چهارشنبه 25 مهر 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:49:46 چاپ

سپرده‌گذاران بانکی بیشتر سود کردند یا خریداران پیش‌فروش سکه؟

اقتصاد > اقتصاد کلان - ایسنا نوشت: با روند رو به رشدی که قیمت سکه طی می‌کند شاید دارندگان سکه‌های پیش فروش در زمان ثبت‌نام تصور هم نمی‌کردند که سود سرمایه‌گذاری آنها تا این حد بالا باشد.

رشد قیمت سکه ظاهرا قرار نیست متوقف شود. از شهریورماه ۱۳۹۶ این کالا در مسیر افزایش قیمت قرار گرفته و از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران شده است.

از بهمن‌ماه سال گذشته بانک مرکزی برای ایجاد تعادل در بازار طرح پیش فروش سکه از کانال بانک ملی را در دستور کار قرار داد و در مرحله‌ی اول فقط سکه‌های با سررسید شش ماهه و یکساله پیش فروش شد و در ابتدای سال جدید با تغییراتی که در سیاست ارزی ایجاد شد، نحوه پیش فروش نیز تغییر کرده و به هفت مرحله افزایش یافت، به طوری که از اواخر فروردین‌ماه سکه‌های با سررسیدهای یک، سه، شش، ۹، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ماهه پیش فروش شد. البته با توجه به استقبال بالایی که از طرح پیش فروش در مرحله جدید وجود داشت و ظرفیت به پایان رسید طولی نکشید که متوقف شد.

در حدود سه ماه اجرای طرح پیش فروش سکه بالغ بر هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه فروش رفت که نزدیک به ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر خریدار این تعداد بودند. با توجه به این‌که زمان سررسید پیش فروش یک ماهه تمام شد سکه‌های فروخته شده در این دوره چندی پیش تحویل مشتریان شده و سررسیدهای دیگر در ادامه وارد بازار می‌شود به گونه‌ای که برای سال جاری تا پنج میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه و در سال آینده یک میلیون و ۳۴۰ هزار قطعه و در سال ۱۳۹۹ تا ۴۰۸ هزار قطعه سکه تحویل خواهد شد.

اما در پیش فروش با توجه به این‌که قیمت‌ها قطعی هستند هر آنچه در زمان تحویل بین قیمت پیش فروش و بازار وجود داشته باشد سود صاحبان این سکه‌ها محسوب می‌شود و قرار نیست مبلغی مازاد پرداخت کنند. این در حالی است که اکنون با توجه به روند رو به رشدی که قیمت سکه طی می‌کند و در ماه‌های گذشته برگشت به عقب محسوسی نداشته، تاکنون سود قابل توجهی برای خریداران به همراه داشته است که نسبت به سود حاصل از سرمایه‌گذاری این مبلغ در حساب سپرده بانکی قابل توجه است.

در ادامه این گزارش سود ناشی از سرمایه‌گذاری در پیش فروش سکه با توجه به قیمت روز دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی این کالا و نرخ سود سپرده بانکی ۱۵ درصد سالانه مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

خریداران سکه با سررسید یک ماهه برای هر قطعه یک میلیون و ۵۹۰هزار تومان هزینه کردند که در حال حاضر نسبت به سکه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی بازار برای هر قطعه ۹۱۰ هزار تومان در یک ماه گذشته سود بردند، این در حالی است که سرمایه‌گذاری این مبلغ در بانک با سود سپرده ۱۵ درصد برای یک ماه حدود ۲۰ هزار تومان سود به همراه دارد.

سکه‌های با پیش فروش سه‌ ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان ثبت نام شدند که اکنون و با گذشت حدود دو ماه از این سرمایه‌گذاری ۹۶۰ هزار تومان نسبت به نرخ بازار سود به مبلغ خرید برای هر قطعه اضافه شده است، در حالی که سود ناشی از سپرده این مبلغ در بانک برای یک ماه حدود ۱۹ هزار و ۲۵۰ هزار تومان و برای سه ماه نزدیک به ۵۸ هزار تومان است.

همچنین مبلغ خرید سکه‌های با سررسید شش ماهه حدود یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان بود که تا همین لحظه خریداران برای هر قطعه حدود یک میلیون و ۲۵ هزار تومان سود بردند، در حالی که سود بانکی این مبلغ برای هر ماه حدود ۱۸ هزار تومان و در شش ماه نزدیک به ۱۱۰ هزار تومان است.

بری سکه‌های با سررسید ۹ ماهه بانک مرکزی از هر قطعه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان دریافت کرده که اکنون سود خرید سکه در ازای این مبلغ به یک میلیون و ۹۰ هزار تومان می‌رسد، در حالی که سود سپرده بانکی برای یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان در هر ماه نزدیک به ۱۸ هزار تومان و در ۹ ماه سرمایه‌گذاری به ۱۶۰هزار تومان می‌رسد.

اما سکه‌های با سررسید ۱۲ ماهه با نرخ یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان پیش فروش شده است. با توجه به قیمت روز سکه در حال حاضر سود اختصاص یافته به صاحبان این سررسیدها به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در هر قطعه می‌رسد. اگر این مبلغ در بانک سپرده‌گذاری شود برای هر ماه حدود ۱۷ هزار تومان و در ۱۲ ماه ۲۰۴ هزار تومان است.

سکه‌های با سررسید ۱۸ ماهه که با یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان ثبت نام شدند اکنون در هر قطعه تا یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان سود به همراه دارد، در حالی که سرمایه‌ گذاری این مبلغ در بانک در هر ماه حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان و در مجموع برای ۱۸ ماه تا ۲۸۰ هزار تومان سود دارد.

