یکشنبه 29 مهر 1397

زمانی درمزاری، محمدرضا

محمدرضا زمانی درمزاری، متولد 1352، دانش آموخته رشته های علوم سیاسی، حقوق قضایی و حقوق بین الملل، موسس و مدیر مسئول موسسه حقوقی و بین المللی زمانی، عضو نویسندگان رسمی کشوری ( اهل قلم)، پژوهشگر، وکیل پایه یک دادگستری، نگارنده بیش از ده عنوان کتب حقوقی و تخصصی و یکصد عنوان مقالات متعدد در زمینه های حقوقی، بین المللی، حقوق بشر، حقوق شهروندی،مردم و رسانه ، محیط زیست و مسائل حقوقی- اجتماعی
 • مبنای‌ حقوقی‌ و اخلاقی‌ دست‌بند و پابند زدن به وکلا چیست؟

  - این یادداشت در پی اظهارات اخیر ریاست محترم قوه قضائیه با عبارت: "...در دستگاه قضایی، توهین به ساحت هیچ یک از مراجعین را نمی پذیریم.... و قضات باید به این جهات انسانی توجه کنند..."، به تبیین وضعیت بازداشت و دست‌پند و پابند زدن به ۲ نفر از وکلای دادگستری و فعالان مدنی و حقوق بشری (قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی) و طرح سئوالات متعدد از ریاست محترم آن قوه در این باره پرداخته است.

 • نقد و نگاهی به مناظره‌ٔ «طرح‌ سامان‌دهی وکالت» در صداوسیما

  - مناظره "طرح سامان‌دهی وکالت" با حضور چهار حقوقدان در صبح روز جمعه در شبکه ۱ صداوسیما برگزار گردید و با حاشیه‌های متعددی نیز در جامعه صنفی وکالت، رسانه‌ها، شبکه‌های مجازی و مردم نیز همراه بوده است.

 • قربانی‌خاموش؛ کودک‌آزاری و تعرض‌جنسی به کودکان!

  - با وجود نام‌گذاری ۴ ژوئن(۱۴ خرداد) به‌عنوان روز بین‌المللی کودکان بی‌گناه قربانی تجاوز و تعرض، خشونت نسبت به کودکان و آزار جنسی دانش‌آموزان، یک واقعیت تاسف‌بار، مشهود و فزاینده در جامعه ایرانی و جهانی است! آزار جنسی کودکان و دانش‌آموزان، پدیدۀ شایع و روزافزونی است که ضمن سلب امنیت روحی، روانی، عاطفی و جسمی از آن‌ها و متاثر کردن شدید خانواده‌های آنان، سبب جریحه‌دار شدن افکارعمومی و شهروندان نیز شده و انتشار روزمره و ادواری اخبار گسترده و مکرر آن‌ها در رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های متعدد اجتماعی، این تاسف و تاثر همگان و خانواده‌های آن کودکان و دانش‌آموزان را تشدید خواهد کرد!

 • پرسش یک حقوقدان از پلیس راهور و شهرداری تهران

  - ضلع شمالی و جنوبی زیر پل بزرگراه کردستان در تقاطع ملاصدرا چند سالی است که تبدیل به سه پارکینگ عمومی شده است که با حضور چند جوان، مبادرت به ورود و خروج خودروهای مردم و شهروندان و دریافت هزینه بالایی از آنها بعنوان هزینه پارک خودرودها به صورت ساعتی و روزانه می گردد...! نه تابلویی، نه نشانی، نه هویتی در انتساب وتعلق آن پارکینگ ها به سازمان یا نهاد شهری و دولتی یا غیر دولتی مشهود نیست و مشخص نمی باشد، مبنای قانونی فعالیت آن جوانان و تبدیل فضای زیرینِ پل مزبور بعنوان پارکینگ های عمومی و شهری و تحصیل مستمر هزینه پارک خودرو چیست؟!

 • مرگ در آسمان با پرواز آسمان

  - هواپیمای ای‌تی‌آر۷۲ متعلق به شرکت آسمان تولید ۱۹۹۳(۲۵ سال پیش) به ‌شماره پروازی ۳۷۰۴ ساعت ۸ صبح امروز پس از پرواز از فرودگاه مهر‌آباد و طی مسیر به‌ سمت یاسوج در منطقه دناکوه سمیرم از رادار خارج شد و ضمن برخورد با کوه دنا سقوط کرد و منجر به کشته شدنِ تمام سرنشینان آن، بنا به اخبار و گزارش‌های منتشره گردید! بررسی ابعاد حقوقی مسئولیت قانونی سوانح پروازی کشور در این ارتباط، از اهمیت برخوردار است.

 • گشت ارشاد و حقوق شهروندی مردم

  - رئیس پلیس تهران بزرگ با اعلام مراتب تغییر رویکرد پلیس نسبت به حقوق شهروندی مردم، از منع بازداشت بدحجاب ها، عدم تشکیل پرونده انتظامی برای آنها و برنامه آموزش برای شهروندانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند ، بنا به تدابیر فرماندهی ناجا خبر داد. محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، مشاور علمی و حقوقی سابق ناجا در آخرین یادداشت منتشره خویش به بررسی حقوقی این موضوع ، گشت ارشاد و حقوق شهروندی پرداخته است.

 • منع قانونی ضرب‌و‌شتم دست‌فروشان و مسئولیت قانونی شهرداری

  - توهین و ضرب و شتم مکرر دست‌فروشان به بهانۀ رفع سد معبر و برخورد مغایر با موازین قانونی با آنها، پدیدۀ نام‌آشنایی است که کراراً، در تهران و شهرهای مختلف کشورگزارش شده است! اخیراً، توهین و ایراد صدمه بدنی عمدی نسبت به یک دست‌فروش تبعه افغانستان در آستانۀ "روز جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری" که در فیلم‌های منتشره نیز مشهود است؛ تکرار حکایت تاسف‌بار است که در سکوت توامان قانون و مدیریت شهری، سبب بروز و ظهور این رویۀ مسئولیت زا از حیث قانونی می‌گردد. در همین ارتباط، محمدرضا زمانی‌درمزاری(فرهنگ)، مشاور حقوقی و وکیل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده(حامی) در یادداشتی نسبت به اقدام غیرقانونی ماموران مزبور و ضرب و شتم تاسف‌بار یک دست‌فروش تبعه افغانستان به شهردار تهران و مدیریت شهری تهران هشدار داده و بر ضرورت پاسخ‌گویی آن‌ها و لزوم تعقیب مسئولیت قانونی مرتکبین مزبور تأکید نموده است.

 • ابعاد حقوقی تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی

  - دومین همایش حمایت از جنگل‌های هیرکانی (باستانی/خزری) با هدف بررسی اهمیت و وضعیت درختان شمشمادهای هیرکانی و ارائه راهکارهای مناسب برای حفظ این میراث طبیعی، ابعاد حقوقی تخریب جنگل‌ها و وضعیت ثبت آن در میراث جهانی یونسکو از ساعت 14/30 – 18 روز جمعه، 10 آذر در مرکز همایش‌های حر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قائم‌شهر مازندران با حضور کارشناسان، فعالان محیط زیست، سازمان‌های مردم‌نهاد و سمن‌ها، مسئولان محلی و میهمانان خارجی شرکت‌کننده در آن برگزار گردید و از حاشیه‌ها و بازخوردهای متعددی نیز همراه بوده است. گزارش برگزاری این همایش مزبور در پی خواهد آمد.

 • قتل شبه‌عمد شهروندان زلزله‌زده و لزوم اعلام جرم دادستان

  - وقوع زلزله و سوانح طبیعی و خسارات ناشی آن ، پدیده ای جهانی و بین‌المللی بوده و موضوعی نیست که خاص کشور ایران باشد. نظر به ابعاد گسترده خسارات مادی و غیرمادی در زلزله کرمانشاه و غرب ایران، ابعاد تخریب ساختمان‌ها و اموال مردم و و مسئولیت قانونی مربوط به مدیریت بحران در آن، محمدرضا زمانی‌درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و بلاگر حقوقی خبرآنلاین در آخرین یادداشت حقوقی منتشره خویش به بررسی ابعاد حقوقی مسئولیت قانونی و مدنی در زلزله غرب کشور، قتل شبه‌عمد شهروندان زلزله‌زده در عدم رعایت مقررات ملی ساختمان و لزوم اعلام جرم دادستان و تعقیب عوامل ناشی از آن پرداخته است.

 • قربانی دانش‌آموزان هرمزگانی در عید قربان!

  - قربانی، مصدوم و قطع نخاع شدنِ ده‌ها دانش‌آموز دختر هرمزگانی در دهم شهریور، در سحرگاه عید قربان در جاده‌های ناامن ایرانی، قربانگاه همیشگی مسافران و رهگذران جاده‌ای! موجب تاسف و تاثر خانواده‌های آنها و مردم گردید!

آرشیو ماهانه