+ A - چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 21:48:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

نرخ سود سپرده ها آزاد شد/جزئیات افزایش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی

اقتصاد > بازار مالی - مهر نوشت:

 مدیرکل بخش بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با اعلام برنامه‌های بانک مرکزی برای جذاب شدن پول ملی، از افزایش نرخ سود اوراق مشارکت به 20 درصد و افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی تا 15 درصد خبر داد.

پیمان قربانی با اعلام جزئیات دیگری از مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار علاوه بر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی به 21 درصد گفت: با توجه به تحولات اخیر بازارهای سکه و ارز و افزایش نرخها در این بازارها لازم بود که پول ملی برای مردم جذاب تر شود.

مدیرکل بخش بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی افزود: برای بازگشت پولها و سرمایه ها به کانال های رسمی مثل بانکها و اوراق مشارکت و اختصاص آن به فعالیت های مثبت اقتصادی و جلوگیری از ورود آنها به سمت دلالی و سفته بازی بانک مرکزی تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: طبق ماده 2 مجموعه سیاست های اعتباری، پولی و نظارتی بانک مرکزی امسال استثنائا تعیین نرخ سود علی الحساب سالیانه سپرده های مدت دار بانکی و اوراق گواهی سپرده اعم از عام و خاص در طول دوره سپرده گذاری در اختیار بانکها قرار گرفته است.

قربانی اضافه کرد: بنابراین قرار شد که بانکها در یک فرآیند رقابتی و با رعایت نسبت های مالی و سود آوری خود این نرخ را تعیین کنند و این اتفاق حداکثر منفعت برای سپرده گذار خواهد بود.

اوراق مشارکت

وی در مورد اوراق مشارکت گفت: نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت شرکتهای دولتی، غیردولتی و شهرداری ها متناسب با سود انتظاری حاصل از طرحهای سرمایه گذاری در مقاطع 3 ماهه قرار شد که پرداخت شود و بر اساس مکانیزم آن نرخ سود اوراق مشارکت حداکثر 20 درصد خواهد بود.

مدیرکل بخش بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با اعلام اینکه بازخرید اوراق مشارکت قبل از سررسید توسط بانک عامل امکان پذیر است، افزود: نرخ سود بازخرید تا یکسال از زمان انتظار 18 درصد است و نرخ سود این اوراق بیش از یکسال با در نظر گرفتن نیم درصد جریمه 19.5 درصد خواهد بود که نرخ جذابی است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه نرخها باید در اقتصاد در یک مسیر منطقی قرار گیرند، افزود: نرخ سود 20 درصد اوراق مشارکت نرخ جذابی است.

قربانی با اعلام اینکه نرخ سود سپرده ها آزاد شده است، افزود: در زمینه نسبت سپرده قانونی تغییری در مصوبه اخیر نداشته ایم.

نرخ سود تسهیلات

وی در مورد نرخ سود تسهیلات گفت: نرخ سود عقود غیر مشارکتی یعنی مبادله ای تا سررسید 2 سال 14 درصد و سررسید بیش از 2 سال 15 درصد است. 

به گفته مدیرکل بخش بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی برای نرخ سود عقود غیر مشارکتی ( سود مورد انتظار) دامنه ای تعیین شد که قرار شد بین 18 تا 20 درصد باشد.

قربانی تصریح کرد: البته نرخ سود قطعی اوراق مشارکتی پس از اتمام پروژه و عملکرد واقعی تعیین می شود، بنابراین اگر کسی برای عقد مشارکتی تسهیلات دریافت می کند باید نشان دهد که پروژه وی بین حداقل 18 و حداکثر 20 درصد سودآوری دارد، البته ممکن است که سود بیشتری هم داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شده است که موسسات اعتباری باید 20 درصد منابع غیر قرض الحسنه خود را به تسهیلات عقود غیر مشارکتی اختصاص دهند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن را 13 درصد و نرخ سود تسهیلات مسکن مهر در مورد قراردادهای جدید برای دوره احداث را 11 درصد و برای فروش اقساطی پس از احداث را 13 درصد اعلام کرد.

/3131

نظرات 6
 • بدون نام چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 22:30:07
  10 2 پاسخ به این نظر
  رقابتی کردن سود بانک ها بهترین کار خواهد بود هر چند که من تقریبا 50% سرمایه ام را به طلا تغییر دادم ولی خوشحالم که دولت مردان تصمیم درست گرفتند نرخ سود بایستی رقابتی شود تا هر کس توانایی دارد بماند کسی هم نمیتواند کنار رود
  • بدون نام دوشنبه 10 مهر 1391 - 15:51:13
   1 0
   چقدر دست و دل با. 20 درصد را میکنند 21 درصد. آخه وقتی تورم بالای 50 درصد است چه کسی پولش را برای 21 درصد به بانک میدهد.
 • بدون نام چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 22:58:50
  6 3 پاسخ به این نظر
  من که نفهمیدم بالاخره چقد تغیر کرده شما چطور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام چهارشنبه 5 بهمن 1390 - 23:38:52
  3 3 پاسخ به این نظر
  كي تكذيب ميشود از بيخ و بن؟
 • بدون نام پنجشنبه 6 بهمن 1390 - 01:24:58
  3 18 پاسخ به این نظر
  امریکا و اسراییل و میلیاردهای خیانت کار مشت محکمی خوردن.
 • بدون نام پنجشنبه 6 بهمن 1390 - 08:37:23
  13 2 پاسخ به این نظر
  چرا دولت به صورت ناگهاني اقدام به تصويب طرحهاي بزرگ اقتصادي ميكند؟ چرا حداقل يك هفته قبل از آن، اعلام نمي كند كه چنين تصميمي ممكن است گرفته شود تا افراد و شركتها بتوانند در برنامه خود چنين احتمالي را در نظر بگيرند. وقتي دولت مصوبه شوراي پول و اعتبار را رسما تكذيب و رد كرد، چرا به صورت ناگهاني، بدون اطلاع رساني،‌ اقدام به تصويب آن كرد؟ دولت امريكا در ساعت 21 شب پنجم بهمن ماه، قصد داشت تكليف سود بانكي را روشن كند، اين را به صورت كامل اطلاه رساني كرده بود، به گونه اي كه رسانه ها در ايران هم از آن اطلاع داشتند و منتظر نتيجه آن بودند. شركتها و افراد هم پيش بيني تاثيرات نتايج جلسه مذكور بر امور اقتصادي را كرده بودند. تصويب طرح هاي بزرگ اقتصادي بدون اطلاع رساني قبلي، خود باعث عدم ثبات بازار است.
ارسال نظر:
 • 0/700
 • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved