+ A - شنبه 31 اردیبهشت 1390 - 12:23:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

استرس عامل 80 درصد بیماری های جسمی است

جامعه > سلامت - مهر نوشت:

  دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی بیماریهای سایکوسوماتیک گفت: علت مراجعه 80 تا 85 درصد افراد به مطب پزشکان بیماریهای سایکوسوماتیک (روان تنی) و استرس است که در طب امروز درمان این قبیل بیماریها فقط در یک کار تیمی متشکل از پزشک، روانپرستار، کاردرمانگر، موسیقی درمانگر، خانواده درمانگر و حتی مربی ورزش امکانپذیر است.

 علیرضا روح افزا اظهار کرد: حدود 85 درصد مراجعه کنندگان به مطب پزشکان به علت بیماریهایی است که به نوعی استرس در ایجاد، تشدید یا تاخیر در درمان آن نقش دارد.

 وی افزود: در بیماریهای سایکوسوماتیک اگر چه جسم درگیر است اما فاکتورهای روحی - روانی در ایجاد، تشدید و حتی تاخیر در درمان آن نقش دارد. به طور مثال پرفشاری خون یک عارضه جسمی است اما یک استرس یا مشکل روحی می تواند سبب تشدید آن شود که فرد برای کنترل آن ناگزیر است به تعداد داروهای مصرفی بیفزاید.

 روح افزا علت عدم موفقیت پزشکان در درمان این قبیل بیماریها را محدود شدن آنها در یک تخصص برشمرد و افزود: در حالی که برای موفقیت در درمان بیماریهای سایکوسوماتیک باید با دیدی همه جانبه به کمک یک تیم درمانی فرد را معالجه کرد.

 وی ادامه داد: مشکل امروز کشورهای جهان سوم نگاه فردی در درمان است و هنوز در این کشورها کارگروهی و درمان تیمی به درستی شناخته نشده است حال آنکه باید با دید همه جانبه مداخلات لازم را برای درمانی موفق طراحی کرد.

4545

کلید واژه ها: سلامت روان -
نظرات 1
  • ناشناس شنبه 31 اردیبهشت 1390 - 12:48:52
    6 0 پاسخ به این نظر
    خدا را شکر در کشور گل و بلبل و اسلامی ایران مردم استرس ندارند همه خوشحالند به همه خوش میگذره فقط یه کوچولو مردم از گرسنگی دارن می میرن همین آمار طلاق و دعوا پایین است وفساد وفحشا و فقر و عوام فریبی ودزدی و اعتیاد صنعتی و... وجود ندارد.
ارسال نظر:
  • 0/700
  • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved