تیتر سه زیرسرویس

 • اثرات کم خوابی بر بدن چیست؟ | از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن

  اثرات کم خوابی بر بدن چیست؟ | از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن

  تحقیقات اخیر شواهدی را نشان می‌دهد که کم خوابی تا چه اندازه می‌تواند بر سلامت فردی و جمعی ما تاثیر بگذارد. به خوبی اثبات شده است که خواب کافی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و با کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و متابولیسمی از جمله چاقی و دیابت نوع ۲ همراه است. 

 • مضرات استفاده از سفیدکننده‌ها

  مضرات استفاده از سفیدکننده‌ها

  گروهی از محققان دریافتند هنگامی که بخارات ناشی از سفید کننده‌ها با ترکیب موجود در سایر پاک کننده‌ها مخلوط شود می‌تواند ذرات معلق مضری را ایجاد کند. این مرکبات به لیمونن معروف هستند. این ماده در بیشتر محصولات تمیز کننده، لوازم بهداشتی شخصی و خوشبو کننده‌های هوا نیز وجود دارد که از نوع خاصی چوب بدست می‌آید. 

 • تغییر شکل باکتری برای فرار از درمان‌های دارویی

  تغییر شکل باکتری برای فرار از درمان‌های دارویی

  استفاده گسترده و بی دلیل از آنتی بیوتیک‌ها در جهان تا حد زیادی مقصر ظهور باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک است که در حال حاضر یکی از بزرگترین تهدیدات سلامتی در جهان به شمار می‌رود. مقاومت به آنتی بیوتیک نه تنها باعث مرگ سالانه 700٬000 نفر، بلکه باعث بروز عفونت‌های بی‌شماری نیز می‌شود.

 • چرت زدن‌های روزانه باعث کاهش حملات قلبی و سکته مغزی می‌شود

  چرت زدن‌های روزانه باعث کاهش حملات قلبی و سکته مغزی می‌شود

  مطالعات جدید نشان می‌دهد خواب‌های کوتاه در طول روز می‌تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از بروز حمله قلبی و سکته مغزی داشته باشد.

 • نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می‌شود

  نیروی جدیدی که باعث ثبات DNA می‌شود

  در تحقیقات اخیر محققان نیرویی قوی‌تر از پیوند هیدروژنی پیدا کرده‌اند که می‌تواند باعث ثبات و پایداری DNA شود. 

 • کنترل موثرتر دیابت با داروی جدید ترکیبی

  کنترل موثرتر دیابت با داروی جدید ترکیبی

  داروسازی دکتر عبیدی داروی «گلورنتا» را با هدف کنترل موثرتر دیابت تولید و روانه‌ی بازار کرد. امروزه کاهش قند خون تنها نیاز فرد مبتلا به دیابت نیست، بلکه کنترل عوارض بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون، مشکلات کلیوی و چاقی نیز برای این افراد حائز اهمیت است. داروی گلورنتا یک داروی خوراکی ترکیبی ست که اثر بخشی بالایی در کاهش قند خون و عوارض ناشی از دیابت دارد. 

 • کشفی عجیب و غریب در ارتباط با استخوان‌ها 

  کشفی عجیب و غریب در ارتباط با استخوان‌ها 

  هنگام مواجهه با یک تهدید، هورمون‌ها بدن را در حالت آماده باش برای یک نبرد یا فرار سریع آماده می‌کنند. این فرایند به "جنگ یا پرواز" معروف است. برای چندین دهه تصور می‌شد این پاسخ توسط هورمون‌هایی مانند آدرنالین هدایت می‌شود. اما اکنون به نظر می‌رسد که این پیام‌ها میتوانند از مکانی غیر منتظره و از سوی اسکلت بدن ناشی شوند.

 • اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش

  اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش

  استفاده از مواد شیمیایی ضد باکتری در دهان چه تاثیری می توانند بر میکروارگانیسم ها به خصوص آنهایی که برای بدن مفیدند بگذارد؟

 • روان‌شناسی تکامل عشق

  روان‌شناسی تکامل عشق

  وقتی عاشق می‌شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می‌افتد؟ چه چیزی باعث می‌شود عاشق شویم؟ در این مطلب پاسخ تمام این سوالات را از دید علم شیمی و زیست‌شناسی خواهیم داد.

 • طراحی کرم رباتیک؛ راهی برای کنترل بهتر سکته‌های مغزی

  طراحی کرم رباتیک؛ راهی برای کنترل بهتر سکته‌های مغزی

  مهندسان دانشگاه MIT توانسته‌اند یک کرم رباتی مانند یک  تکه نخ درست کنند که می‌تواند با هدایت مغناطیسی به صورت حرفه‌ای در رگ‌های بسیار باریک مغز انسان حرکت کند. گفته می‌شود روزی می‌توان از آن برای تمیز کردن و پاکسازی سریع انسدادها و گرفتگی‌های مغز که موجب بروز سکته و انواع نارسایی‌ها می‌شود استفاده کرد.