بیمه و معیشت آنها را پی خواهیم گرفت.

x