پنج شنبه 23 آذر 1396
جمعه 12 مهر 1392 - 13:29:38 چاپ

چه میراثی از ایران در موزه بریتانیا است؟

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - شاید نام آور ترین اثر از تمدن ایرانی در خارج از کشور منشور کورش باشد که چندی هم به ایران آورده شد.

هادی معیری نژاد- این موزه به دلیل داشتن مشهورترین اثر باستانی ایران برای ما ایرانی ها موزه ای جالب توجه است.

این موزه ‏ یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده است.
موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هانس سلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دستنوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تاسیس شد.
بخش خاورمیانه موزه بریتانیا شامل اشیای باستانی بسیار پرارزشی است که از کشورهای ایران، عراق و دیگر کشورهای منطقه را شامل می‌شود. گفتنی است بیش از سیزده هزار شئی باستانی ایران در موزه بریتانیا قرار دارد.
برخی از معروف ترین آثار در این موزه به قرار زیر است.
بشقاب نوازندگان
از آثار باستانی دوران ساسانیان (سده هفتم میلادی) است که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. این بشقاب در طبرستان یافته شده‌است.
بشقاب نقره‌ای گروه نوازندگان، از جنس نقره بوده که با طلا زراندود شده‌است، این اثر تاریخی نقش قلم زنی شده از ضیافت و بزم شاهانه را نشان می‌دهد. در تصویر شاه یا بزرگ زاده‌ای در حال نشستن، مشغول نوشیدن می‌باشد و گروه نوازندگان که از سه نفر تشکیل شده‌اند در حال اجرای موسیقی زنده برای بزرگ بزم هستند. در پایین بشقاب اجاقی که در حال پخت غذا می‌باشد، روشن است و درختی بیش از نیمی از طرح لبه بشقاب را پر کرده‌است. بر روی درخت پرنده‌ای نشسته‌است. از میان نوازندگان یک نفر در حال نواختن سازی است که با دهان از خود صدا تولید می‌کند و نوازنده‌ای دیگر در حال نواختن یک ساز زهی است.

موزه بریتانیا
ارابه طلایی چهار اسب

از آثار باستانی دوره هخامنشیان است که در گنجینه آمودریا یافت شده‌است. این ارابه متعلق به ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. این اثر دارای ارابه‌ای چهاراسب است که دو نفر با لباس هخامنشی‌ها بر آن سوار هستند، این اثر هم‌اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا

بازوبند طلایی بز و پرنده هما

یکی از آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان است. پرنده هما و بز از حیواناتی هستند که در آثار به جا مانده از این دوران زیاد دیده می‌شوند. این بازوبند مزین به حیوانی اساطیری است که از شاخ و تن بز و صورت و بال پرنده همای اساطیری تشکیل شده‌است و به صورت متقارن رو به روی هم قرار گرفته‌اند. این بازوبند متعلق به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. بازوبند طلایی بز و پرنده همای هخامنشی دارای سنگ ها و نگین های گرانبها بوده است که همگی از آن کنده شده اند. این بازوبند عضوی از صدها عتیقه گنجینه آمودریا بوده است.

موزه بریتانیا

استوانهٔ کوروش بزرگ

یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است. نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

موزه بریتانیا

جام نقره ساسانی
جامی با کنده کاری ها و نقره کاری های شگفت انگیز که از خصوصیات دوره ساسانی است این جام در مازندران کشف و در موزه بریتانیا نگه داری می شود.

موزه بریتانیا

سنگ‌نگاره ویرانی شوش
سنگ‌نگاره آشور بانی‌پال یکی از آثار باستانی است که به مناسبت غلبه آشوریان بر عیلامیان در سال ۶۴۷ پیش از میلاد خلق شده‌است. در این نقش برجسته، سپاهیان آشور در حال ویران کردن معبد با کلنگ دو سر و دیلم هستند و همچنین از شهر شوش زبانه‌های آتش بلند می‌شود.

موزه بریتانیا

تعدادی هم از سربازان آشوری مشغول خارج کردن گنج‌های آن هستند. این اثر باستانی در موزه بریتیش می‌وزیوم لندن نگهداری می‌شود.البته این تمدن جزو تمدنهای ایرانی محسوب نمی شد اما قسمتی از جنوب غربی ایران در دوران اوج آشور زیر سیطره آنها بود

45301

کلید واژه‌ها : میراث فرهنگی - موزه -
11 دیدگاه
 • negin
  جمعه 12 مهر 1392 - 16:22:06
  پاسخ
  49 7

  هییییییییییی

 • علی نوایی
  جمعه 12 مهر 1392 - 17:09:32
  پاسخ
  21 9

  خدا لعنت کنه این سیاستمدارای بد انگلیسی رو که واسه پر کردن موزه شون دست به سرقت فرهنگ و تاریخ یک مملکت میزنن...

  • کوروش
   یکشنبه 7 آذر 1395 - 14:02:57
   5 1

   خداروشکر اونجاست اگر اینجا بود نابودشون میکردن... :

 • بی نام
  جمعه 12 مهر 1392 - 19:13:13
  پاسخ
  12 8

  موندم توکار اینایی که به هیییییییییی مثبت دادن

 • یلدا
  جمعه 12 مهر 1392 - 19:18:07
  پاسخ
  7 9

  ای بابا......................

 • زانیار
  شنبه 13 مهر 1392 - 01:10:33
  پاسخ
  20 15

  چند آریایی باشرف پیدا شن اینها رو از چنگ این دزدها بی تمدن خارج و به سرزمین آریایمان بازگردانند.

  • بی نام
   جمعه 19 مهر 1392 - 11:33:19
   34 4

   اگر یک بار به موزه ایران باستان بالای پارک شهر سر زده بودی ، این حرف رو نمی زدی . ساختمانی بدون امکانات ، کاملا آماده برای سرقت ، کف موزاییک ، آثار باستانی روی زمین و تکیه داده شده به دیوار ، مرد نمکی در یک جعبه شیشه ای که سرش باز است و در حال هوا خوردن و از بین رفتن است ، گنجینه هایی که در زیر زمین روی هم ریخته و به علت کوچک بودن موزه ، امکان نمایش ندارند ودست آخر بد نیست دفتر 40 برگی نظر خواهی مردم را هم بخوانی که همه به این وضع رقت بار اعتراض کرده اند ولی کو ،گوش شنوا................

 • فرهاددددددددددد
  شنبه 13 مهر 1392 - 07:54:34
  پاسخ
  9 6

  بفرماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا چرا دست اوناستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! هيف چرا قدر چيزا و تمدن خودمون و نمي دونيم؟؟؟؟

 • نا شناس
  شنبه 13 مهر 1392 - 10:00:58
  پاسخ
  39 2

  باور کنید اگر در ایران بود تا حالا به دلیل عدم مراقبت کارشناسانه از بین رفته بودند. مثل مردان نمکی که به دلیل نگهداری در مکان و فضای مناسب در حال پوسیدن و نابودی هستند

 • حسن
  شنبه 16 فروردین 1393 - 18:23:30
  پاسخ
  7 13

  حتی اگه در کشور خودمون به صورت بدی نگهداری شه ولی اون اثار و شناسنامه ی کشور اریایی ماست و نباید دست یه مشت مذدور باشه

  • بی نام
   یکشنبه 17 فروردین 1393 - 09:25:28
   18 4

   برادر من میدانستید تا امروز چند لوح حاوی نوشته های باستانی کشور که در بر گیرنده تاریخ نیاکان ما بوده در موزه ایران باستان خودمون نابود شده و به تبع آن اطلاعات و تاریخ ما هم به همین شکل ؟! ای کاش اصلا این گنجینه ها پیدا نمیشد .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x