+ A - یکشنبه 25 فروردین 1392 - 14:39:00 چاپ
امتیاز به مطلب 1 نفر

اظهارات وزیر راه و شهر سازی درباره مسکن

اقتصاد > مسکن - ایسنا نوشت:

وزیر راه و شهرسازی بر تصویب و اجرای قوانین مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه و معاملات مکرر همانند سایر کشورها برای کنترل سوداگری تاکید کرد.
علی نیکزاد با اشاره به پیشی گرفتن تعداد واحد‌های مسکونی از تعداد خانوارها، اظهار کرد: در سال 1385 تعداد واحد‌های مسکونی 1.5 میلیون کمتر از واحد‌های مسکونی بود در حالی که بر اساس آمارها بر اساس سرشماری 1390 نیز 21 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی در کشور موجود است که 21 میلیون و 200 هزار تعداد خانوار در کشور گزارش شده است.
وی ساخت طرح مسکن مهر را اسلامی و انقلابی دانست و تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد 400 هزار واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار در ایران است اما این به معنی این نیست که هر ایرانی یک خانه دارد چرا که برخی شاید چند واحد مسکونی و برخی هم خانه‌ای نداشته باشند.
نیکزاد افزود: صدور 400 هزار پروانه ساخت توسط شهرداری در تهران و 450 هزار واحد مسکونی در حال ساخت نشان می‌دهد که به هر حال سوداگری در بازار مسکن وجود دارد و برخی از این راه سودهای کلانی می‌برند که باید راهکارهای قانونی ر این زمینه در نظر گرفته شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در دولت‌ نهم و دهم بیش از چهار میلیون واحد مسکونی در حال ساخت است که دو میلیون و 650 هزار واحد مسکونی به متقاضیان تحویل داده شده است و یک میلیون و 250 هزار واحد مسکونی امسال به اتمام و به بهره‌برداری می‌رسد.
روند کاهشی تقاضای مسکن

 

وی تصریح کرد: دولت دهم زمانی را پشت سر می‌گذراند که پرمتقاضی‌ترین زمان برای مسکن است و از این به بعد تعداد ازدواج‌ها و به تبع آن متقاضیان مسکن کاهش می‌یابد.
 

نیکزاد افزود: بسیاری از کارشناسان زمانی که در سال 84 عنوان شد سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی باید احداث و نوسازی شود به این موضوع خندیدند اما در حال حاضر آمارها حاکی از این است که دو میلیون و 120 هزار واحد مسکونی در روستاها ، کپرنشین‌ها، بازسازی و مقاوم سازی شده است.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اجرای فرمان حضرت امام و اجرای اصول 3، 31 و 43 قانون اساسی، گفت: مشکل مسکن باید حل شود چرا که بر اساس ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و تولید مسکن که به تصویب مجلس رسیده است به صراحت اعلام کرده که باید زمین‌های دولتی به صورت رایگان در اختیار ساخت‌و ساز قرار گیرد.
وی ادامه داد: بارها این مطالب عنوان شده که مسکن موتور محرکه اقتصاد است و 130 فرصت شغلی مستقیم با بخش مسکن در ارتباط است اما من به صراحت می‌گویم که مسکن موجب تحکیم بنیان خانواده می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص اینکه "مسکن مهر را سیاسی یا غیر کارشناسی تلقی می‌کنند"، توضیح داد: اجرای مسکن مهر که شامل اعطای زمین رایگان و تسهیلات قرض‌الحسنه است، اجرای ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از عرضه مسکن و اصول قانون اساسی و فرمان حضرت امام (ره) است و کاری اسلامی و انقلابی است که در هیچ دولتی به این میزان در سال، مسکن ساخته نشده است.
نیکزاد اظهار کرد: امام راحل در حساب 100 به صراحت فرموده است: "برای مستضعفان خانه بسازید و زمین‌های بنیاد در اختیار ساخت باشد".
3939

کلید واژه ها: مسکن - علی نیکزاد -
ارسال نظر:
  • 0/700
  • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved