+ A - سه شنبه 27 اسفند 1392 - 14:49:09 چاپ
امتیاز به مطلب 16 نفر

هواپیمای گمشده مالزی چه کمکی به تلویزیون کرد؟

فرهنگ > تلویزیون - برنامه‌های خبری و ویژه متعدد درباره هواپیمای گمشده مالزی به بالا رفتن نرخ بینندگان برنامه‌های خبری کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با اینکه 10 روز از گم شدن هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی در مسیر کوالالامپور به پکن گذشته است، و با اینکه تحقیقات به نتیجه‌های اندکی رسیده، اما این خبر همچنان یکی از اخبار برتر و پرمخاطب برنامه‌های تلویزیونی است.

شبکه سی‌ان‌ان که از قدیم با پشتیبانی کردن و پوشش چنین خبرهایی بطور لحظه‌ای و مداوم آمار بینندگان خود را بالا برده، در هفته منتهی به دهم مارس به دومین شبکه پرمخاطب آمریکا در میان مخاطبان بزرگسال بین 25 تا 54 سال بدل شد. آمار مخاطبان این شبکه با رشد 109 درصدی روبرو شده بود.

شبکه فاکس نیوز هم با رشد مخاطبان روبرو شد و در رتبه دوم شبکه‌های پرمخاطب خبری ایستاد، هرچند رشد مخاطبان این شبکه در مقایسه با سی‌ان‌ان رقمی کمتر بود.

شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی هم که به نسبت دو شبکه دیگر زمان کمتری را به اخبار هواپیمای گمشده اختصاص داده بود، با رشد مخاطب روبرو نشد و برعکس 13 درصد مخاطبان خود را از دست داد. تصمیم اشتباه مدیران این شبکه موجب چنین افت مخاطبی شد. این شبکه به جای پوشش اخبار هواپیمای گمشده بیشتر وقت خود را صرف اخبار مربوط به کریس کریستی، فرماندار نیوجرزی کرد.

یکی از مشکل‌های اصلی پرداختن به موضوع هواپیمای گمشده مالزی، نبود رویکرد نو است. متخصصان به دلیل در دست نداشتن اطلاعات کافی فقط می‌توانند حدس و گمان بزنند و اغلب تحقیقات هم به بن‌بست خورده‌اند.

برای همین وقتی شبکه سی‌ان‌ان در روزهای آخرهفته با استفاده از هواپیماهای اسباب‌بازی به بازسازی این ماجرا پرداخت، در توئیتر با نظرات تمسخرآمیز مخاطبان روبرو شد.

از طرفی دیگر شبکه‌هایی که برنامه خبری شبانه داشتند یعنی شبکه‌های ای‌بی‌سی، سی‌بی‌اس و ان‌بی‌سی در تمامی روزهای هفته، خبر اصلی خود را به گم شدن این هواپیما اختصاص دادند. بدین ترتیب از 15 برنامه خبری این شبکه‌ها، هر 15 برنامه به گم شدن هواپیمای مالزی پرداختند.

اندرو تیندال، مفسر اخبار درباره این رویکرد گفت: «چنین هماهنگی بین این شبکه‌ها در طی یک هفته امری بسیار غیرعادی است. مخصوصا که در همین روزها خبری بسیار مهم یعنی بحران اوکراین در گوشه‌ای دیگر از دنیا در جریان است.»

مارس سال 2014 ماهی سرشار از خبرهای داغ بود؛ مهم‌ترین آنها بحران در اوکراین بود، بعدش دخالت روسیه در این موضوع و بعد واکنش جهانی به این دخالت. دو خبر داغ دیگر این ماه انفجار مرگبار در ایست هارلم و رانندگی در حال ناهوشیاری و برخورد با تماشاگران فستیوال فیلم «ساوت بای ساوت‌ایست» در آستین بود.

هالیوود ریپورتر / 17 مارس / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

58241

کلید واژه ها: تلویزیون - رسانه -
نظرات 2
 • مسعود سه شنبه 27 اسفند 1392 - 19:56:02
  14 1 پاسخ به این نظر
  قطع شدن یا نشدن یارانه مردم ایران رو یادت رفت خبر انلاین عزیز
 • راستگو چهارشنبه 28 اسفند 1392 - 15:19:08
  17 0 پاسخ به این نظر
  واقعا روزنامه ها و سایتهای ایرانی هیچی در مورد این هواپیما نمیگن من هر روز سایت سی ان ان رو میخونم ..اینکه گفته میشه تجلیل های آنها حنده داره وافعا مسخرست اینها از کارشناسان زبده استفاده میکنند .. اگر اطلاعات آمریکا نبود هنوز مالزی نمیدونست که دستگاه فرستنده هواپیما عمدی خاموش شده و جندین ساعت بعد از محو شدن هواپیما پرواز کرده .. خواهشن هر چی که از غرب میشنوید بد جلوه ندید ..به نظر میرسه جایی که ما حرفی برای گفتن نداشته باشیم شروع به مسخره کردن میکنیم
ارسال نظر:
 • 0/700
 • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved