یکشنبه 1 بهمن 1396

تاجیک، نصرت اله

نصرت الله تاجیک: متولد 1332 تهران، مهندس راه و ساختمان از دانشگاه علم و صنعت ایران، ام بی ا گرایش راهبردی از دانشگاه ولز، دکترای بتن از دانشگاه وست مینستر لندن ، دیپلم مدیریت از موسسه بین المللی مدیریت و رهبری انگلیس. همکار افتخاری دانشگاه دورهام، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن، مشاور وزیر کشور، استاندار هرمزگان، مشاور وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه، مدیر کل مسکن و شهرسازی کردستان و مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم. زندانی سیاسی قبل از انقلاب، دارای تالیفاتی به زبان انگلیسی.
 • ترامپ و امنیت جزیره‌ای؟!

  - هر کسی باد بکارد باید طوفان درو کند و این استثناءبردار نیست! کشورها نمی‌توانند سیاست خارجی خود را جزیره‌ای اداره کنند و صحنه بین‌المللی را هم نمی‌توان جزیره‌ای اداره کرد. پس نظام سیاسی و امنیتی بین‌المللی را باید با همکاری هم اداره و مدیریت کرد. هفته گذشته در غیاب اطلاع‌رسانی مناسب دومین کنفرانس امنیتی تهران توسط وزارت امورخارجه در حالی برگزار شد که بررسی چالش‌های اصلی در منطقه غرب آسیا به‌عنوان محور اصلی مورد توجه قرار گرفت. دوران پساداعش در این منطقه چالش‌ها و فرصت‌های زیادی را برای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایجاد کرده است و راهی نداریم جز اینکه برای پیشگیری از ظهور دوباره تروریسم، کشورهای منطقه‌ای باید باید از تقابل با یکدیگر پرهیز کنند و مسائل مشترک و از جمله امور اجتماعی و فرهنگی را مورد توجه قرار دهند تا ضمن کم کردن دخالت خارجی فضای لازم برای رشد گروه‌های افراطی ایجاد نشود.

 • اهداف آمریکا در سوریه؟!

  - تغییرات ژئوپلیتیکی منطقه در حالیکه توازن ژئوپلیتیکی بین نیروهای موثر داخلی و خارجی وجود ندارد و اوضاع سیال و ژله ائی است، حاصلی جز تعمیق اثرات ناشی از بهم ریختگی ژئوپلیتیکی و جنگ ، خشونت و ضرر بیشتر مردم منطقه و دور شدن آنها از دموکراسی و توسعه سیاسی اجتماعی نخواهد داشت. مخصوصا" اگر این تغییرات ناشی از دخالت، منافع و اهداف خارجی باشد. در حالیکه روسیه اغلب نیروهایش را از سوریه خارج کرده، امریکا که ابائی ندارد بگوید از این کشور خارج نمیشود و با احداث ده پایگاه علاوه بر استان رقه بخش زیادی از خاک سوریه و ترکیه نیز بخش زیادی از استان کرد و ترکمن نشین را در کنترل دارند و ترکیه به دنبال حمله به عفرین و آغاز جنگ مستقیمی با کردهای سوریه است تا کریدور عبوری از دریای مدیترانه به کردهای ترکیه را مسدود نماید. در چنین شرایطی اولا" ایران تنها مانده است و معلوم نیست سرمایه گذاریش در این کشور چه میشود؟

 • برجام و هنجارشکنی‌های ترامپ!

  - توافق هسته‌ای که میان ایران و شش قدرت جهانی به امضا رسیده است چرتکه داده‌ها و ستانده‌ها نیست! رویکرد جدیدی در تعامل با جامعه جهانی است برای ایجاد فضای تنفسی در سیاست خارجی به منظور خروج از انزوا، به بن‌بست رساندن پروژه ایران هراسی امریکا و همپیمانانش از جمله رژیم صهیونیستی و تزریق خون جدیدی در رگ‌های اقتصاد و تجارت خارجی کشور. در دنیای کنونی به دلیل پیوستگی‌های مرئی و نامرئی نمی‌توان جدای از دیگران زیست و رویکردی که در روند برجام در پیش گرفته شد که هم ما را از انزوا خارج کرد و هم نشان داد که ایران می‌خواهد مسوولانه با جامعه بین‌المللی زندگی و از حقوق خود در کنار وظایفش استفاده کند.

 • بازتولید یک‌جانبه‌گرایی!

  - جمعه گذشته (پانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۶) اعضای شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست و اصرار آمریکا دور هم جمع شدند تا در جلسه‌ای درمورد اعتراضات اخیر در ایران بحث و رایزنی کنند. این اقدام مداخله‌جویانه ایالات متحده آمریکا درخصوص مسائل داخلی ایران نشان‌دهنده آن است که هم تیم ترامپ علیه ایران به‌دنبال اقدامات سیاسی و فشار برای امتیازگیری بوده و هم یک روند نامفهوم و نامیمونی در صحنه بین‌الملل و به خصوص سازمان‌های بین‌المللی در حال شکل‌گیری است. یعنی در شرایطی که سازمان ملل باید با تخصیص بهینه منابع روند استقرار صلح، ثبات و امنیت جهانی را نظاره و مدیریت کند، ورود به مسائل داخلی کشورها و برگزاری نشست آن هم با اهرم فشار آمریکا، بدعت‌گذاری نامناسبی را نه تنها در این سازمان جهانی بلکه روابط بین‌المللی پایه‌گذاری می‌کند.

 • شعبده‌بازی ترامپ؟!

  - این بار هم فیل موش زائید! کاریکاتور نیویورک‌تایمز که به نقل از ترامپ می‌گوید «توافق هسته‌ای با ایران توافق بهتری بود، اگر با «ایران» منعقد نشده بود!» کاملاً نشان می‌دهد که مشکل ترامپ برجام نیست بلکه ایران است! و فراتر از آن حاکی از شعبده‌بازی تاجری است که روش نمدمال را در مقابل ایران در پیش گرفته است تا با امتیازگیری معامله را به ثمن بخس تمام کند! پس استراتژی ترامپ بی‌خاصیت کردن برجام است برای مقابله با ایران و نه پاره کردن آن و مقابله با دنیا! او کمی صحنه معامله تجاری را با مذاکرات سیاسی بین‌المللی چند‌جانبه که هر طرفی منافع متعدد و جداگانه‌ای دارد اشتباه گرفته است!

 • برجام و جامعه بین‌المللی؟!

  - احتمال خروج آمریکا از برجام چندان جدی نیست اما در هر صورت ایران باید احتمال هر سناریویی را از سوی ترامپ مورد بررسی قراد دهد. بر اساس سلسه قرائنی احتمال خروج آمریکا از برجام تقویت شده‌است. البته سلسله اتفاقاتی در کنار این احتمال می‌‌تواند به خروج قطعی آمریکا از برجام منتهی شود. هر چند عکس این موضوع نیز دور از ذهن نیست اما تا این لحظه تصویر روشنی از خروج یا عدم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران به وجود نیامده است. قدر مسلم ایران باید با این نگاه به مواجهه با این احتمال بپردازد که طرف مقابل کشورمان جامعه بین‌المللی است.

 • زیرخاکی‌های بی‌بی‌سی؟!

  - توطئه کف خیابان نیست بلکه در انگولک داخلی و خارجی و موج‌سواری است! آمریکا به‌دنبال عکس‌العملی‌کردن ایران است تا در مقابل خشونت‌های‌خیابانی دست به اقدامات تند بزند تا جلسه شورای‌امنیت پررونق باشد! ترامپ می‌دانست که با چند شاخ‌شکسته نمی‌تواند پروژه انگولک‌خارجی را جلو ببرد اما اشتباه محاسبه داشت که اصلاح‌طلب‌ها که سرمایه‌اجتماعی برای تغییر را دارند به‌دلیل انتقاد از حکومت حاضرند رحم‌سیاسی خود را به هر کس و ناکسی اجاره دهند تا رهبری آن‌ها را به عهده گیرند!زمانی گفته می‌شد وزیرامورخارجه ذره‌بین به‌دست به‌دنبال کشف کشور در قاره‌آفریقا برای ایجادرابطه است! هم‌اکنون بی‌بی‌سی ذره‌بین را بدست گرفته و در فضای مجازی بدنبال کلیپهایی میگردد که یک نفر تاریخ فیلم‌برداری را اعلام و هم او شعار می‌دهد! اما در این قبر مرده‌ای نیست که بر سر آن گریه می‌کنید! مشکل را خود مردم ایران باید حل کنند نه دخالت خارجی!

 • باخت ترامپ در شورای امنیت!

  - ورود شورای امنیت سازمان ملل به موضوع اغتشاشات اخیر در ایران یک خطای کاملا حقوقی و اداری بود، گفت: اینگونه نشست‌ها و ورود به مسائل داخلی کشورها توسط سازمان ملل و شورای امنیت، هم سنگ بنای کجی است که آمریکا بنا نهاده و دامن خیلیها را خواهد گرفت و هم این ارگان جهانی را اکه باید به صلح و امنیت جهانی و روندهائی که می تواند آنرا به خطر بیاندازد و از جمله یکجانبه گرائی آمریکا بپردازد را از وظایف اصلی خود دور می‌کند. اما ترامپ این صحنه بازی را هم که برای تداوم انزوای ایران و فعال کردن پروژه ایران هراسی کلید زده بود را باخت. اروپا برخلاف آمریکا قصد نداشت در زمینه ناآرامی‌های ایران، هیجان‌زده عمل کند و این اختلاف نظر در نشست شورای امنیت نیز نمود داشت. اگرچه این جلسه قرار نبود خروجی خاصی داشته باشه ولی هدف هیلی این بود که خود جلسه و پخش سخنرانی اش که از قبل پخش شده بود عاملی برای جنجال علیه ایران شود.

 • موج‌سواران!

  - بعضی بوی کباب به مشامشان خورده، اما غافل از این هستند که خر داغ می‌کنند! با همه کم و کسری‌هایی که کشور دارد و با همه گله‌ها و انتقاداتی که دارم و عمیقاًً معتقدم به دلیل کم‌کاری و عدم برنامه‌ریزی سازمان‌های دولتی و حاکمیتی، پوسیدگی و فساد نظام بوروکراتیک و تکنوکرات‌ها، دولت و سیاست و حکومت را مسبب شرایط کنونی هستند، اما هم به دلیل اصالت قانونگرایی و هم به دلیل تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، اغتشاش، هنجارشکنی و خشونت در اعتراضات مدنی از هر طرف را کارساز نمی‌دانم. ظرفیت کشور بیش از آن است که سیاست و حکومت با آن سوابق فرهنگی و تاریخی ایران، بخواهد بار خود را با ماشین ۶ سیلندری که فقط با یک سیلندر کار می‌کند به سرمنزل مقصود برساند.

 • انگولک داخلی یا خارجی ماشین دودی؟!

  - جمهوری اسلامی بیدی نیست که از این بادها بلرزد! اما حداقل درسی که باید دولت، مردم و حکومت از این تظاهرات بگیرند این است که :

آرشیو ماهانه
x