شنبه 4 فروردین 1397

نیمه بهار، بهترین زمان برای جلو کشیدن ساعت

به لطف قانون ساعت تابستانی و جلو کشیده شدن ساعت، روز دوم فروردین ۱۳۹۷ در ایران از ساعت ۱ بامداد آغاز شد؛ اما آیا آغاز فروردین، بهترین زمان برای استفاده از مزایای ساعت تابستانی است؟

تا ۷ سال دیگر، خودروهای الکتریکی از بنزین‌سوزها ارزان‌تر می‌شوند

فناوری - بلومبرگ پیش‌بینی کرده است که به شرط تعهد دولت‌ها به توسعه شبکه‌های سراسری شارژ سریع و استقبال مردم از خودروهای الکتریکی، تا ۷ سال دیگر برخی مدل‌های الکتریکی از مدل‌های بنزینی هم‌رده خود ارزان‌تر شوند.

چه عاملی باعث فرفری شدن مو می‌شود؟

طبیعت - دانشمندان با بررسی گوسفند مرینوس دریافته‌اند که تفاوت در سلول‌های روی مو، عامل فرفری بودن پشم این حیوان است و بر اساس آن می‌توان علت مجعد بودن موی سایر پستانداران ازجمله انسان را توضیح داد.

 • جست‌وجوی نشانه‌های بیماری در اینترنت به آسیب بیشتر بیمار منتهی می‌شود

  پزشکی - جست‌وجوی اینترنتی برای نشانه‌های بیماری می‌تواند به عکس‌العملی زنجیره‌ای منتهی شود که درنهایت آسیب بیشتری به بیمار وارد می‌کند و مواردی مانند مقاومت آنتی‌بیوتیکی را گسترش می‌دهد.

 • گرسنگی بکشید تا دردهای مزمن سرکوب شوند

  پزشکی - دردهای مزمن یکی از چالش‌های بزرگی است که پزشکان تاکنون برای سرکوب آن به نتیجه خاصی دست نیافته‌اند. پژوهشی جدید حاکی از آن است که احساس گرسنگی می‌تواند دردهای مزمن را از بین ببرد.

 • قوی‌ترین جانور جهان چیست؟

  طبیعت - برخلاف تصور بسیاری از مردم، قوی‌ترین جانور ساکن در کره زمین، نوعی مورچه موسوم به مورچه بافنده آسیایی است که می‌تواند اجسامی با وزن یک‌صد برابر وزن خود را بلند کرده و به‌راحتی جابه‌جا کند.

 • نوبل ریاضی ۲۰۱۸ به میراث‌دار اینشتین رسید

  دانش‌های بنیادی - «رابرت لنگلندز»، استاد کانادایی‌الاصل «انستیتو مطالعات پیشرفته پرینستون» که سال‌هاست دفتر کار آلبرت اینشتین را تصاحب کرده، جایزه یک‌میلیون دلاری آبل را که «نوبل ریاضیات» خوانده می‌شود، دریافت کرد.

 • رازگشایی از رابطه دوطرفه اضطراب و حمله میگرن

  پزشکی - پژوهشگران می‌گویند که ارتباط بین میگرن و اضطراب دوطرفه است. گاهی اوقات، ابتدا حمله میگرن رخ می‌دهد و فرد از نگرانی بروز حمله بعدی، دچار اضطراب می‌شود؛ و گاهی برعکس.

 • فیلم | ماهی رباتیکی که مثل ماهی واقعی شنا می‌کند

  فناوری - پژوهشگران ام‌آی‌تی، ماهی رباتیکی ابداع کرده‌اند که می‌تواند مانند ماهی واقعی شنا کند. این ماهی از لاستیک سیلیکونی نرم ساخته شده و با آن می‌توان محیط زیر آب را بدون جلب توجه دیگر موجودات، بررسی کرد.

 • چاقی بر درک طعم و مزه‌ها تأثیر منفی می‌گذارد

  پزشکی - بررسی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که چاقی باعث کاهش ۲۵ درصدی تعداد جوانه‌های چشایی می‌شود. گمان می‌رود که کاهش عملکرد حس چشایی در پیشرفت روند چاقی نقش مهمی ایفا می‌کند.

 • تصویر نجومی روز ناسا: تحویل سال در شیکاگو

  نجوم - از نظر برخی کارشناسان، شهر شیکاگو را می‌توان با بنای سنگی ماقبل تاریخ «استون‌هنج» در انگلستان مقایسه کرد. شیکاگو به‌شکلی طراحی شده که روزهای اعتدال بهاری و پاییزی، خورشید در امتداد خیابان‌های اصلی طلوع می‌کند.

 • آخرین مقاله هاوکینگ که ۱۰ روز قبل از فوتش نوشت

  دانش‌های بنیادی - «استیون هاوکینگ»، کیهان‌شناس و فیزیکدان نظری انگلیسی درحالی‌که واپسین روزهای عمرش را در بستر بیماری می‌گذراند، از فعالیت علمی دست نکشید و مقاله‌ای در مورد مدل چندجهانی عالم منتشر کرد.

 • چرا با تغییر فصل بیشتر دچار سرماخوردگی می‌شویم؟

  پزشکی - حتما به‌تجربه دریافته‌اید که هرسال با پایان زمستان و فرارسیدن بهار، به میزان بیشتری مریض می‌شوید و سرما می‌خورید. این اتفاق صرفا برای شما رخ نمی‌دهد و در مقیاس جهانی، بیشترین میزان سرماخوردگی در فصل‌های پاییز و بهار رخ می‌دهد.

 • تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

  پزشکی - درمان بیماری «مالتیپل اسکلروزیس» یا همان ام‌اس، در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و درمان با سلول‌های بنیادی خون‌ساز، جای درمان با داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی را خواهد گرفت.

 • ۸ نشانه‌ای که به گفته علم، می‌تواند طلاق را پیش‌بینی کند

  پزشکی - هیچ‌کس به‌صورت صد درصد نمی‌تواند بگوید که رابطه یک زوج روبه‌زوال است یا خیر، ولی دانشمندان علوم اجتماعی توانسته‌اند راه‌هایی را برای پیش‌بینی فروپاشی یک ازدواج یا دوام آن پیدا کنند.

آخرین مطالب
x