جمعه 3 آذر 1396
پنجشنبه 27 مهر 1396 - 17:52:41 چاپ

علت عصبانیت آمریکا از سپاه چیست؟

سیاست > رهبری - صد و چهارمین شماره از هفته نامه خط حزب الله با عناوینی چون «علت عصبانیت آمریکا»، «قدرت ایران قابل مذاکره نیست»، «اذعان وزیر خارجه آمریکا برای تغییر حکومت در ایران»، «آزادی کرکوک در ۲۰ ساعت»، «ایران باید در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی بماند» و «اختصاص ۱۰ میلیارد ریال کمک به آوارگان مسلمان و مظلوم میانمار» منتشر شد.

در بخش سخن هفته این شماره خط حزب الله مطلبی با عنوان «علت عصبانیت آمریکا از سپاه» منتشر شد که در قسمت هایی از آن آمده است: پاره‌کردن برجام توسط آمریکا، اقدام اشتباهی است، چراکه از طرفی نشان می‌دهد که پیش‌بینی مقامات عالی ایران درباره‌ی بدبینی به غرب، درست بوده است، و از طرف دیگر به جامعه‌ی جهانی این پالس منتقل خواهد شد آن کس که خلاف توافق عمل کرده، آمریکاست. بنابراین چاره‌ی کار، ماندن در برجام، و هم‌زمان برگزاری «مذاکرات مکمل» است.

در بخش دیگری از این نوشته تاکید شده است: واقعیت این است که آمریکایی‌ها برجام را پنجره‌ای برای دستیابی به اهداف استراتژیک خود، یعنی کاهش قدرت نظامی و جلوگیری از عمق راهبردی ایران در منطقه می‌دانستند، اما اتفاقات اخیر منطقه نشان داد که دقیقا خلاف آنچه که پیش‌بینی می‌کردند اتفاق افتاد. قبل از سخنان روز جمعه‌ی ترامپ علیه ایران، متن راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران منتشر شد که در بخشی از آن بر این نکته تصریح شده بود که "قدرت و نفوذ سپاه در طول زمان افزایش یافته و تسلط سپاه بر خلیج‌فارس و آب‌های عمان و دریای سرخ و کنترل تردد کشتی‌ها، هرگونه تحرکی را از نیروهای آمریکا گرفته است." در این متن، به نقش سپاه در جلوگیری از سقوط بغداد و دمشق توسط گروهک‌های وابسته به غرب اشاره شده و چنین آمده است: "ایران در منطقه نفوذ پیدا کرده بدون اینکه کمترین هزینه‌ای بپردازد." در حقیقت، آمریکایی‌ها، علت شکست سیاست‌های خود در منطقه را اقدامات سپاه پاسداران دانسته و به همین دلیل، به شدت عصبانی هستند.

همچنین در این شماره از هفته نامه «خط حزب الله» گزارشی با عنوان «قدرت ایران قابل مذاکره نیست» منتشر شده است که در آن تاکید شده است: ملّتی که از لحاظ سیاسی وابسته است، مجبور است توسری‌خوری را برای خودش بپذیرد؛ توسری‌خور خواهد شد ... دشمن ما از اقتدار ما، از حرکت ما ... بشدّت عصبانی است ... شمن هرجور که بتواند، از دور و نزدیک، وضع کشور را دقیقاً مورد مراقبت قرار داده و از افزایش اقتدار کشور بشدّت نگران است ... اینها سالهای متمادی صاحب این کشور بودند و همه چیز این کشور زیر دست اینها بوده، [امّا] انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی این را از اینها گرفته ... علاوه‌ی بر این، با وجود خصومت‌ورزی آمریکا، قدرتمند شده‌ایم ... این در دنیا خیلی چیز مهمّی است که ملّتها ببینند بدون قرار گرفتن زیر سایه‌ی قدرتها هم یک ملّت ممکن است رشد کند و حرکت کند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: دشمن، با اقتدار جمهوری اسلامی مخالف است؛ هرچه عنصر و مایه‌ی قدرت در جمهوری اسلامی است، دشمن با آن مخالف است. ما باید علی‌رغم دشمن، سعی کنیم عناصر قدرت را در داخل جمهوری اسلامی افزایش بدهیم. کی همان علم است ... یکی قدرت دفاعی است؛ همین مسئله‌ی موشک‌ها و این حرف‌هایی که سروصدا می‌کنند، باید روزبه‌روز این قدرت دفاعی افزایش پیدا کند، و البتّه می‌کند؛ به کوری چشمشان، روزبه‌روز هم افزایش پیدا خواهد کرد ... سوّم قدرت اقتصادی است ... قدرت اقتصادی هم با وابستگی به این و آن حاصل نمی‌شود ... من با سرمایه‌گذاری‌های خارجی‌ها در کشور موافقم ... منتها تکیه‌ی اقتصاد کشور نباید به ستونی باشد که ممکن است با نعره‌ی مثلاً یک ترامپی بلرزد ... آن ستون مورد اعتماد در اقتصاد کشور بایستی مربوط به درون کشور و داخل کشور باشد.

27214

x