یکشنبه 1 بهمن 1396

اعلمی فریمان، هادی

متولد 1348 کارشناس ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناس آمریکای لاتین. تألیف ده ها مقاله در حوزۀ آمریکای لاتین.
 • نماد تمرد

  - شاید اگر ماندلا بخشش و گذشت نمی‌کرد و یا چگوارا مصالحه می‌کرد و در ساختار قدرت کوبا می‌ماند و در سنی کوتاه توسط مزدوران کشته نمی‌شد، جاودانگی در کار نبود، کنش رفتاری او در پیوند با گفتار او مشی صداقت و راستی در مسیر را به مردم نشان می‌دهد و همین است که راز ماندگاری اوست.

 • باند سگ‌های هار

  - تاریخ شیلی پیوند عمیقی با واژگان سیاست، توسعه، اقتصاد، اقتدارگرایی، کمونیسم، ملی کردن، نقش نظامیان، روشنفکران، عرصه پیکار قدرت‌های دو قطبی جهانی و مهم‌تر از همه ادبیات دارد.

 • سخنان مهم رئیس‌جمهور ونزوئلا با گاوها

  - سوء برداشت و اشتباه نکنید! تیتر یادداشت من حکایت طنز و مطایبه یا تمسخر یک رئیس جمهور نیست،بلکه حکایت پریشانی روزگار جانشین هوگوچاوز فقید است که به گونه ای سمبلیک با گاوها سخن می گویدتا در مخالفانش ایجاد رعب و وحشت نماید

 • کوبای توسعه یافته، کوبای عقب‌مانده

  - اما آنچه اکنون پس از مرگ فیدل کاسترو مهم است این است که کوبای به جا مانده از عملکرد فیدل چگونه است؟ دمکراتیک؟ پیشرفته؟ عقب مانده؟

 • دیوار مکزیک، نفتا، برجام و توسعه

  - من در ابتدای دوره ی اول ریاست جمهوری دکتر روحانی هم در مصاحبه ای گفته بودم توسعه ملی،توسعه پایدار و زیست عقلانی با خشونت ،تندروی و منازعه با جهان و دیگر کشورها منافات دارد. توسعه،سرمایه گذاری و ایجاد رفاه و آسایش در فضای اخلاقی و نرم قابل پیگیری خواهدبود.شما نمی توانید همزمان به جنگ در دنیا و منطقه مبادرت کنید،با ادبیات غیرحقوقی و نامناسب صحبت کنید و انتظار توسعه داشته باشید.بله دفاع قدرتمندانه در جای خود باقیست ،اما قرار نیست از ترس اینکه غرب ما را تحسین کند، اصلاح نکنیم.

 • پارادوکس دیپلماتیک

  - مشکل اساسی ما این است که در گذشته می‌مانیم و از آن رها نمی‌شویم. حرکت جوهری ملاصدرا راهکار سیاست خارجی و داخلی ماست.

 • کودتای نرم

  - همه ی تحلیل گران در عرصه ی برزیل می دانند که بی توجهی به این بخش های ملت استمرار راهیپیمایی و گسترش خشونت خواهد بود

 • ضرورت تحول در سیاست خارجی

  - دوران، دوران کسب ثروت ملی، علم، تجارت منصفانه و اخلاقی و همکاری با همگان برای حل مشکلات منطقه‌ای و جهانی بدون خصومت و دشمنی است. این موضوع کلید پیروزی ما است.

 • امید چندانی به حمایت سیاسی مکزیک از ایران وجود ندارد

  - هادی اعلمی فریمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به سفر چندساعته محمدجواد ظریف به مکزیکوسیتی و سفر احتمالی وزیر امور خارجه مکزیک به تهران در ماه‌های آتی گفت: مکزیک یکی از مهمترین کشورهای حوزه آمریکای لاتین است. این کشور عضو پیمان نفتا است و از متحدان اصلی آمریکا در معادلات سیاسی و مناسبات تجاری و روابط اقتصادی محسوب می‌شود.

 • ریاست ونزوئلا، جنبش عدم تعهد را رو به افول می‌برد

  - به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، هادی اعلمی فریمان، تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین گفت که برای تحلیل وضعیت کنونی جنبش عدم تعهد باید نگاهی به خاستگاه این جنبش داشت.

آرشیو ماهانه
x