شنبه 4 آذر 1396
شنبه 17 تیر 1391 - 17:28:00 چاپ

نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم؛ جهانگیری،کمال خرازی، بیطرف یا...؟

سیاست > انتخابات - هفته نامه مثلث در گزارشی به تحلیل تحرکات انتخاباتی طیف اصلاح​طلب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخته و نوشت:

*  از طیف کرمانی‌ها و اصفهانی‌های کارگزاران تا مجمع روحانیون و بنیاد باران که اکثریت اصلاح‌طلبان را تشکیل می‌دهند حالا همه فعالیت‌شان را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شدت بخشیده‌اند. امروز و از میان آنان چهره‌های متعددی هستند که به میل خود یا به اصرار دیگران احتمال حضورشان در این انتخابات قابل تصور است. از محمد علی نجفی و حبیب‌الله بیطرف تا اسحاق جهانگیری و کمال خرازی و البته چهره‌هایی همچون محمد‌رضا عارف در میان گمانه‌های تحلیلگران مسائل سیاسی قرار گرفته‌اند.
*شاید تشکیلاتی‌ترین تحرکات متعلق باشد به طیف راست اصلاح‌طلبان که حزب شاخصش کارگزاران سازندگی است. تاسیس کارگزاران از سوی مدیرانی صورت گرفت که اغلب از سه استان کشور برخاسته‌ بودند؛ کرمان اصفهان و یزد.  بعد از هاشمی رفسنجانی که اصلیتی کرمانی دارد، حسین مرعشی، فائزه هاشمی، محمد هاشمی، علی هاشمی، محسن هاشمی رفسنجانی و اسحاق جهانگیری نیز خاستگاهی کرمانی دارند. رضا امر‌اللهی و فاطمه رمضان‌زاده نیز از منطقه مجاور کرمان یعنی یزد وارد حزب شدند. بعد از طیف مدیران کرمانی و یزدی، دومین حلقه پرنفوذ حزب را اصفهانی‌ها تشکیل می‌دهند که در این جمع یک نفر از همه سرشناس‌تر است؛ غلامحسین کرباسچی. براساس اخبار و تحرکات سیاسی می‌توان به این تحلیل رسید که طیف اصفهانی‌های کارگزاران که همواره در دوره‌های مختلف بازوی رسانه‌ای قوی‌تر داشته است امروز به محمد‌علی نفجی می‌اندیشد.
* خواسته طیف اصفهانی‌ها اما تفاوت‌هایی دارد با آنچه که افراد تمایل به محمد هاشمی یعنی طیف کرمانی‌ها می‌اندیشند. اعضای طیف کرمانی‌های کارگزاران باورشان چنین است که فردی مانند اسحاق جهانگیری که حالا از او به عنوان یکی از جدی ترین گزینه‌های اصطلاح‌طلب یاد می‌شود ارجحیت دارد به محمد‌علی نجفی. شاید باورشان ریشه در این دارد که او را مهره‌ای سفید‌تر از نجفی می‌دانند، هم به هاشمی رفسنجانی نزدیک است، هم از مدیران دولت سید‌محمد خاتمی بوده و هم گزینه‌ای است که می‌توان تعلقاتی یافت میان او بنیاد باران.
 * جدی‌ترین تحرکات در طیف چپ جریان اصلاحات  متعلق است به مجمع روحانیون و بنیاد‌باران، فصل مشترکشان هم سید‌محمد خاتمی است. در رأس بودن رئیس دولت اصلاحات در این دو تشکیلات، اما موجب نشده که گرایش و عقیده‌های یکسان در این بین حکم شده و البته حاصل‌اش یک نامزد مشترک باشد.
* حبیب‌الله بیطرف گزینه مورد حمایت مجمع روحانیون مبارز است. بیطرف از سال 1365 تا سال 1368 استاندار یزد وزیر نیرو در دولت‌های اول و دوم اصلاحات بود. او از رهبران دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) بود که در کارنامه سیاسی‌اش می‌توان حضور در حلقه اصلی تسخیر‌کنندگان سفارت آمریکا در تهران را نیز برشمرد.
*  مشاوران و حاضران در بنیاد باران  نام دو گزینه متفاوت را بر روی میز سید‌محمد خاتمی در ساختمان بنیاد باران قرار داده‌اند؛ سید‌کمال خرازی و محمد‌رضا عارف این دو از افراد اصلی دولت اصلاحات بودند، یکی به عنوان وزیر امور خارجه و آن دیگری به عنوان معاون اول.
* رقابت درون گروهی میان اصلاح‌طلبان اوج می‌گیرد تا جایی که نمی‌توان انتظار رسیدن به نامزد واحد از سوی آنان داشت. حبیب‌الله بی‌طرف گزینه مجمع روحانیون مبارز است در حالی که سید‌کمال خرازی گوی سبقت را در بنیاد‌باران از محمد‌رضا عارف ربوده‌ و شانس بیشتری دارد. در این میان خاتمی در میان دو گزینه خرازی و بیطرف باید یکی را انتخاب کند. این در حالی است که موضوع حمایت اصلاح‌‌طلبان از نامزدی علی اکبر ناطق نوری همچنان دارای طرفدارانی است. در میان کارگزاران هم رقابت میان نجفی و جهانگیری وجود دارد. به فرض اینکه در آن سو دست بالا با جهانگیری باشد، آنگاه رقابت میان اصلاح‌طلبان جدی‌تر می‌شود و سه‌گانه خرازی، بی‌طرف، جهانگیری از سویی و حمایت از ناطق نوری از سوی دیگر اصلاح‌طلبان را با چالش مواجه می‌کند و این احتمال که اصلاح‌طلبان با چند نامزد وارد انتخابات شوند را بیشتر می‌کند.

/29220

مطالب مرتبط
12 دیدگاه
 • بدون نام
  شنبه 17 تیر 1391 - 19:23:40
  پاسخ
  39 1

  بدون شک اصلاحطلبان با یک کاندیدا به انتخابات می آیند

 • بدون نام
  شنبه 17 تیر 1391 - 19:34:33
  پاسخ
  13 5

  سلام خاتمی به دنبال عارف یا مهرعلیزاده است

 • بدون نام
  شنبه 17 تیر 1391 - 20:11:31
  پاسخ
  1 14

  اینا اگه سه تا داشته باشن جناح مقابل هم سه کاندیدا داره وشانس مساوی دارن

 • خورزوخان
  شنبه 17 تیر 1391 - 20:45:07
  پاسخ
  7 5

  وزن سياسي هرسه نفرشون يکيه

 • اسفندیار
  شنبه 17 تیر 1391 - 20:51:02
  پاسخ
  15 12

  رضا خاتمی یا محسن هاشمی رفسنجانی یا عبدالله نوری رییس جمهور می شن

 • بدون نام
  یکشنبه 18 تیر 1391 - 02:52:51
  پاسخ
  19 5

  به نظر من، به احتمال قوی هیچکدام رای نمی آورند. در صورت وارد شدن جهانگیری و نجفی یا حتی ناطق نوری شکست اصلاح طلبان قطعی است. عارف و خرازی نسبت به بقیه رای بیشتری می آورند.

 • عباس عظیمی
  یکشنبه 18 تیر 1391 - 06:00:24
  پاسخ
  13 3

  کمال خرازی بهترین گزینه است چون یک دیپلمات کار کشته است و برای وضع موجود روابط خارجی نيازمند چنين چهره اي هستيم. اگر یک مجموعه قدرتمند روابط خارجی حاکم شود اقتصاد نیز بهبود مییابد . اگر دقت کنید کشورهای پویا در اقتصاد متکی به سرمایه گذاری خارجی هستن . حال اگه کمال خرازی سکان اجرا بدست بگیره یکم بهتر میشه چون هم دارای نفوذ قدرتمندی است و هم معتدل . اما من میگم خاتمی نامزد اصلاح طلبان است . دقیقه نود خواهیم دید .

 • عليرضا
  دوشنبه 19 تیر 1391 - 15:51:40
  پاسخ
  12 0

  به كرمانی و يزدی و اصفهانی بودنشون چكار داريد؟اينا همه ايرانی اند،ايرانی

 • بدون نام
  سه شنبه 20 تیر 1391 - 16:21:37
  پاسخ
  13 1

  اي كاش خود خاتمي ميومد.اما به نظر من عارف وخرازي بهترين گزينه ها هستند.

 • یک استاد دانشگاه اصلاح طلب
  سه شنبه 20 تیر 1391 - 19:22:26
  پاسخ
  12 0

  بهترین گزینه برای اصلاح طلبان سید حسن خمینی است. به دلیل این که در میان تمام اصلاح طلبان حمایت می شود و در شهرستان و روستاها هم عامه ی مردم به خاطر نام خمینی به او رای می دهند، اگر سید حسن بیاد بهتره اما اگر نشد، خود خاتمی باید بیاد. در غیر این صورت دوباره اصلاح طلبان 8 سال ناکام دیگر را در پی خواهند داشت.

 • بدون نام
  سه شنبه 20 تیر 1391 - 23:07:15
  پاسخ
  1 11

  فقط آیت الله علی اکبر ناطق نوری که می تونه بی اعتمادی در وضع موجود رو بهبود ببخشه و هم دولتی قدرتمند درست کنه از هر نظر

 • بدون نام
  پنجشنبه 22 تیر 1391 - 20:43:33
  پاسخ
  13 1

  به نظر بنده اول خود خاتمی و سپس آقای خرازی ارجحیت دارند . البته عارف هم گزینه خوبی است. این مثلث تا انتخاب نهایی (یک نفر) باید تقویت شود.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x