در مورد سکه‌های با سررسید ۲۴ ماهه نیز باید یادآور شد که هر قطعه با یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان ثبت نام شد و با قیمت روز دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی اکنون سود هر قطعه به یک میلیون و ۳۸۴ هزار تومان می‌رسد، در حالی که سود بانکی برای یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان نزدیک ۱۴ هزار تومان در هر ماه و برای دو سال حدود ۳۳۵هزار تومان است.

سکه‌های پیش فروش به تدریج وارد بازار می‌شود و انتظار بانک مرکزی براین است با عرضه سکه‌ها بازار در حالت تعادل قرار گیرد، اما روال گذشته نشان داده که حتی در زمان پیش فروش و یا حراج سکه کاهش قیمتی که قابل توجه باشد ثبت نشده و عمدتا روند رو به افزایش بوده است و تنها برنامه‌هایی که بانک مرکزی اجرا کرد توانست از حباب بیش از حد و یا افزایش بیشتر قیمت سکه جلوگیری کند. در حالی از سوی مسئولان مربوطه عنوان می‌شود که سکه حدود ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد که در سوی دیگر تحلیلگران بازار معتقدند با توجه به رشد قیمتی که دلار در مدت اخیر داشته و آینده چندان قابل پیش بینی بر آن وجود ندارد، قیمت سکه نیز بر همین اساس پیش رفته و نرخ‌ها چندان غیرواقعی است.


223225

15 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:02:00
  پاسخ
  15 22

  سپرده گذاران بانکی درسته که سودهای اینچنانی نمی کنند اما یک بازی برد برد با بانک ها ساخته اند.البته اونهایی که با هر بلبشو پولشون رو از بانک نمی کشن بیرون و وارد بازارهای غیر مولد نمی شن رو می گم. هم سود ثابت می برن و هم بانک می تونه وام بده و به تولید کمک بشه. بهتر از بازار ارز و طلا و اتومبیل و مسکن و این بازارهای کاذب است. البته بازار مسکن و اتومبیل نباید کاذب باشد ولی در کشور ما هر بازاری می تونه تبدیل به بازار کاذب بشه

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:42:07
   2 0

   آخه نه اینکه بانک هم پول مردم رو میبره تو بخش های مولد به کار میگیره مرد حسابی خود بانک ها دارند دلالی میکنند تو این مملکت

  • روحيه
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:16:00
   1 0

   از اونجایی که در زمان حال ، یک خودرو در پیتی رو در زمان تحویل ، یا اصلا نمیدن و یا میگن بیاین چیزی دیگه جاش بگیرین ، هیچ بعید نیست که برای سکه هم همین رویه اعمال و یا اینکه ماب التفاوت اونو از ثبت نام کنندگان بگیرند ، چون اینجا کجاست ؟؟؟؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:36:00
   2 0

   تو دیگه کی هستی. هنوز داری از تولید حرف میزنی؟ بیدار شو عزیزم

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:12:34
  پاسخ
  14 1

  واقعاً که

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:54:25
  پاسخ
  54 2

  خجالت داره بازی دادن مردم با سود و سکه و خودرو و مسکن و بورس. اقتصاد ورشکسته نفسهای آخرشو میکشه.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:29:52
  پاسخ
  4 0

  باید از خرید کنندگان بالای 10عدد سکه مالیات بر درآمد بگیرن

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:10:57
  پاسخ
  4 0

  کسانی که سال قبل سود 20 درصد سالیانه سپرده های مردم را عامل تمام مشکلات اقتصادی و تولید می دانستند.حالا کجا هستند تا پاسخگو باشند به جای رونق تولید و اقتصاد دلالی رونق یافته و مردم بدبخت شدند.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:14:45
  پاسخ
  1 0

  فقط میشه گفت سخت پشیمانم

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:26:51
  پاسخ
  15 0

  در واقع هیچکس سود نکرده. اقتصاد ما کارش تمومه و این برای همه ما باخته

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:33:53
  پاسخ
  1 0

  اولا که این سود نیست این از بین رفتن ارزش پوله ایرانیه که ثمرش کوچکتر شدن سفره و فاصله گرفتن هرچه بیشتر با رفاهه دوما با بی ارزش شدن پول ایران بدهکاران بانکی و موسسات غیر مجاز مالی ورشکسته دوباره جون میگیرن و مردم عادی و تولیدی ها یی که به بانک بدهکار نبودن نصف دارایی نقدی خودشون رو از دست دادند سوم کسایی که رانت اطلاعاتی داشتن بیشترین استفاده رو از این اش شلم شوربا بردند و چهارم...........

 • اشکان
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:46:18
  پاسخ
  9 0

  اگر همین امر را به صورت سود بانکی بیان کنیم ، یعنی سود خرید سکه به نرخ سود سالیانه بانکی 75 می شود یعنی سود سپرده بانکی 15 ، سود خرید سکه 75 ؟؟؟؟ پیدا کنید رابطه بین اصرار و پافشاری سود بانکی تا میزان 15 در اواخر سال95 ، افزایش لجام گسیخته نرخ ارز و سکه بعد از آن مقطع زمانی و پرتغال فروشانی که سود های میلیاردی کردند .

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:47:54
  پاسخ
  13 0

  سپرده های مردم نابود شد

 • بی نام
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 09:45:13
  پاسخ
  3 0

  به نظر من از این همه شعبده بازی ودلال بازی کل جامعه حتی انکسی که پول نصیبش می شود متضرر است چون جامعهای که مدام در تنش واضطراب باشد جامعهای است بیمار که همه ضرر خواهندکردحالا ببینید پول ارزش دارد یا سلامت روان جامعه

 • شاپور
  پنجشنبه 14 تیر 1397 - 08:59:49
  پاسخ
  0 0

  همه زیان دیدیم . باور کنید . این سودها مقطعی است و زیان واقعی این است که سر هم کلاه بگذاریم .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین