سه شنبه 3 بهمن 1396

جعفریان، رسول

متولد : ۱۳۴۳ در خوراسگان اصفهان تحصیلات: دروس حوزوی آثار:پیش درآمدی بر تاریخ اسلام، دخالت انگلیس در واقعه مشروطه، ذهنیت غربی در تاریخ معاصر ما، 43.تاریخ تشیع در ایران(تا قرن دهم)، دین و سیاست در عصر صفوى سوابق: تدریس در گروه تاریخ دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی
 • چگونه عثمانی‌ها برای اثبات خلافت خود، شرط قریشی بودن را حذف کردند

  - تحولات حوزه شرق اسلامی در دوره سلطنت سلیم عثمانی، آن هم پس از انحلال سلطنت مملوکی و خلافت اسمی عباسی، نیازمند تئوری پردازی های تازه در باره خلافت و سلطنت بود. این رساله فارسی در حوزه ساست، در سال 961 در زمان سلطنت سلیمان عثمانی در این زمینه نوشته شده و حاوی نکات مهمی در شناخت تطور فکر و فقه سیاسی است.

 • شکست روسیه از ژاپن و تأثیر آن بر انقلاب مشروطه

  - در باره شکست روسیه در جنگ میان آن کشور و ژاپن در سالهای 1904 ـ 1905، و تأثیرش در انقلاب مشروطه فراوان نوشته شده است. این رساله، «اجمال وقایع جنگ روس و ژاپون» یکی از بازمانده های آن تأثیر و گزارشی است با همان رویکرد از وقایع این جنگ که در سال مشروطه، یعنی 1324ق توسط یک هموطن ارمنی نوشته شده است.

 • شریعت، تصوف و الحاد در قرن ۸ و ۹ هجری

  - رساله «اعتقادات مذاهب» یا هفتاد و سه ملت، از قرن نهم هجری، گزارشی است از هفتاد و سه فرقه که بسیاری از عناوین آن ساختگی و دست‌کم غیرمعروف است. ذیل هر کدام از این‌ها، باورهای عجیبی به این فرقه‌ها نسبت داده شده است. به نظر می‌رسد، مولف به‌زعم خود، خواسته است گزارشی از الحاد پنهان شده در این دوره ارائه دهد. اگر این مطالب درست باشد، باید گفت نوعی انسان‌گرایی با پرهیز از تعهدات و تقیدات مذهب رسمی به صورت نیرومند در این دوره وجود داشته است. موارد خواندنی و هر کدام به نوعی نشانگر گریز از شریعت رسمی به شمار می‌آید.

 • حکم فقهی شربت شهادت

  - گزارشی است از تلاش برخی از علما در مبارزه با یک کار عوامانه که فقه آن را تأیید نمی‌کند.

 • کارهای بر زمین مانده در حوزهٔ پردازش داده‌های علمی و کتابخانه‌ای

  - امروز جمعه، مراسمی با حضور شماری از عالمان و فرهیختگان در محل کتابخانه تخصصی ادبیات به مناسبت بیستمین سال گشایش این کتابخانه تشکیل شد، و بنده هم فرصتی داشتم تا در باره وضع کتابداری و نیازهای جدید مان صحبت کنم. امیدوارم مورد استفاده عزیزان خواننده قرار گیرد.

 • مطالعه و نگارش آثار طبی در دوره صفوی

  - مروری است بر مقدمه کتابی با نام مرکبات شاهیه در طب و فهرست داروها از دوره صفوی. نویسنده درباره تحصیلات و مطالعات و نگارش‌های خود در حوزه طب توضیح می‌دهد. یادداشتی است از آن دست یادداشت‌هایی که به کار بررسی تاریخ علم طب در دوره صفوی می‌آید.

 • کتابی از کتب موقوفه مدرسه چهارباغ اصفهان

  - شماری از کتاب‌های مدرسه چهارباغ اصفهان که قرن‌ها اثری از آن‌ها نبود، اخیراً به کتابخانه ملی منتقل شده است! یکی از آن‌ها شرح اصول کافی است که ذیلا وقف‌نامه روی آن را که متعلق به شاه سلطان حسین و از سال ۱۱۲۰ است ملاحظه می‌فرمایید.

 • خرید کتاب نهایه ابن اثیر در سال ۱۰۸۴ به قیمت ۲.۵۰۰ دینار

  - در نبود اطلاعات اقتصادی ریز از دوره صفوی، وجود هر سندی که بتواند قیمت شیء ای را مخصوصاً اگر کتاب باشد نشان دهد، بسیار عالی است. باید روزی همه این اطلاعات اسنادی گردآوری شود تا بتوانیم تاریخ اقتصادی و فرهنگی آن دوره را از این منظر بشناسیم.

 • مفهوم و جایگاه «عوام» در ادبیات دینی ما

  - اصطلاح عوام در ۲ قرن اخیر به وفور در ادبیات رایج دینی و عمومی ما به‌کار می‌رود. پرسش ما این است: جایگاه و کاربرد این مفهوم پیش از آن و در دوره اخیر چگونه بوده است؟ این مقاله که تقدیم به استاد و دوست ارجمند جناب آقای دکتر مصطفی محقق‌داماد نوشته شده و در ارج‌نامه ایشان انتشار یافته، مروری است بر کاربرد مفهوم عوام در متون اسلامی، از قدیم‌الایام تاکنون. طبیعی است که این بحث نیاز به تتبع بیشتری دارد.

 • متنی از صوفیان سنی دوازده امامی هند

  - گزارش حاضر در باره کتابی است از یکی از صوفیان قادری مذهب که شرح حال دوازده امام (ع) را آورده و آن را اسباب برکت کتاب خود دانسته و روی عصمت آنان تأکید کرده است. این متن نشان می‌دهد که در نواحی مختلف دنیای اسلام، باور به تسنن دوازده امامی نفوذ داشته است. در این باره با تفصیل بیشتری در کتاب تاریخ تشیع در ایران سخن گفته‌ام، اما این متن را تازه یافتم.

آرشیو ماهانه
x