یکشنبه 1 بهمن 1396

ناطقی الهی، فریبرز

متولد ۱۳۳۸ دکتری مهندسی سازه از دانشگاه کلمبیای آمریکا، فوق تخصص در مقاوم سازی از مرکز اروپایی زلزله و دانشگاه اکسفورد و ویسکانسین آمریکا | معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله و رییس پژوهشکده مهندسی سازه. مولف ۵۰ کتاب در زمینه های آسیب پذیری و مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله. بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله، رییس پیشین انجمن مهندسی | زلزله ایران و استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران
 • آقای شهردار، کمی آهسته‌تر

  - می دانم بیان این مرقومه در شرایط حاضر کشور از چند سو کار زیاد جالبی نیست ولی خارجی ها مثلی دارند و می‌گویند؛ it is good to wait, but not too late, لاجرم خودم را موظف می دانم کار اخلاقی و مهمتر از همه شرعی که برای من همیشه اولویت بوده و گمان کنم هر کس بنده را میشناسد به این امر شهادت دهد از دوست و نه چندان دوست را انجام دهم!

 • آماده نبودن فاجعه می‌آفریند، ‌نه زلزله

  - وظیفه شهروندان در مقابل زلزله مسئله‌ای است که این‌روزها کمتر درباره آن بحث شده‌است. مطالبه‌گری به‌عنوان یک شهروند مسئول فقط بخشی از این وظیفه است که اگر تک‌تک ما در طول سال‌های متمادی به آن توجه می‌کردیم، یک زلزله کوچک در تهران، ‌نزدیک 50نفر آسیب‌دیده برجای نمی‌گذاشت.

 • برای آلودگی هوا، هم دعا کنید، هم حرف گوش کنید!

  - در تاریخ ١٢ مرداد ١٣٩٦ مرقومه ای تحت عنوان ٣٥ فرمان برای شهردار اینده تهران نوشتم. البته بند بند عرایضم را اکنون در داخل حرفهای شهردار، معاونین و شورایی ها میبینم.

 • مقصر زلزله‌ها،‌ موسسات مالی غیرمجاز!

  - تا به امروز نه مطلبی نه داستانی خارج از تخصص خود نوشته ام و نه مینویسم و نه بعد از این خواهم نوشت. دانشجویان بنده همه می دانند و شهادت خواهند داد که من فقط در محدوده کارم صحبت میکنم و یک میلیمتر انطرفتر را به استاد مربوطه ارجاع می‌دهم.

 • بحران ویرانی برای خانه‌های سالم مناطق زلزله‌زده

  - گفتنش خیلی سخت است؟ در ماه‌های اخیر شاهد زلزله‌های گوناگونی در سراسر کشور عزیزمان بوده‌ایم. الحمدالله که خسارات و تلفات علی‌رغم این‌که حتی یک فوتی یا خرابی دیواری هم بسیار ناگور است، این ضایعات کم بوده!

 • ۷۳۰۰ ساختمان ناامن در تهران؟

  - امروز گزارشی از ریاست محترم کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران دیدم که بنده را حیران و راهی یکی از خیابان‌های اصلی تهران نمود.

 • دروغی به نام دومینوی زلزله

  - طی هفته‌های اخیر و به در رزوهای گذشته مناطق مختلفی از کشور لرزیده است. بعضی‌ها از زلزله‌های دومینو‌‌وار در رسانه‌ها حرف زده‌اند و گروهی گفته‌اند که از زلزله کرمانشاه گسل‌هایی فعال شده و ماجرا را به گسل البرز و حتی تهران می‌کشد.

 • قانون من‌درآوردی ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم گسل!

  - علم با عمل مان نمی‌خواند : چند روز پیش اعلام شد ساخت‌وساز در حریم گسل محدود و در برخی موارد ممنوع شد! و نیز اعلام شد در تهران اگر اشتباه نکنم حدود ۵۵ کیلومتر مربع حریم گسل شناسایی شده است و این امر در دستور کار شهرهای تهران، کرج، تبریز و ... است.

 • با کدام منطق می‌گویید بازسازی مناطق زلزله‌زده شروع شد؟

  - بازسازی مناطق زلزله زده شروع شده است؟! شمارا به خدای احد نکنید اینکار را!

 • برای تکرارنشدن ویرانی بیمارستان‌ها در زلزله باید چه کرد؟

  - به بهانه وضعیت نامطلوب بیمارستانها در برابر زلزله که بارها هشدارهای لازم را داده ام حتی بیشتر از حد معمول و لازم ! و زلزله اخیر و تبدیل بیمارستان سر پل ذهاب و اسلام اباد غرب به ویرانه، با این یادداشت امیدوارم توجه مردم و مسیولین را بالاخره جلب کند؛

x